بهترین دانشگاه های اوکراین برای تحصیل

بهترین دانشگاه های اوکراین

اگر تا به حال به اوکراین سفر کرده باشید مطئمنا از تماشای معماری باشکوه کلیساها و رشته کوه های جذابش به وجد آمده اید. درکنار همه جذابیت های معماری و طبیعی می توانید به اوکراین به چشم مقصدی برای تحصیل هم نگاه کنید. در اینجا ۸۰۰ موسسه و دانشگاه مختلف برای تحصیل در مقاطع بالاتر وجود دارد که فقط کافی ست تا کمی بر روی آن ها تحقیق کنید تا بهترین را برای آموزش انتخاب کنید. تحصیل در این کشور احتمالا شما را راضی می کند چون هم کیفیت آموزش در سطح قابل قبولی قرار دارد و هم هزینه تحصیلاتان نسبت به خیلی از کشورهای دیگر کمتر می شود. در اوکراین هم فرصت این را دارید تا تاریخی باشکوه و طبیعتی بکر را کشف کنید و هم می توانید شانس خودتان را برای ادامه تحصیل امتحان کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های اوکراین را به شما معرفی کنیم.

اوکراین
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به اودسا اوکراین
بهترین زمان سفر به اوکراین

قبل از اینکه به سراغ بهترین دانشگاهها برویم اجازه دهید تا کمی درباره تحصیل در اوکراین حرف بزنیم. در اوکراین برای تحصیل در مقاطع بالاتر ۶ نوع موسسه وجود دارد که مدرک هر کدام از آن ها اعتبار مشخصی دارد. دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا توسط موسسه هایی مثل دانشگاه ها، آکادمی ها و هنرستان ها ارائه می شود. هنرستان ها بر روی فرهنگ، هنر و موسیقی متمرکزند و رشته های دیگر را شامل نمی شوند. در این کشور هم تحصیلات لیسانس حدود ۴ سال طول می کشد و برای آموزش از زبان های روسی، اکراینی، انگلیسی و فرانسوی  استفاده می شود البته زبان فرانسوی فقط مخصوص دوره های پزشکی است. دانشجویان بین المللی باید آزمون زبان بدهند و یا یک سال در کلاس های زبان روسی و یا اوکراینی حاضر شوند. البته اگر قصدتان آموزش به زبان های انگلیسی و یا فرانسوی باشد لازم نیست در این کلاس ها شرکت کنید و می توانید در دوره هایی مستقل از دانشگاه این زبان ها را یاد بگیرید. قبل از اینکه در دانشگاه های این کشور ثبت نام کنید مطمئن شوید که دوره تحصیلتان با چه زبانی انجام می شود. ۶ تا از دانشگاه های اوکراین در لیست رنینگ جهانی QS درسال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بودند:

دانشگاه های اوکراین

دانشگاه ملی کارازین خارکف (Karazin Kharkiv National University)

این دانشگاه در رنکینگ امسال پیشرفت قابل توجهی داشت و توانست بیش از ۱۰۰ رتبه بالا برود و از رتبه ۴۹۱ به رتبه ۳۸۲ برسد. این دانشگاه در شهر خارکف قرار دارد و با توجه به اینکه در سال ۱۸۰۴ تاسیس شده دومین دانشگاه قدیمی اوکراین  است. در این دانشگاه دانشکده های زیادی مثل پزشکی، قانون، فیزیک، فلسفه، جغرافی، تاریخی، جامعه شناسی، شیمی، اقتصاد، بیولوژی و … وجود دارد.

دانشگاه ملی کارازین خارکف

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی ف (Taras Schevchenko National University of Kyiv)

این دانشگاه در رنکینگ دانشگاه های جهانی رتبه ای بین ۴۳۱ تا ۴۴۰ دارد پس خیالتان از بابت کیفیت تحصیل در آن راحت باشد. اگر از کسانی هستید که حتما باید در پایتخت درس بخوانید این دانشگاه حتما برایتان مناسب است چون هم یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور است و هم در جای مناسبی از کی یف قرار گرفته است. در این دانشگاه حدود ۲۶ هزار دانشجو در حال تحصیل اند و توافق نامه های همکاری دو جانبه ای با ۲۷ موسسه علمی و آموزشی خاریجی از ۵۷ کشور دنیا دارد.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی یف

مؤسسه پلی‌ تکنیک کی‌ یف (Kyiv Polytechnic Institute)

این دانشگاه در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده و با ۳۶ هزار دانشجو در دو پردیس خود که در شهرهای کی یف و اسلاووتیچ هستند یکی از پرطرفدار ترین دانشگاه های کشور به حساب می آید. این دانشگاه رتبه ۵۵۱ تا ۶۰۰ جهانی دارد و تا به حال مهندسان و دانشمندان برجسته ای مثل سرگئی کارالیوف از آن فارغ تحصیل شده اند.

