بدترین بلایای دریایی تاریخ!

بدترین بلایای دریایی که در دنیا رخ داده اند!

در طی تاریخ داستان های واقعی و افسانه ای زیادی از کشتی های غرق شده در آب گفته شده است و حتی برای برخی از آن ها فیلم های سینمایی ساخته اند. داستان هایی افسانه ای مانند گنجینه های مدفون در زیر آب و داستان هایی واقعی مانند از دست دادن بستگان و جنگ. کشتی های با شکوه و بزرگ بسیاری بوده اند که سرانجامشان کف دریاها بوده و این دریاها هم به آرامگاه ابدی  بسیاری از دریانوردان تبدیل گشته است. با الی گشت همراه شوید تا با هم فجیع ترین بلایای دریایی در تاریخ را مرور کنیم.

بدترین بلایای دریایی تاریخ

کشتی SS Sultana

احتمالا هرگز داستان کشتی دوست داشتنی SS Sultana را نشنیده اید. داستان این کشتی یک تراژدی بزرگ است که موجب از دست رفتن جان بیش از ۱۸۰۰ نفر شد. این روز شوم، ۲۷ آپریل سال ۱۸۶۵ بود که موتور کشتی آتش گرفت و باعث غرق شدن کشتی و سرنشینان آن در آب های رودخانه میسیسیپی شد.

SS Sultana یک کشتی بخار رودخانه پیما بود که در پایان جنگ داخلی آمریکا مورد استفاده قرار می گرفت. بعد از پایان جنگ از این کشتی برای انتقال اسرای جنگی استفاده شد. اتفاقی که در آن روز شوم افتاد، به عنوان بدترین حادثه دریایی در تاریخ نیروی دریایی آمریکا شناخته می شود. اگرچه ظرفیت کشتی فقط ۳۷۶ مسافر بود ولی در آن روز ۲۴۲۷ نفر درون کشتی بودند.

این فاجعه از نظر رسانه ای تحت الشعاع رویدادهای مهم سیاسی آن زمان قرار گرفت. SS Sultana برای تجارت پنبه ساخته شده بود و در کارگاه کشتی سازی لیتربوی در سال ۱۸۶۳ تکمیل شد. دلیل اصلی این فاجعه، تعمیرات بد موتور بخار کشتی و حضور مسافران بیش از حد ظرفیت کشتی بیان شد.

تصویری از کشتی SS Sultana

کشتی RMS Rhone، کشتی پستی سلطنتی انگلستان | RMS Rhone, Royal UK mailing ship

این کشتی های سلطنتی که به اسم کشتی های بسته ای هم شناخته می شوند، برای حمل نامه مورد استفاده قرار می گرفتند. کشتی مورد نظر ما، هنگامی که غرق شد، ۱۲۳ مسافر را بر روی عرشه خود حمل می کرد. این کشتی در ۲۷ اکتبر سال ۱۸۶۷ با طوفان رو به رو و گم شد. این کشتی درسواحل جزایر نمک بریتانیا غرق شد.

این کشتی یک خواهر دوقولو به نام دورو (Duoro) داشت که هر دو در سال ۱۸۶۳ فعالیت می کردند. بقایای این کشتی امروزه بهشتیست برای غواصان ماجراجوی حوزه کارائیب.

RMS Rhone
کشتی Rhone

کشتی واسا | The Vasa

فرآیند ساخت کشتی واسا در سال ۱۶۲۶ آغار و در سال ۱۶۲۸ پایان یافت. هنوز علت غرق شدن کشتی، فقط بعد از ۱۳۰۰ مایل ازشروع سفرش مشخص نشده است. کمیسیونی که برای تحقیق درباره این حادثه تشکیل شد، در پایان به نتیجه نرسید. در سال ۱۹۶۱ یک عملیات نجات در واسا صورت گرفت. یک غواص و باستان شناس توانست جنازه ۱۵ نفر از شسرنشینان کشتی را پیدا کند.

واسا شاهکار نیروی دریایی در ان زمان بود و دارای توپ های برنزی بیشماری درون خود بود. این کشتی اکنون در موزه واسا (Vasa Museum) قرار دارد و به عنوان یک جاذبه گردشگری پذیرای بازدید کنندگان بسیاری از سراسر دنیاست.

کشتی واسا

کشتی Mary Rose | The Mary Rose

ماری رز یک کشتی جنگی قدیمی بود که توسط شاه هنری هشتم ساخته شد. این کشتی در ۱۷ جولای ۱۵۴۵ آخرین سفر دریایی خود را انجام داد. این کشتی سابقه ۳۳ ساله جنگی در مقابل فرانسه، اسکاتلند و انگلستان داشت. کشتی ماری رز در سال ۱۵۴۳ بازسازی شد و سرانجام در جزیره Wight نابود شد.

