نخستین اجداد بشر در مریخ زندگی می کردند!

تکه ای از مریخ در زمین

در کشور اتیوپی منطقه ای وجود دارد که به هیچ وجه شبیه به زمین نیست! داناکیل نام بیابانی است که بیشتر شبیه به سرزمینی فرازمینی است، انگار تکه ای از مریخ اشتباهی سر از کره زمین درآورده باشد! این منطقه جزء گرم ترین نقاط روی زمین است، حدود ۱۲۰ متر پایین تر از سطح دریا قرار دارد و سطح بیابان ها و کوه هایش بافتی عجیب و فرازمینی دارند. اما عجایب این منطقه به همین جا ختم نمی شود: اینجا جایی است که نخستین اجداد بشر امروزی کشف شده اند و به نوعی مهد بشریت محسوب می شود! با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این سرزمین خاص و استثنائی یعنی بیابان داناکیل بزنیم.

تصاویر بیابان داناکیل

بیابان داناکیل

مطالب مرتبط:
کشف دریاچه آب در مریخ، امکان وجود حیات در سیاره سرخ افزایش یافت!
امارات در مریخ شهر می سازد!
این کرم ها پس از ۴۷ هزار سال، دوباره زنده شدند!

وقتی در بیابان داناکیل قدم می زنید کاملا احساس می کنید روی سیاره ای بیگانه قرار گرفته اید. کوه های آتشفشانی، دریاچه هایی از مواد مذاب و جوشان، زمین های هیدروترمال با شکل ها و رنگ های عجیب و دشت های وسیع نمک که چشم را خیره می کنند همه و همه این مکان را به مکانی فرازمینی تبدیل کرده اند. این منطقه یکی از خشک ترین، پست ترین و داغ ترین مناطق روی زمین است. رودخانه آواش در بستر نمکی این دشت خشک می شود و هیچ وقت به اقیانوس هند نمی رسد. مواد مذاب داخل دریاچه در تاریکی شب روشن و درخشان دیده می شوند و این منطقه را به سرزمینی جهنمی تبدیل می کنند.

اگرچه به نظر می رسد امکان حیات در چشمه های داغ و جوشان بیابان داناکیل وجود نداشته باشد اما موجودات بسیار ریزی به نام اکستریموفیل در این محیط ها زندگی می کنند. این میکروارگانیسم ها به شدت گرما دوست هستند و در محیط های نامساعد که هیچ موجودی قادر به زندگی نیست می تواند به راحتی زنده بماند.

سرزمینی مریخی در اتیوپی

ویژگی های بیابان داناکیل

بیابان داناکیل جزء مدعیان گرم ترین نقطه روی زمین است و در بخش شمالی مثلث عفر در اتیوپی قرار گرفته است. این منطقه حاصل انحراف سه صفحه تکتونیک زمین در شاخ آفریقا است. بیابان داناکیل پایین تر از سطح دریا قرار دارد و در واقع از لحاظ زمین شناسی یک فرورفتگی به حساب می آید. میزان بارش باران در بیابان داناکیل بسیار کم و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی متر در سال است! همچنین این بیابان که یک فرورفتگی در زمین است ۱۲۵ متر پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است. به این ترتیب بیابان داناکیل یکی از خشک ترین و پست ترین مکان ها در زمین است! همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا بیابان داناکیل را به یکی از غیرمسکونی ترین مناطق زمین تبدیل کنند. این منطقه فوق العاده گرم، خشک و سوزان است و هرکسی نمی تواند در آن دوام بیاورد. با این حال، گردشگران زیادی برای دیدن مناظر عجیب و پدیده های طبیعی خارق العاده به این منطقه سفر می کنند.

داناکیل

آیا انسان می تواند در این منطقه زندگی کند؟

با دیدن تصاویر و اطلاع از شرایط خاص این منطقه احتمالا فکر می کنید که هیچ انسانی نمی تواند در بیابان داناکیل زندگی کند. اما در کمال شگفتی باید بگوییم که مردمان عفر قبیله ای هستند که در شرایط سخت و طاقت فرسای بیابان دانکیل زندگی می کنند و این سرزمین خشک و داغ را به عنوان خانه خود انتخاب کرده اند. بازدیدکنندگانی که به بیابان داناکیل می آیند بعد از مدتی دچار گرمازدگی می شوند و نمی توانند زمان زیادی را در این منطقه سپری می کنند. اما افراد این قبیله به راحتی و ظاهرا بدون هیچ مشکلی در بیابان زندگی می کنند.

دانشمندان معتقدند که بدن آن ها به مرور زمان با شرایط آب و هوا سازگار شده و نسبت به گرما و خشکی هوا مقاوم شده است. بنابراین با غذا و آب بسیار کم هم می توانند بدون هیچ مشکلی در بیابان داناکیل زندگی کنند.

چشمه های بیابان داناکیل

بیابان داناکیل، مهد بشریت

این منطقه هم از لحاظ زمین شناسی اهمیت دارد و هم ارزش بالایی برای باستان شناسان دارد. در طی حفاری های انجام شده بقایایی از فسیل های انسان های نخستین در این منطقه کشف شده است. به این ترتیب برخی از زمین شناسان و باستان شناسان معتقدند که این منطقه جایی است که اجداد ما برای اولین بار تکامل یافته اند. در نتیجه، برخی این منطقه را «مهد تمدن بشری» می نامند. بخش زیادی از آفریقا در ارتفاع بالایی از سطح دریا قرار دارد و بیابان داناکیل به عنوان یک فرورفتگی و گودی زمین شناسی محل تجمع و تراکم فسیل های مختلف شده و برای قرن ها و هزاران سال همان جا باقی مانده اند.

دریاچه های داناکیل

مثلث عفر از این حیث حائز اهمیت است، زیرا فسیل ها در بین لایه های مختلف زمین شناسی مدفون شده اند و از طریق لایه ها می توان تاریخ دقیق شکل گیری آن ها را مشخص کرد. استرالوپیتی (Australopithecus) به انسان گونه های منقرض شده ای گفته می شود که در سرزمین آفریقا زندگی می کرده و در واقع اجداد و نیاکان انسان امروزی به حساب می آیند. یکی از مشهورترین این انسان ها معروف به «لوسی» است که در همین منطقه کشف شده است. حتی گفته می شود فسیل های قدیمی تری هم در لایه های رسوبی بیابان داناکیل کشف شده اند.

منبع: seeker.com

تنها قبیله ای در جهان که مثل انسان های اولیه زندگی می کنند!
۳ منطقه رازآلود دنیا که مردم نمی توانند بروند
جاذبه های دیدنی آدیس آبابا + تصویر
تصاویری شوکه کننده از قبایل دره اومو در اتیوپی
 1. Avatar
  یگانه

  از اینکه اینها اجداد ماهستند میشود قبول کرد اما اینکه اجداد ما مریخی بودند پوچ است زیرا آنها را که باد نیاورده باسفینه های پیشرفته میتوانستند بیایند لذا حتی اگر به دلایلی از بین رفته باشند باید آثاری از سفینه آنها که غیر قابل تجزیه است باید باقی مانده باشد.

  • Avatar
   فاطمه

   خب با چه اطمینانی میگید که نه هاشون غیر قابل تجزین…درضمن شاید وسایل نقلیشون اونجوری که ما فکر میکنیم به شکل یه سفینه نباشه اصلا مثلا علم استفاده از ماده تاریک رو داشته باشن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code