بهترین مسیرهای طبیعت گردی در ترکمنستان

آشنایی با طبیعت ترکمنستان

ترکمنستان با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت و نیم میلیون کیلومتر وسعت تقریبا وسعتی به اندازه اسپانیا دارد. کشوری که مشخصه اصلیش بیابان های وسیع و شن های سیاه صحرای قره قوم می باشند. که بیش از ۸۰ درصد قلمرو این کشور را تشکیل می دهند. اما زود نتیجه گیری نکنید بیش از آن چه شما تصور می کنید در ترکمنستان زندگی وجود دارد. هنگامی که از بالا به آن نگاه می کنید ممکن است شبیه به یک نقاشی انتزاعی به نظر برسد، اما هنگامی که فصل بهار بیاید باران های زمستانی به گل های بهاری رنگارنگ صحرایی جان می بخشند و مسیرهای طبیعت ترکمنستان را دگرگون می کنند. برای آشنایی با این مسیرها با الی گشت همراه باشید.

طبیعت ترکمنستان

کپه داغ

مطالب مرتبط:هزینه های سفر به ترکمنستان
هزینه های سفر به ترکمنستان

کوه های کپه داغ در جنوب عشق آباد رشته کوهی است که ترکمنستان را از ایران جدا می کند .طول این رشته کوه ۶۵۰ کیلومتر است. اگر علاقه مند به پیاده روی در مسیرهای کوهستانی هستید حتما زمانی برای کپه داغ اختصاص دهید.این مسیر که ۳۷ کیلومتر طول دارد در سال ۲۰۰۰ به ابتکار اولین رئیس جمهور ترکمنستان این مسیر که سرداراقلی نام دارد (مسیر سلامتی) در میان صخره ها احداث شد.

در طی راه از کنار دره های زیبا گذر می کنید که در کنار آن مملو ار درخت های تمشک پر میوه است.هرچه کنجاوتر باشید و در مسیر بیشتر پیش بروید راه ناهموارتر خواهد شد.  همچنین اگر علاقه مند به پسته هستید کپه داغ به خاطر داشتن بیش از ۳۰۰ هزار هکتار درخت پسته محل مناسبی برای تهیه آن می باشد.

مسیرهای طبیعت گردی ترکمنستان

دریاچه ساریقامیش

دریاچه ای است که میان دریاچه آرال و خزر واقع شده و بخشی از آن در ازبسکتان و قسمت عمده آن در ترکمنستان است. ساریقامیش در لغت به معنی نی زرد است که به خاطر نیزارهای اطراف دریاچه این گونه نام گذاری شده است. این دریاچه بزرگترین دریاچه ترکمنستان است. این دریاچه طبیعی برای مراقبت از پرندگان دریایی محافظت می شود.

ساریقامیش

دریاچه Mollagara

دریاچه ای بسیار شور در طبیعت ترکمستان است. اگر بخواهید در این دریاچه شنا کنید به علت شوری زیاد بدنتان همواره روی سطح آب شناور باقی می ماند. عمق آن از ۶۰ متر تا ۱٫۵ کیلومتر با توجه به تغییرات فصلی تغییر می کند. حمام های گل که به خاطر خواص درمانی شان شهرت جهانی یافته اند نیز در این دریاچه قرار دارند.

ترکمنستان

غارهای Karlyuk

ترکمنستان به خاطر غارهای زیادش شهرت دارد. بنابر این اگر شما از طرفداران اسرار زیر زمین هستید، می توانید این گزینه را از میان مسیرهای طبیعت گردی ترکمنستان انتخاب کنید. غارهای  Karlyuk شامل بیش از ۶۰ غار می شوند که طولشان از چند صد متر تا چندین کیلومتر متغیر است. از معروف ترین غارهای این مجموعه می توان غارهای زیر را نام برد.

غار Hoshmoyuk: که بیش از ۳٫۵ کیلومتر طول دارد و از مازهای زیادی به طول ۵ تا ۸ متر تشکیل شده است. سراسر غار از استالاگتیت ها و استالاگمیت ها پوشیده شده است.

غار Kop-Kotan:  بیش از ۲۷ کیلومتر طول دارد و و عمق آن به ۵۶ متر زیر سطح زمین می رسد. ویژگی منحصر به فرد این غار حفره های زیر زمینی آن هستند.

غارهای طبیعت ترکمنستان

دریای پارادایس

بندر ترکمن باشی تنها بندر بزرگ آسیای مرکزی است که به کشورهای اروپایی متصل است. در شرق آن کوه های هلالی شکل کم ارتفاع و در غرب آن آب های فیروزه ای دریای خزر دیده می شوند. صحرایی که در اطراف قرار دارد از ایجا شبیه به یک ماه به نظر می رسد. دریای خزر به سواحل ماسه ای زیبایش شهرت دارد. که این امر امکان استفاده از ورزش های آبی را در این مکان ممکن کرده است.

دریاچه kelif

این دریاچه در سال ۱۹۵۰ توسط آبشار کانال Karakum شکل گرفت. امروزه وسعت آن حدود ۸۵ کیلومتر مربع است. بیش از هزار پرنده در این دریاچه زندگی می کنند. همچنین کونه های ماهی متعددی در این جا یافت می شود. اگر به دنبال لذت بردن از مناظر منحصر به فرد و زیبا هستید مسیرهای پیاده روی اطراف این دریاچه را برای گردش انتخاب کنید.

طبیعت گردی ترکمنستان

 دریاچه Rozoviy

این دریاچه از گل های نواحی آتشفشانی ایجاد شده است. عامل اصلی شهرت آن این است که آب های صورتیش مجراهای آب آتشفشان گل آلود باستانی را پوشانده است. اگر تنها اندکی از این دریاچه فاصله بگیرید و به سمت غرب حرکت کنید به دریاچه Carter  می رسید که آبش داغ و شور است. اگر به دنبال پیاده روی همراه با آب تنی در طبیعت ترکمنستان هستید می توانید این راه را انتخاب کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد