بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل

بهترین دانشگاه های روسیه

روسیه کشور پهناوری اسـت که با قرار گرفتن در دو قاره و داشتن ۹ منطقه زمانی بزرگ ترین کشور دنیاست. در مرزهای گسترده  این کشور تعدادی از لوکس ترین قصرها و جاذبه های تاریخی قرار گرفته است. روسیه از نظر فرهنگ و ادبیات یکی از برجسته ترین کشورهاست و نویسنده هایی مثل تولوستی، میخائیل بولگاکف، ولادیمیر ناباکوف و فیودور داستایفسکی به خاطر خلق بهترین کارها در قرن نوزده و بیستم به شهرت جهانی دست پیدا کرده اند. روسیه که یکی از پررونق ترین اقتصادهای دنیاست  قصد دارد تا سیستم تحصیلات دانشگاهی خود را بین المللی تر کند و برای رشد دانشگاه ها و گسترش مهاجرت دانشجوهای جهانی در حال سرمایه گذاری است. در یکی از رتبه بندی های معتبر جهانی اسم ۲۴ دانشگاه روسیه به چشم می خورد که ۱۰ تای آن ها در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. در طول دهه گذشته تحصیلات دانشگاهی در روسیه تغییرات زیادی کرده است و حدود ۶٫۷ میلیارد دلار در بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ برای بهبود امکانات و تجهیرات فنی دانشگاه ها و آموزش کارکنان هزینه شده است. روسیه در سال ۲۰۰۳ با امضای قراردادی متعهد شد تا سیستم دانشگاهی خود را مثل بیشتر دانشگاه های اروپایی کند. این به این معنی است که در دانشگاه های روسیه باید ۴ سال برای لیسانس و ۵ سال برای تخصص درس بخوانید. اگر به این فکر می کنید که آیا  برای تحصیل راهی روسیه شوید یا نه بهتر است که قبل از آن تحقیق کنید تا بدانید که کدام یک از دانشگاه های این کشور بهتر است. برای رسیدن به جواب این سوال در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از بهترین دانشگاه های روسیه را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه های روسیه

دانشگاه دولتی لومونسـف مسکو (Lomonosov Moscow State University)

مطالب مرتبط:
سیستم حمل و نقل در روسیه چگونه است؟
ساحل شیشه های رنگی در روسیه!

این دانشگاه دولتی یکی از مهمترین دانشگاه های روسیه است و بر روی تپه ای به اسم تپه گنجشکان در مسکو قرار دارد. این دانشگاه  بزرگ از نظر معماری یکی از زیباترین دانشگاه های دنیا به شمار می رود و اولین بار در سال ۱۷۷۵به دستور شخصی به اسم لومونسـف در میدان سرخ تاسیس شد. در ساخت ساختمان اصلی آن از سبک معماری گوتیک و باروک استفاده شده است و ساختمان اصلی آن عنوان بلندترین ساختمان آموزشی دنیا را دارد. این دانشگاه کتابخانه معروف و مهمی دارد که در طول بیش از ۱۰۰ سال تنها کتابخانه مسکو بوده است. این دانشگاه در رتبه بندی QS برای سومین سال متوالی عنوان بهترین دانشگاه روسیه را به دست آورده است. حدود ۴۷ هزا دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که از بین آن ها ۷ هزار نفر مشغول تحصیلات لیسانس و ۴ هزار نفر از دانشجوهای بین المللی هستند. این دانشگاه از ۳۸۰ اداره، ۳۹ دانشکده، ۱۵ موسسه تحقیقاتی، ۴ موزه و ۶ پردیس در روسیه و خارج از کشور تشکیل شده و یکی از پردیس های آن نه فقط نزدیک پایتخت بافرهنگ این کشور است بلکه یکی از باشکوه ترین پردیس های دنیاست.

دانشگاه دولتی لومونسـف مسکو

دانشگاه دولتی نووسیبیرک (Novosibirsk State University)

این دانشگاه در بین دانشگاه هایی که بیشتر از ۱۰۰ سال از عمرشان نمی گذرد یکی از بهترین هاست. دانشگاه در سال ۱۹۵۹ تاسیس شده و در رنکینگ EECA رتبه دوم را به دست آورده است. این دانشگاه خیلی سریع به یکی از معتبرترین دانشگاه های روسیه تبدیل شده هرچد که تعداد دانشجوهای آن نسبتا کم و حدود ۶ هزا نفر است. دانشگاه در بیرون شهر نووسیبیرک قرار دارد شهری که بعد از مسکو و سنت پترزبورگ سومین شهر پرجمعیت روسیه است. با اینکه این شهر نسبت به دو شهر دیگر کمتر شناخته شده است اما فرهنگ غنی و شب های سرزنده آن را تبدیل به شهر مناسبی برای دانشجویان کرده است.

دانشگاه دولتی نووسیبیرک

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ (Saint Petersburg State University)

این دانشگاه قدیمی ترین و یکی از معتبرترین دانشگاه های روسیه است و در رنکینگ EECA رتبه ۴ را در سال ۲۰۱۸ بدست آورده. دانشگاه در سال ۱۷۲۴ توسط پترکبیر تاسیس شد و حدود ۳۰ هزار دانشجو دارد که ۳ هزار نفر آن ها دانشجوهای بین المللی هستند. این دانشگاه بیش از ۴۰۰ ساختمان و ۲۵ دانشکده دارد که در سراسر شهر پراکنده هستند. دو تا از مهمترین پردیس های این دانشگاه در جزیره Vasilyevsky و پترهوف قرار دارد.

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)

این دانشگاه که ساختش به سال ۱۸۸۰ برمی گردد یکی از قدیمی ترین دانشگاه های منطقه آسیایی روسیه است و در رنکینگ EECA سال ۲۰۱۸ رتبه یازدهم را آورده است. در حال حاضر دانشگاه با ۲۳ دانشکده حدود ۲۳ هزار دانشجو دارد و در رشته های زبان های مدرن، فیزیک و علم نجوم در بین ۳۰۰  دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

دانشگاه دولتی تومسک

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو

این دانشگاه که در رنکینگ EECA به رتبه ۱۳ رسیده در سال ۱۹۴۶ افتتاح شد و از یک سیستم آموزشی منحصربفردی استفاده می کند که در آن دانشجویان معمولا بیشتر تحقیقات را در بیرون دانشگاه انجام می دهند. این دانشگاه در رشته های فیزیک، نجوم و همینطور علوم طبیعی در بین بهترین دانشگاه هاست. در این دانشگاه حدود ۵۷۰۰ دانشجو ثبت نام کرده اند و فارغ التحصیلان آن شامل تعدادی از برجسته ترین دانشمندان، فیزیکدانان و سیاست مداران هستند.

دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای مفی (National Research Nuclear University “Mephi“)

این دانشگاه در سال ۱۹۴۲ توسط موسسه فنی مسکو تاسیس شد و امروز یکی از معتبرترین دانشگاه های فنی روسیه است. همانطور که از اسم دانشگاه معلوم است بر روی صنعت هسته ای و همینطور فیزیک، مهندسی و ریاضیات متمرکز است. با این حال این موسسه که تعدادی از برندگان جایزه نوبل در بین فارغ التحصیلان آن هستند کارهای زیادی برای رشد برنامه هایش در رشته های علوم اقتصاد، علوم انسانی و زبان های خارجی انجام می دهد. دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای امسال در رشته های فیزیک و نجوم در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر و در رشته های الکتریکی و مهندسی الکتریکی در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا بود.

منبع: topuniversities.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد