بلیط هواپیما

از تاریخ تا آسمان بلغارستان

آشنایی با افلاک نما و مرکز تاریخی وارنا

وارنا بزرگترین شهر بلغارستان در کرانه دریای سیاه است که به خاطر سواحل زیبا و کم نظیرش مشهور است و سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند. اما بیشترین جذابیت این شهر ساحلی در این است که وارنا ترکیبی از زیبایی طبیعت و تاریخ است. در اینجا دو مرکز گردشگری وارنا را معرفی می کنیم. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
دیدنی هایی تاریخی در قلب وارنا
از غرق‌شدن در تاریخ تا قدم‌زدن در اعماق دریای لارناکا

Copernicus Astronomy Complex

مجموعه تاریخی مردم نگاری فاناگوریا (Fanagoria):

این مجموعه تاریخی که در آن نمایشگاه عکس بی نظیری وجود دارد در روستای فاناگوریا قرار داشته و همچنین دارای موزه ای جالب است. در این محل نبردهای مشهور بلغارستان در قرون ۶ تا ۸ میلادی بازسازی شده و دوارهای چوبی استحفاظی، برج های جنگی، تسلیحات جنگجویان باستانی بلغارستان  (jurta)، صنایع دستی، فروشگاه ها و اقامت گاه های باستانی، جنگ افزارهای تاریخی، وسایل مورد استفاده در خانه ها و … به نمایش گذاشته می شود. در این محل همچنین یک میدان ویژه خان ها ، شمن ها و (jurtas)، میدان تیراندازی و سکوی تماشاچیان بازسازی شده است. در این محل، مراکز اطلاع رسانی و سخنرانی برای بازدیدکنندگان، تماشای (jurtas) ها، مراکز عرضه صنایع دستی، میدان های تیراندازی، مراکز ارائه بروشور و اطلاعات، غرفه های خرید سوغاتی و مراکز فروش نمونه های ساخته شده از اشیای عتیقه وجود دارد. برنامه های شبانه این مرکز، بسیار مهیج بوده و نمایش اسب های آن دیدنی است. هدف اصلی این برنامه، نشان دادن و نمایش ضیافت های دوران پروتو بلغار (proto – Bulgarian) و حضور اسب ها و جنگجویان جوان است. در این محل سوارکاری های بسیار حرفه ای، شیرجه رفتن با اسب به روی زمین، تکنیک های نبرد سوار بر اسب، سنت های خان های بلغاری (Bulgarian khan)، مراسم آئینی و جادوگری شمن ها و … نمایش داده شده و شما می توانید روی تخت پادشاهای خان های باستانی بلغارستان، عکس بیندازید. در این محل همچنین ضیافت های باستانی بلغارستان بازسازی شده و سواره نظام مشهور این کشور در روزگار کهن نیز نمایش داده می شود.

Copernicus Astronomy Complex

افلاک نما و مرکز ستاره شناسی نیکلای کوپرنیک (Planetarium  Nikolai Kopernik ):

فرستادن نخستین ماهواره ساخت بشر به مدار زمین سبب ایجاد شور و همیجان زیادی بین مردم بلغارستان شده و پس از آن مراکز متعددی در رابطه با فضا ساخته شد. این علاقه عمومی سبب شد تا در سال ۱۹۶۰ میلادی در شهر وارنا، نخستین کلوپ ستاره شناسی تاسیس شود. یک سال بعد تئاتر تابستانی پارک مرکزی وارنا به این کلوپ اختصاص داده شد. به این ترتیب در ۲۲ می سال ۱۹۶۸، نخستین مجموعه ستاره شناسی بلغارستان با نام نیکولای کوپرنیک تاسیس شد. در این محل مرکز رصد ستارگان، افلاک نما و برج (Phuko’s pendulum) وجود دارد. نخستین دلیل علمی تاسیس این مرکز، رصد ستارگان و پرتاب ماهواره به مدار زمین بوده و دلیل دیگر نیز آموزش نجوم به صورت منظم و آکادمیک است. در برابر این افلاک نما یک بنای یادبود ویژه کوپرنیک ساخته شده که طراحی و عملیات ان توسط پرفسور ال. دالچف (L. Dalchev) و پی . آتاناسوف (P. Atanasov) انجام شده است. در طبقه سوم این مجموعه، دو تلسکوپ بزرگ با قدرت ۸۰/۱۲۰۰ mm و ۱۵۰/۲۲۵۰ mm وجود دارد. این رصدخانه، نخستین نمونه مشابه در بلغارستان محسوب شده و ابعاد دهانه آن ۱۰ و نیم متر است. هدایت این تلسکوپ از اتاق سخنرانی و تدریس انجام شده و می تواند پروژه های مطالعاتی  ۵۵۰ ستاره ای را با آن انجام داد. در این مرکز همچنین سیستم جست وجوی نور با هدف شناسایی سیارات در حال حرکت از ستاره ها وجود دارد. این مجموعه همچنین یک سیستم ویژه با قابلیت نشان دادن منظومه شمسی از فاصله ۵ میلیارد کیلومتری را از ابتدا تا سال ۱۹۹۸ را دارد. براساس آمارهای رسمی به طور سالانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر از این محل دیدن می کنند.

در برج افلاک نمای این مجموعه یک اونگ (Phuko) وجود دارد که در شبه جزیره بالکان بی همتا بوده و اثبات می کند، زمین در محور خود در حال حرکت است. پیش از این یک اتاق در زیر این محل قرار داشت که بازدیدکنندگان می توانستند آونگ فوق را تماشا کنند اما در سال ۱۹۹۸ ، شهرداری وارنا این محل را بازسازی کرده و بازدید از آن برای همه امکان پذیر شد. ساختمان جدید در ۱۵ آگوست سال ۲۰۰۲ بازگشایی شد. در حالی که معماری اصلی و اولیه آن حفظ و در عین حال این بنا مدرن تر و به روز تر شده بود. معمار این مجموعه جدید (G. Savakov) نام دارد. برای انطباق دید بهتر پیش از ورود به این مرکز یک دیوار مجاز نصب شده و بازدیدکنندگان باید از سالن های کم نوری عبور کنند. سالن کامپیوتر، کتاب خانه، اتاق خطابه و … از دیگر اجزای این مجموعه محسوب می شوند. نورپردازی ویژه این بنا در طول شب، آن را به شاخص ترین مجموعه موجود در باغ دریایی تبدیل می کند.

معرفی هتل ۵ ستاره ملیا گراند هرمیتیج در وارنا
معرفی هتل ۵ ستاره ملیا گراند هرمیتیج در وارنا
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در بلغارستان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در بلغارستان
معرفی هتل ۵ ستاره ادمیرال وارنا
معرفی هتل ۵ ستاره ادمیرال وارنا
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش سوم)
گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (بخش سوم)