مؤسسه پلی‌ تکنیک کی‌یف

دانشگاه ملی زاپروژیا (Zaporizhzhya National University)

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۳۰ در شهر کوچک زاپروژیا  تاسیس شده و در آن دانشکده های ریاضی، فیزیک، اقتصاد، تاریخ، بیولوژی، فلسفه، حقوق، زبان خارجی، مدیریت و … وجود دارد. در این دانشگاه امکانات زیادی مثل خوابگاه، مرکز پزشکی و کتابخانه هست. امروز دانشجوهای زیادی از کشورهای کانادا، چین، بلغارستان، رومانی، ترکیه، آلمان، بریتانیا و … در این دانشگاه مشغول تحصیل هستد.

دانشگاه ملی زاپروژیا

دانشگاه ملی اقتصاد کی یف (Kyiv National Economic University)

این دانشگاه در سال ۱۶۰۹ تاسیس شده و ساختمان اصلی آن در خیابان ویکتوری قرار گرفته است. کیفیت آموزش و تحقیقاتی که تا به حال در این دانشگاه انجام شده باعث شده تا رتبه دوم را در بین دانشگاه های کشور داشته باشد. این دانشگاه بزرگ ترین دانشگاه اقتصاد اکراین است و در دنیا و اکراین به عنوان مرکز آموزش اقتصاد دان ها، وکیل ها و مدیرها شناخته می شود. دانشگاه باشگاه، استادیوم اختصاصی و ۶ هاستل دارد و حدود ۱۵ هزار در آن مشغول تحصیل هستند. اینجا در مقطع لیسانس می توانید در رشته های اقتصاد بین المللی، نظریه اقتصاد، بازاریابی، مدیریت و … تحصیل کنید.

دانشگاه پزشکی ملی Bogomolets

این دانشگاه پزشکی در سال ۱۸۴۱ تاسیس شده و یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی کشور است. در این دانشگاه دوره های پزشکی برای بیش از ۱۰ هزار دانشجو فراهم شده که حدود ۱۳۰۰ نفر از آن ها خارجی هستند و از حدود ۵۶ کشور دنیا برای تحصیل به این دانشگاه آمده اند. در این دانشگاه حدود ۱۲۰۰ استاد استخدام شده اند که بسیاری از آن ها از بهترین اساتید دنیا هستند. تعدادی از فارغ الحصیلان معروف این دانشگاه شامل ولادیمر بتز است که یکی از کشفیات مهم او بخش هایی از قشر مغز بوده است.

دانشگاه پزشکی ملی

دانشگاه ملی معدن (National Mining University)

این دانشگاه در شهر دنیپرو، سومین شهر پرجمعیت اوکراین، قرار دارد. دانشگاه در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد و وظیفه اش در آن زمان این بود که صنعت معدن را با متخصصان حرفه ای به پیش ببرد، هدفی که تا به امروز ادامه داشته هرچند که در سال های اخیر در آن درس هایی به غیر از موضوعات مرتبط به معدن هم آموزش داده می شود. این دانشگاه ۹ دانشکده ی مختلف دارد و در حدود ۳۰ سال پیش یکی از مهمترین دانشگاه های اختصاصی کشور بود. این دانشگاه امروز هم در بسیاری از رنکینگ ها یکی از بهترین دانشگاه های کشور است و تعداد زیادی از دانشجوهای خارجی به آن جذب می شوند. این دانشگاه در سال ۲۰۰۹ در بین ۲۰۰ دانشگاه اوکراین رتبه ۶ ام را بدست آورد.

منبع: topuniversities.com

  1. Amir

    سلام خسته نباشید ایا دانشگاه های پزشکی اوکراین مورد تائید انگلستان هست ممنون میشم پاسخ بدید و هزینه یک ترم پزشکی به زبان انگلیسی چقدر است

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد