بلیط هواپیما

حقایقی پنهان از تاج محل در هند

حرف های شنیدنی از تاج محل در هند

تاج محل قرن هاست که به یکی از پر بازدیدترین بناهای دنیا در کشور زیبای هند تبدیل شده است. این بنای حیرت آور، یادگار عشق پادشاهی بزرگ به همسر مرحومش است و هندی ها آن را سمبل عشق بی پایان می دانند. تاج محل جایی است که همیشه هر بیننده ای را مسحور زیبایی هایش کرده است. با الی گشت همراه باشید تا از این بنای زیبا و حقایق در پس آن بیشتر بدانید:

مطالب مرتبط:
رستوران های خوشمزه هند
دیوالی؛ جشن ملی مردم هند

تغییر رنگ تاج محل از شگفتی های بنا

یکی از بزرگترین شگفتی هایی که درباره تاج محل وجود دارد این است که این بنا در ساعات مختلف روز، به رنگ های متفاوتی در می آید. برای مثال در صبح صورتی، در روز سفید، در عصر طلایی و زیر نور مهتاب نقره‌ ای درخشان است. هندی ها در این باره می گویند که این تغییر رنگ ها، نمادی از تغییر حالات زنان هستند.

چرا تاج محل ساخته شد؟

آنطور که گفته می ‌شود، «شاه جهان» شاه بزرگ هند و همسرش «ممتازمحل» در نگاه اول عاشق هم می‌ شوند و بعد هم با یکدیگر ازدواج می کنند. این دو با تمام وجود عاشق هم بوده اند و هیچگاه از هم جدا نمی شده اند و بر این اعتقاد بودند که فقط مرگ می تواند آنها را جدا کند. بعد از چندین سال زندگی عاشقانه در کنار هم، ممتاز محل بعد از به دنیا آوردن فرزندی در گذشت اما اخرین آرزوی او به شاه جهان، ساختن بنایی یادبود برای جاودان کردن عشقشان بود. شاه جهان هم که بسیار افسرده و غمگین شده بود تصمیم گرفت منحصر بفردترین بنای آن دوران را برای همسرش بسازد. بعد از تکمیل ساخت تاج محل، همسرش با شکوه تمام در آنجا دفن شد.

بنای تاج محل

حقایقی در مورد تاج‌ محل

تاج محل دارای باغی به وسعت ۳۰۰ مترمربع و الهام گرفته از «چهارباغ» سنتی مغول‌ ها است. برای ساخت چنین بنای یادبود زیبا و قابل‌ توجه‌ ای، ۲۰ هزار کارگر و هزار فیل، شبانه ‌روزی کار کرده اند و گفته می شود هزینه ی ساخت آن، ۳۲ میلیون روپیه آن زمان بوده است. در ساخت تاج محل، سنگ های قیمتی و نیمه‌ قیمتی زیادی به کار رفته است و برای مثال سنگ گران‌ قیمت یشم از شهر پنجاب، سنگ‌های یشم سبز و کریستال از کشور چین، سنگ فیروزه از تبت، لاجورد از افغانستان، یاقوت کبود از سریلانکا و سنگ کارنلین از عربستان وارد هنده شده و در تاج محل استفاده شده است.
در اطراف تاج محل، چهار مناره وجود دارد که انحرافی به سمت بیرون دارند و طوری طراحی و مهندسی شده اند که در مقابل زلزله مقاوم باشند.

تاج محل هند

آرامگاه ممتاز محل، دارای سنگ ‌نوشته‌ای است که ۹۹ اسم مختلف “الله” روی آن خطاطی شده ‌است.
تا مدتی قبل بازدید از تاج محل در شب ممکن نبود اما از سال ۱۳۸۳ هجری شمسی به بعد، دیوان عالی هندوستان این اجازه را داد تا بازدید کنندگان بتوانند ۵ روز در ماه از این بنای منحصر بفرد دیدن کنند. تاج محل جایگاه عشق است و دیدن آن زیر نور ماه همراه با کسی که دوستش دارید، تجربه ‌ای است که هیچوقت نباید از دست بدهید.

منبع: buzzle.com

۵ جاذبه دیدنی دبی
۵ جاذبه دیدنی دبی
کدام کشورها بهترین پارک های شهری دنیا را دارند؟
کدام کشورها بهترین پارک های شهری دنیا را دارند؟
تاریخ آلکازار سویل اسپانیا فقط در ۱ دقیقه
تاریخ آلکازار سویل اسپانیا فقط در ۱ دقیقه
قلعه لیماسول، موزه ای تاریخی در قبرس
قلعه لیماسول، موزه ای تاریخی در قبرس