معرفی بهترین دانشگاه های هند برای تحصیل

بهترین دانشگاه های هند

اگر تصمیم دارید در همین قاره خودمان یعنی آسیا در بهترین دانشگاه های هند ادامه تحصیل بدهید و خیلی از خانه و خانواده دور نباشید، یکی از کشورهایی که برای ادامه تحصیل می تواند گزینه مناسبی باشد، سرزمین هفتاد و دو ملت است. سرزمینی که با همه ویژگی های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که دارد، جذابیت های خاص خودش را هم دارد. بله هند! امروز قصد داریم به شما علاقمندان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های هند را به شما معرفی کنیم. با مجله ی گردشگری الی گشت همراه باشید تا با برترین دانشگاه ها آشنا شوید. دانشگاه های برتر هند را در نقاط مختلف این شبه قاره به شما معرفی می کنیم.

بهترین دانشگاه های دهلی

رتبه سیستم آموزشی هند

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین جاذبه‌های هند در فصل بهار
تپه های مغناطیسی هند هر ماشینی را به سمت خود می کشند!!!
همه چیز درباره ی سختی ها و مشکلات پناهندگی

هند از نظر سیستم آموزشی در رتبه دوم قرار دارد و از این نظر در دنیای علم و دانش، جایگاه قابل توجهی دارد. این کشور با در برداشتن شبکه گستره ای از تمام مقاطع تحصیلی از مقطع کارشناسی گرفته تا تحصیلات تکمیلی و بالاتر مقصد خوبی برای ادامه تحصیل است. همچنین در تمامی زمینه ها و حوزه های علوم گوناگون، بستر بسیار مناسبی برای دوستداران ادامه تحصیل است. به ویژه متقاضیان دانش روز یعنی فناوری اطلاعات و همچنین رشته های مهندسی و علوم پایه. در ادامه به ترتیب به بهترین دانشگاه های هند اشاره می شود. گفتیم که وجود دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی متعدد با کیفیت آموزشی و تحصیلی عالی و خدمات برتر، جهت اقامت این کشور را در رده دوم قرار داده است. حدود ۴۴ دانشگاه با بهترین کیفیت، برای ادامه تحصیل دانشجویان سراسر جهان در این سرزمین باستانی وجود دارد که جزء  ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند و بر پایه رتبه بندی BRICS  قرار گرفته‌اند. می توان گفت بهترین دانشگاه های هند به ترتیب از این قرار است:

رتبه سیستم آموزشی هند-بهترین دانشگاه های دهلی

موسسه فناوری بمبئی | Indian Institute of Technology Bombay

موسسه فناوری بمبئی یا IIT از نخستین مراکز آموزشی بود که با حمایت های سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، شکل گرفت و در هند از نظر دانش فناوری در جایگاه دوم قرار دارد. این دانشگاه از برترین و مهم ترین مراکز علمی آموزشی در زمینه های تدریس شده در آن است. این مرکز علمی پایتخت سینمای هند، به دلیل تحقیقات و پژوهش های معتبر انجام شده در زمینه مهندسی، در سراسر دنیا از شهرت خوبی برخوردار شده است.

موسسه فناوری بمبئی-بهترین دانشگاه های هند

موسسه فناوری چنای هند | Indian Institute of Technology Madras

مؤسسه فناوری چنای هند، در زمینه علوم انسانی و طبیعی، خدمات آموزشی و علمی به دانشجویان ارائه می دهد. یکی از مزیت های این دانشگاه این است که دوره‌های مشترک دکتری از طریق همکاری با سایر دانشگاه های دیگر نقاط دنیا مانند دانشگاه ملی سنگاپور برگزار می شود.

موسسه-فناوری-چنای-هند-بهترین دانشگاه های هند

موسسه فناوری کانپور هند | Indian Institute of Technology Kanpur

رتبه دوم در میان بهترین دانشگاه های هند از آن دانشگاه کانپور است. موسسه فناوری کانپور هند که با هدف انجام تحقیقات پایه ای و ارائه آموزش عالی در حوزه فناوری اطلاعات به وسیله دولت پایه گذاری شد. این دانشگاه که به سبب فعالیت های علمی کارکنان آن تاکنون جوایز ملی و بین المللی متعددی را به ویژه در سال های اخیر به دست آورده، دارای اعتبار حائز اهمیتی است. جوایزی مانند گوئدل، جایزه فالکرسن و جوایز آکادمی ملی هندوستان از جمله جوایز این دانشگاه هستند.

موسسه فناوری کانپور هند-بهترین دانشگاه های هند

دانشگاه دهلی | University of Delhi

این دانشگاه در ال ۱۹۲۲ در شهر توریستی دهلی تاسیس شد. دانشگاه دهلی در حوزه علوم اجتماعی، هنر و همچنین مباحث فنی دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد خدمات علمی آموزشی ارائه می‌دهد. آن طور که از قرائن بر می آید، این دانشگاه روابط تنگاتنگی با مقامات دولتی هند داشته و در حقیقت به نوعی دانشگاهی وابسته به دولت بوده تا آنجا که ریاست این دانشگاه با معاون ریاست جمهوری هند است. بنابراین نام این دانشگاه را در میان بهترین دانشگاه های هند و در رتبه پنجم خواهید دید.

