مهمترین تاثیرات تکنولوژی در سفرهای هوایی

ارتقای تکنولوژی در راحتی و کیفیت سفرهای هوایی تاثیرگذار است

این پیشرفت های تکنولوژی باعث ایجاد تجربیاتی بهتر و لذتبخش تر برای مسافران در پروازهای هوایی شده است. بطوری که استفاده از آنها به کاهش استرس مسافران کمک چشمگیری کرده و به نوعی خدمات فرودگاهی را کارآمدتر می کند. به گفته ی شرکت تکنولوژی خط هوایی SITA ، مسافران هوایی سال به سال شاهد پروازهای راحتتری خواهند بود. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به بررسی تعدادی از این تکنولوژی های بکار رفته در صنعت هوایی بپردازیم.

تکنولوژی در سفر

۱. استفاده از برچسب سامانه شناسایی با امواج رادیویی روی چمدان‌‌هاپ

مطالب مرتبط:
واقعیت هایی درباره سفرهای هوایی
نکات ضروری در سفرهای هوایی

سامانه شناسایی با امواج رادیویی یا RFID، تکنولوژی جدیدی نیست. سرفونتن می‌گوید:

فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ و فرودگاه بین‌المللی مک کرن (McCarran) در لاس وگاس سال‌ها است که از این طرح موفقیت آمیز استفاده می‌کنند. تفاوت آن در سال ۲۰۱۷ این است که فرودگاه‌های بین‌المللی بزرگ نیز از این طرح در کنار شبکه‌های خود استفاده خواهند کرد.
خطوط هوایی دلتا اخیرا خبر داده است که ۵۰ میلیون دلار روی سیستم RFID در ۳۴۴ شعبه خود در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرده است تا ۱۲۰ میلیون چمدانی که جا به جا می‌کند را بتواند مسیریابی کند. در آینده خطوط هوایی بیشتری در این کار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در حال حاضر دلتا، اپلیکیشن خود را آپدیت کرده تا از طریق گوشی‌، رویدادها را به مسافران گزارش کند.

۲. پیش‌بینی و به حداقل رساندن زمان انتظار

در سالی که گذشت، انتظار در صف بازرسی امنیتی باعث سردرد‌های شدید برای مسافران آمریکایی شد. اما تکنولوژی در سال جدید این صف‌ها را قابل مدیریت‌تر خواهد کرد.

سرفونتین می‌گوید:

فرودگاه‌ها امروزه از تکنولوژی پیچیده‌ای برای بررسی و پیش‌بینی صف‌های انتظار در فرودگاه‌ها استفاده می‌کنند. چیزهایی مانند سنسور بلوتوث و وای فای، دوربین‌ها و سیستم بررسی فرودگاه و خط هوایی، در کنار هم قرار می‌گیریند تا با استفاده از الگوریتمی پیچیده، زمان انتظار در صف‌ها را پیش‌بینی کنند. حالا شما می‌توانید به فرودگاه بروید و بدانید که چقد طول می‌کشد تا از محل‌های بازرسی عبور کنید.
همچنین این تکنولوژی به خطوط هوایی و فرودگاه‌ها در برنامه‌ریزی برای کوتاه نگه داشتن صف‌ها کمک می‌کند.

برای مثال هنگامی که سیستم پیش‌بینی می‌کند که زمان انتظار زیاد است، می‌توان تعداد بیشتری مامور امنیتی مستقر کرد. تکنولوژی پیش‌بینی زمان انتظار صف‌ها یک نتیجه برد – برد برای مسافران است و این مربوط به آینده نیست، بلکه در حال حاضر دارد استفاده می‌شود. فرودگاه بین‌المللی اورلاندو (Orlando) و فرودگاه بین‌المللی فونیکس اسکای هاربر (Phoenix Sky Harbor)، دو فرودگاهی هستند که از این طرح موفقیت‌آمیز استفاده می‌کنند.

تکنولوژی در سفرهای هوایی

۳. بالا بردن امنیت

امن نگه داشتن پروازها نباید به معنی سفری خسته کننده تر باشد.

