بلیط هواپیما

آنچه باید از تاریخ برزیل بدانیم

تنوع در تاریخ برزیل

یکی از کشورهایی که تنوع و گوناگونی از هر نظر در آن به راحتی به چشم می خورد و دارای پیشینه و قدمتی زیادی است در قاره آمریکاست. سرزمینی با انواع اقوام، نژادها و تنوع زیستی بسیار و مهاجرانی از تیره ها و نژادهای گوناگون. سرزمینی که علاوه بر تاریخ جالب آن، جاذبه های دیدنی و شگفتی هایش، آداب و رسوم و ویژگی های فرهنگی قابل توجه و جالبی هم دارد. امروز به برزیل سفر می کنیم و سیری هر چند کوتاه در تاریخ برزیل داریم تا بیشتر با این سرزمین و مردم اهل ورزش و فوتبال دوست آن آشنا شویم.

ساختمانی در برزیل

پیشینه و تاریخ برزیل

مطالب مرتبط:
چرا برزیلی ها دوست ندارند این جاذبه ها را کسی ببیند؟
کوه کله قندی که در برزیل رشد کرده!

به طور کلی برزیل را می توان مثل برخی از کشورهای دیگر سرزمین مهاجران دانست. مهاجرانی که از ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، به این سو حرکت کردند و با گذر از تنگه برینگ در این سرزمین استقرار یافتند و در تاریخ برزیل تاثیر گذار شدند. این مهاجران را می توان به چهار گروه تقسیم کرد؛ نژادهای اروپایی، سرخ ‌پوستان آمریکایی، آفریقائی ها و آسیائی های مهاجر.

بومیان برزیل هم در حقیقت در این تنوع نژادی دخیل هستند. در مجموع می توان گفت این مهاجران، فرزندان و نوادگان همان مهاجرانی هستند که از سیبری به سمت برزیل به قصد رسیدن به سرزمینی با شرایط بهتر مهاجرت کردند. اما موج مهاجران در دوره های اخیر را می توان گروه‌های گوناگون مهاجران از آسیا، اروپا و خاورمیانه دانست که از اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ برزیل را برای زندگی و موطن خود انتخاب کردند.

تاریخ برزیل

جمعیت، جغرافیا و آب و هوای برزیل

برزیل از کشورهای قاره آمریکاست و منطقه گسترده ای که در میانه ی مرکز اقیانوس اطلس و آمریکای جنوبی را شامل می شود کشور برزیل محسوب می شود. جمهوری فدراتیو برزیل نام این کشور است و پرجمعیت ‌ترین و بزرگ ترین کشور آمریکای جنوبی می باشد. وسعت برزیل ۸۵۱۱۹۶۵ کیلومتر و از این عدد  ۵۵۴۵۵ کیلومتر شامل آب است. جمعیت برزیل ۲۰۵۳۳۸۰۰۰ نفر می باشد.

طبیعت برزیل

این کشور شرقی‌ترین کشور آمریکای جنوبی به حساب می آید. برازیلیا پایتخت این کشور و زبان رسمی کشور پرتغالی است. گویان فرانسه، پاراگوئه، اروگوئه، آرژانتین، کلمبیا، بولیوی، پرو، ونزوئلا و سورینام همسایگان و هم مرزهای این کشور هستند و باید گفت جز دو کشور شیلی و اکوادور با همه ی کشورهای آمریکای جنوبی همسایه است و مرز مشترک دارد. از دیگر ویژگی های جغرافیایی کشور برزیل این است که از سمت شمال تا نیمکره جنوبی امتداد دارد.

تاریخ برزیل

در برزیل تنوع آب و هوایی زیاد است، ولی قسمت وسیعی از آن منطقه گرمسیری است و جنگل های بارانی آمازون آن را در بر گرفته است.

به طور کلی برزیل  پنج گونه آب و هوا دارد که شامل آب و هوای استوایی در شمال، آب و هوای معتدل در جنوب، آب و هوای کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، آب و هوای گرمسیری در مرکز می باشد. بیشترین نقطه ای که آب و هوای استوایی در آن دیده می شود، شمال برزیل است. در این نقاط فصل خشک دیده نمی شود و در حقیقت در فصل خشک این ناحیه باران کمتری نسبت به فصول بارانی وجود دارد، اما همان میزان بارش کم هم مورد توجه است.

تنوع ناهمواری های زمین هم مانند تنوع نژادی در برزیل بسیار زیاد است. این تنوع شامل جلگه‌های پست کوه‌ها، تپه‌ها، کوه‌ها و زمینهای غیر قابل کشت و بایر است.