دانشگاه دهلی-بهترین دانشگاه های هند

انستیتو فناوری دهلی هند | Indian Institute of Technology Delhi

انستیتو فناوری دهلی هند و دانشگاه آن، به صورت تخصصی دوره‌های آموزش عالی علمی و فناوری را ارائه می دهد و تنها به این زمینه فعالیت خود را محدود کرده است. هر سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن برگزار می شود. آن چه که این دانشگاه تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات را از سایر دانشگاه های کشور متمایز کرده، رویکرد ویژه‌ به پژوهش‌های علمی وزین در سطح پیشرفته و ارائه کارهایی علمی است. سیاست اصلی و کلی دانشگاه متمرکز شدن بر شناسایی و رفع مشکلات و نیازهای منطقه‌، هند و جهان است.

انستیتو فناوری دهلی هند-بهترین دانشگاه های دهلی

دانشگاه آنا | Anna University

دانشگاه آنا، که از مجموع وجود چندین کالج فنی مهم در کنار هم و در شهر چنای هند به وجود آمده و در این مرکز دانشگاهی کلاس های دوره‌های گوناگون علوم کاربردی، رشته‌‌های مهندسی، فناوری اطلاعات برگزار می گردد. این دانشگاه را در سال ۱۹۷۸ توسعه داده و توانسته هم اکنون رتبه یازدهم را در میان بهترین دانشگاه های هند از آن خود نماید.

دانشگاه آنا-بهترین دانشگاه های دهلی

مرکز علم و فناوری و دانشگاه کاراگپور | Indian Institute of Technology Kharagpur

مرکز علمی فناوری کاراگپور در هند با رویکرد آموزش علاقمندان و دانشجویان در حوزه کارآفرینی و نوآوری فعالیت گسترده علمی را ارائه می دهد. زمینه های آموزشی و تحصیلی این دانشگاه قانون، مدیریت، علوم و فناوری می‌ باشد. این دانشگاه و مرکز علمی رتبه چهارم را در میان بهترین دانشگاه های هند از آن خود نموده است.

مرکز علم و فناوری و دانشگاه کاراگپور-بهترین دانشگاه های دهلی

دانشگاه مانیپال در استان کارناتاکا | Manipal Academy of Higher Education

دانشگاه مانیپال در بنگلور، منگالور و دبی از شهرهای هند با سه پردیس دانشگاهی که دایر کرده از نظر جذب تعداد دانشجو و کارمندان دانشگاهی آمار بسیار بالایی را دارد. سال تاسیس آن ۱۹۹۳ بوده و در این دانشگاه به صورت تخصصی به علومی مانند مدیریت، معماری، پزشکی و دندانپزشکی و مهندسی پرداخته می شود. متاسفانه این دانشگاه هم اکنون تنزل جایگاه پیدا کرده و به رتبه شانزدهم آمده است اما هنوز جزو بهترین دانشگاه های هند محسوب می شود.

دانشگاه مانیپال در استان کارناتاکا-بهترین دانشگاه های دهلی

خلاصه معرفی بهترین دانشگاه های هند

در پایان باید گفت با وجود تعدد و تنوع بسیار زیاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در هندوستان شکی نیست که برخی از آن ها از جایگاه و اعتبار برتر و بالاتری از نظر کیفیت آموزشی، هیات علمی و زیر ساخت برخوردارند. چنان که شاهد بودید، بطور اخص به تعدادی از آن ها در بالا اشاره شد. در بین کشورهای قاره آسیا هند، ۸ دانشگاه پر آوازه با اعتبار جهانی دارد. در این بین جایگاه ۳۸ آسیا از آن موسسه فناوری هندوستان بوده که از ۱۰۰ امتیاز موفق به کسب ۷۴٫۵ شده است و از بهترین دانشگاه های هند به حساب می آید. انستیتو فناوری هندوستان در شهر بمئی، دارای رتبه ۴۱ در آسیا و امتیاز ۷۱٫۸، در جایگاه دوم و انستیتو فناوری هندوستان در کانپور با رتبه ۵۲ در آسیا و با امتیاز ۶۶٫۱  در سومین جایگاه از نظر اعتبار علمی قرار دارند.

منبع: topuniversities.com

  1. Avatar
    شمس الله

    باعرض سلام واحترامات!
    تشکر از اینکه پوهنتون های مشهور کشور دوست هندوستان را بنمایش گذاشتید.
    اگر به لسان انگلیسی و وردو بلدیت نداشته باشیم امکان دارد که در این دانشگاه ها ماستری بخوانیم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code