چالش اصلی این است که چگونه تعادل بین سفری آرام برای مسافران و امنیت عالی برقرار کنیم. گسترش استفاده از پاسپورت‌های الکترونیک باعث شده تا میزان سواستفاده افراد سودجو و کلاه بردار کمتر شود و در حال حاضر مسافران می‌توانند با استفاده از این پاسپورت‌ها که تکنولوژی تشخیص بیومتریک در آن‌ها به کار رفته، راحت‌تر و امن‌تر از ایست‌های بازرسی امنیتی عبور کنند.

SATA، سیستم اسمارت پچ (Smart path) را که به مسافران اجازه می‌دهد مسیر فرودگاه به هواپیما را به راحتی و با چک کردن بیومتریک از فرودگاه به هواپیما بروند، طراحی کرده است.

اطلاعات بیومتریک مسافران توسط یک اسکنر چهره در ابتدای ورود، دریافت می‌شود. اطلاعات ذخیره شده برای بررسی مدارک و پاسپورت مسافران کنترل و یک ژتون امنیتی برایشان ساخته می‌شود. سپس در هر مرحله از بازرسی فرودگاه، مسافران به راحتی و فقط با اسکن چهره و بدون نشان دادن پاسپورت، از بازرسی‌های امنیتی عبور کنند.

۴. check-in توسط مسافر

فرودگاه‌ها و خطوط هوایی روی مکانیزه شدن سرمایه گذاری کرده‌اند تا مسافران بجای خط check-in به صورت مستقیم از مغازه و رستوران‌ها خرید کنند. بیش از ۹۰ درصد فرودگاه‌ها باجه‌ی check-in دارند. امروزه انجام این کار توسط خود مسافر، محبوب‌تر شده است. ۶۱ درصد فرودگاه‌ها به مسافر در تحویل چمدان‌ها کمک می‌کند اما بیش از یک چهارم فرودگاه‌ها اجازه می‌دهند تا همه‌ی کارها را خود مسافر انجام دهد. انجام دادن کارها توسط خود مسافر سریع‌تر انجام می‌شود و دیگر نیازی ندارند که زمان زیادی برای کمک یکی از کارکنان فرودگاه منتظر بمانند. در سال ۲۰۱۷ استفاده از این سرویس در حال افزایش است و تحقیقات SITA نشان می‌دهد که بیش از ۷۲ درصد فرودگاه‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند که تا پایان سال ۲۰۱۹ این سرویس را ارائه دهند.

۵. اطلاعات مسافران

فرودگاه‌ها و خطوط هوایی، در حال افزایش ِ استفاده از تکنولوژی برای ارسال اطلاعات شخصی‌سازی شده در مورد پرواز مسافران به آن‌ها هستند.

در حال حاضر ما می‌توانیم در هرزمان از طریق تلفن‌ها و ساعت‌های هوشمند خود و با استفاده از اپلیکیشن‌های خطوط هوایی، مسنجر یا اپلیکیشن‌هایی مانند App In the Air ،TripCase و TripIt به روز باشیم.

چیزی که مسافران می‌خواهد اطلاعات است که باید دقیق و در زمان مناسب باشد. امروزه خطوط هوایی و فرودگاه‌ها می‌توانند اطلاعات مربوط به چمدان‌ها، زمان انتظار در صف و اطلاعات پرواز را در لحظه در اختیار مسافران قرار دهد. SITA اطلاعات زیادی در این موارد، در اختیار سازندگان اپلیکیشن‌ها که بر روی طراحی اپ برای فرودگاه‌ها کار می‌کنند قرار داده است. این سرویس وقتی که با تکنولوژی بیکن (Beacon) ادغام می‌شود این قابلیت را به فرودگاه‌ها می‌دهد تا به مسافران اطلاعات مفید را بسته به جایی که در فرودگاه ایستاده‌اند بدهد.

سفری گذرا به تورنتو برای شناخت هرچه بهتر آن
سفری گذرا به تورنتو برای شناخت هرچه بهتر آن
نکاتی که در سفر به بریتانیا باید به آن توجه کرد
نکاتی که در سفر به بریتانیا باید به آن توجه کرد
راهنمای سفر به دومینیکا
راهنمای سفر به دومینیکا
زمستانی متفاوت با سفر به این شهرها
زمستانی متفاوت با سفر به این شهرها

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code