شب برزیل

نقاط مرتفع  در قسمت جنوبی کشور بیشتر است و بخش جنوبی ناهمواری بیشتری دارد. یکی دیگر از نکات قابل توجه و در حقیقت ویژگی مهم جغرافیایی کشور برزیل وجود رود آمازون است که در این کشور قرار دارد.

این رود که به اقیانوس اطلس می ریزد، دومین رود بلند دنیا و پرآب ‌ترین و بزرگترین رود جهان است. همچنین اکوسیستم متنوعی دارد و دارای گونه های زیستی جانوری و گیاهی زیادی می باشد. بیش از ۲ میلیون نوع گونه های جانوری و گیاهی در این سرزمین وجود دارند. جگوار و لئو پارت که دو گونه پلنگ هستند، خوک خرطوم دار، خوک وحشی، روباه، تنبل‌ها، میمون، گورکن، گوزن، مورچه خوارها، اپوسوم و هزاران گونه دیگر از جانوران این منطقه هستند. طوطی دم بلند پرنده ای است که به برزیل اختصاص دارد.

طوطی برزیلی

تاریخ برزیل از گذشته تا امروز

گفتیم که برزیل کشور مهاجران است و اقوام مهاجر و نیمه مهاجر در این کشور از گذشته تا کنون زندگی می‌کردند. اما با آمدن  پرتغالی‌های زیاده خواه و سلطه جو در سال ۱۵۰۰ به برزیل این کشور مستعمره دولت استعمارگر پرتغال شد. این زورمندان استعمارگر، بردگان بیچاره و فاقد هر گونه قدرت و اختیاری را از هر نقطه به برزیل می آوردند که بیشتر این بردگان، آن هایی بودند که از آفریقا به این سرزمین آورده شده بودند. این بردگان بینوای آفریقایی از سال ۱۵۳۰ تا سال ۱۸۵۰ به برزیل انتقال داده می شدند. پرتغالی ها که سال ۱۵۰۰ این سرزمین را کشف کردند تا سال ۱۸۲۲ یعنی سال استقلال و رهایی برزیل از آفت و بلای استعمار، بی وقفه به سرزمین تازه کشف خود مهاجرت می کردند.

جزایر برزیل

گفته شد که برای سالیان متمادی برزیل مستعمرهٔ دولت پرتغال بود؛ به همین دلیل مردم این کشور به زبان استعمارگران خود یعنی پرتغالی ها صحبت می کنند و تنها کشوری در قاره آمریکا است که مردم آن به این زبان صحبت می کنند. مذهب اصلی و رسمی این کشور چند ملیتی کاتولیک است. مردم برزیل با شعار ملی خود که نظم و پیشرفت است تلاش می کنند تا تاریخ برزیل را به گونه ی دیگری رقم بزنند. این کشور که یک فدراسیون است و به شکل فدرالیسم اداره می شود ۲۶ ایالت و یک منطقه فدرال دارد که روی هم ۲۷ واحد فدرال را شکل می دهند.

فوتبال برزیل

احزاب فعال در این کشور تا سال ۱۹۶۴ با وجود برانکو، دیکتاتور وقت برزیل، از هرگونه فعالیت سیاسی منع شده بودند. حزب کارگر برزیل یکی از آن دوازده حزب بود که شرایط مساعدی نداشت. تا آن زمان کشور در دست قدرت طلبان و دیکتاتورها بود و هر آنچه با طبع خودشان سازگار بود را بر کشور برزیل تحمیل می کردند. به طور کل، برزیل ستم های زیادی را به خود در طول تاریخش دیده است. با این همه در سال ۱۹۶۴ احزاب جنبش دمکراتیک ملی و اتحاد ملی به شکل رسمی از طرف دولت به عنوان احزاب موجود در کشور اعلام شد. در جنگ جهانی دوم برزیل نیروهایی را به جنگ فرستاد. در آخر از دانستنی های جالب تاریخ برزیل اینکه در سال ۲۰۱۰ یک دلقک به نام تیریریکا در انتخابات کنگره‌ی برزیل با بیشترین رای انتخاب شد!

چند دقیقه ای در بزرگ ترین شهر برزیل
چند دقیقه ای در بزرگ ترین شهر برزیل
اینجا خطرناک ترین جزیره دنیاست!
اینجا خطرناک ترین جزیره دنیاست!
معرفی هتل تایم اوتون سویتز سائوپائولو | ۳ ستاره
معرفی هتل تایم اوتون سویتز سائوپائولو | ۳ ستاره
معرفی بهترین هتل های ۵ ستاره سائوپائولو در برزیل
معرفی بهترین هتل های ۵ ستاره سائوپائولو در برزیل