سال ها بعد بقایای این کشتی از دل آب خارج شد و اکنون خود کشتی و تمام مصنوعات و ادوات داخل آن در کارخانه تاریخی کشتی سازی پورتسموث نگه داری می شود.

mary rose

کشتی RMS کارپاتیا | RMS Carpathia

کارپاتیا چیزی بیش از یک کشتی کروز مسافربری بود. این کشتی همواره به خاطر حماسه اش در روز شوم غرق شدن تایتانیک، در یادها خواهد ماند. این کشتی اولین کشتی بود که برای نجات به تایتانیک رسید و شاید در آن زمان کسی نمی دانست که ۶ سال بعد و در سال ۱۹۱۸ خودش هم به همان سرنوشت دچار خواهد شد. کارپاتیا همانند قهرمانیست که خود قربانی شده است.

کارپاتیا توسط زیردریایی آلمانی U-55 مورد اصابت اژدر قرار گرفت و هر ۵ خدمه آن جان خود را از دست دادند. بقایای این کشتی در سال ۲۰۰۰ میلادی کشف شد و اکنون متعلق به یک کلکسیون دار مطرح دنیاست.

کشتی RMS کارپاتیا

کشتی پیروزی HMS | HMS Victory

داستان این کشتی یک داستان افسانه ای است، چرا که این کشتی در کانال انگلستان در سال ۱۷۴۴ ناپدید شد. از این کشتی به مدت ۲۵۰ سال خبری نبود تا اینکه در سال ۲۰۰۸ بقایای آن کشف شد. طبق قانون دریانوردی دنیا، این کشتی هنوز هم متعلق به کشور انگلستان است.

کشتی ویکتوریا

کشتی SS Andrea Doria | SS Andrea Doria

آندرا دوریا، به منظور بازگردادن غرور از رفت رفته ملی کشورش به از جنگ جهانی دوم ساخته شد و یکی از بهترین و امن ترین کشتی های دوران خود بود. این کشتی در در شهر جنوای ایالیا ساخته شد. این کشتی که زمانی افتخار تمام خطوط کشتی رانی ایتالیا بود، اکنون به عنوان یکی از بدترین بلایای تاریخ کشتی رانی دنیا شناخته می شود.

آندریا به یک کشتی دیگر به نام MS Stockholm برخورد کرد که منجر به کشته شدن ۴۶ نفر و غرق شدن آن در تاریخ ۲۵ جولای ۱۹۵۶ شد. این فاجعه زمانی رخ داد که کشتی در حال نزدیک شدن به بندر نیویورک بود. آندریا دوریا امروزه یکی از بهترین سایت های غواصی دنیاست و به قله اورست غواصان شهرت دارد.

andria

خون آشام HMAS | HMAS Vampire or the HMS Wallace

این کشتی قبل از اینکه لقب خون آشام بگیرد، HMS والاس نامیده می شد. این کشتی سال ها برای نیروی دریایی سلطنتی خدمت کرد و هیچگاه شکست نخورد. تا اینکه در سال ۱۹۴۲ توسط سربازان ژاپنی از بین رفت. این ناو جنگی در سال ۱۹۱۷ ساخته شده بود.

تصویر انتزاعی کشتی خون اشام

کشتی خانم استونی محبوب | The Beloved MS Estonia

داستان غم انگیز استونی، غمناک ترین داستان پس از داستان تایتانیک در قرن ۲۰ ام است. این کشتی در سال ۱۹۸۰ ساخته شد و یکی از بهترین کشتی ها از نظر طراحی و مهندسی بود. این تراژدی در ۲۸ سپتامبر ۱۹۹۴ در دریای بالتیک رخ دادو ۸۵۲ نفر در اثر آن جان خود را از دست دادند. هنوز هم علت غرق شدن این کشتی نامعلوم است.

تصویر کشتی استونی

کشتی تایتانیک | The Titanic

غم انگیزترین روز تاریخ دریانوردی دنیا، ۱۴ آپریل ۱۹۱۲ روزیست که در یاد همه باقی خواهد ماند. بزرگترین کشتی اقیانوس پیمای آن زمان که هیچکس تصور غرق شدنش را نمی کرد، چطور غرق شد؟

در آن زمان هیچ کشتی اقیانوس پیمایی مثل تایتانیک وجود نداشت. این کشتی ساوتهمپتون را به مقصد نیویورک ترک کرده بود. نکته عجیب و درناک این است که این کشتی که به غرق ناشدنی می گفتند، در اولین سفر خودش نابود شد و باعث کشته شدن ۱۵۱۷ نفر از سرنشینان آن شد. گزارشات حاکی از آن است تایتانیک به یک کوه یخ برخورد کرده و در اثر شکستگی حاصل از آن غرق شده است.

کشتی تایتانیک

تراژدی تایتانیک نه تنها بدترین حادثه دریایی تاریخ، بلکه یکی از بدترین حوادث رخ داده در دنیاست.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد