بلیط هواپیما

تالاب بین المللی امیرکلایه، تالابی با تنوع زیستی بالا

تالاب بین المللی امیرکلایه

امیرکلایه، تالابی بین المللی در استان زیبا و دیدنی گیلان است. این تالاب دارای وسعتی به اندازه ی ۱۲۳۰ هکتار است و عمق آن به طور تقریبی به ۸۵ متر می رسد. ویژگی منحصر به فردی که سبب شده این تالاب در سطح جهان مشهور شود این است که در مقایسه با دیگر تالاب های گیلان آب آن شیرین است و در فاصله ی یک کیلومتری دریا قرار دارد. علاوه بر این تالاب امیر کلایه زیستگاهی مناسب برای انواع مختلفی از گیاهان و جانوران است. حال در ادامه همراه الی  گشت باشید تا بیشتر درباره ی تالاب بین المللی امیرکلایه که جاذبه ای طبیعی در استان گیلان است، صحبت کنیم.

تالاب بین المللی امیر کلایه
مطالب مرتبط:
آشنایی با روستای داماش گیلان
غذاهای معروف گیلان

همانطور که گفتیم، این تالاب زیستگاهی مناسب برای گیاهان و جانوارن گوناگون است؛ یکی از گیاهان زیبایی که در این تالاب رشد می کند “پسته ی دریایی” است که در زبان محلی های این منطقه به آن ثعله به اقلی می گویند، محصول این گیاه لاله تالابی است. این گونه گیاهی با کلاهک سبز رنگ و دانه‌های کوچک به رنگ سبز دارای خاصیت‌های دارویی و درمانی است و در طب سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. اما این تنها گیاه زیبایی نیست که در این منطقه می رویند گل های نیلوفر آبی سفیدی هستند که در این تالاب رشد می کنند و جذابیت منحصر به فردی را به وجود می آورند. در فصل زمستان‌ این تالاب محل گذر هزاران پرنده مهاجر و همچنین زیستگاه ۱۱ گونه از انواع ماهیان است. دسترسی به این تالاب در حال حاضر از طریق جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر امکان پذیر است.

تالاب بین المللی امیر کلایه

تاریخچه تالاب امیر کلایه

تالاب طبیعی امیرکلایه به دلیل قرار گرفتن در روستای امیرکلایه به همین نام در این استان خوانده می شود. این آبگیر در ۴۶ کیلومتری شمال شهرستان لاهیجان و شهرهای لنگرود و بندر کیاشهر در استان گیلان واقع شده است. در سال ۱۳۵۴ این اکوسیستم در کنوانسیون رامسر به دلیل جاذبه ها و ویژگی هایی مهمی که دارد، با نام تالاب امیرکلایه در فهرست تالاب‌های بین‌المللی قرارگرفته است. تالاب امیر کلایه در استان گیلان به این دلیل که یک محیط طبیعی برای زندگی جانداران آبزی و همچنین پناهگاهی برای حیات وحش است و تحت نظارت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.

تالاب بین المللی امیر کلایه

بهترین زمان سفر به تالاب بین المللی امیر کلایه

برای سفر به گیلان هر زمان که شما بخواهید تصمیم به سفر بگیرید فصل مناسبی است. برای رفتن به سمت تالاب امیر کلایه هم همینطور است شما در هر زمان که بخواهید بروید به این منطقه شاهد گونه های مختلفی از گیاهان و پرندگان آن فصل خواهید بود. اما جالب است بدانید که برای تفریح و پیک‌نیک، مناسب ‌ترین زمان از اوایل اردیبهشت تا اواسط ماه مرداد است.

تالاب بین المللی امیر کلایه

تفریحات ممکن در تالاب امیر کلایه

 • قایق ‌سواری
 • ماهیگیری
 • گردش در طبیعت
 • پیک ‌نیک با خانواده
تالاب بین المللی امیرکلایه

زندگی جانوری منطقه امیر کلایه

 • خزندگان

در این تالاب انواع گوناگونی از خزندگان زندگی می کنند. انواع این جانوران نیز عبارتند از مارها که شامل مار آبی و لوس مار می شود. همچنین چندین گونه سوسمار هم در اطراف این تالاب زندگی می کنند. اما مطالعاتی بر روی آنها صورت نگرفته است.

 • دوزیستان تالاب

سه گونه از انواع قورباغه های جهان در این تالاب زندگی می کنند. این گونه ها عبارت از Rana (قورباغه سبز) و Hyla Arborea (قورباغه درختی) هستند. همچنین لاک پشت هایی از جنس پشت برکه ای و لاک پشت پشت خزری در این منطقه میزی اند.

 • پستانداران

با توجه به مشاهداتی که در منطقه امیرکلایه صورت گرفته، تعدادی شغال، سمور آبی، گربه جنگلی و تشی نیز دیده شده است.

 • آبزیان

۱۱ گونه متفاوت در این تالاب زندگی مشاهده شده است که یکی از با ارزش ترین های آنها اردک ماهی، سوف حاجی، سیم، کپور، لای ماهی، کلمه انول، ماهی سیم پرک، کاهی کپور، ماهی حوض وحشی، ماهی سرخ باله، ماهی ریز نقره‌ای، اسبله، گامبوزیا، رفتگر ماهی خاردار، سوزن ماهی، اردک ماهی، گاو ماهی مرمری، نه خاره نیز اشاره کرد.

 • پرندگان تالاب

تعداد ۱۳۳ گونه پرنده در منطقه امیرکلایه شناسایی شده است که زیباترین گونه از میان این پرندگان می توانند به کشیم کوچک، کشیم گردن سیاه، باکلان بزرگ، باکلان کوچک، حواصیل خاکستری، اگرت بزرگ، غاز خاکستری،اردک گیلار، اردک ارده ‌ای، اردک خوتکا، اردک سرسبز و … نیز اشاره کرد.

تالاب بین المللی امیر کلایه

دسترسی به تالاب امیر کلایه

برای دسترسی به تالاب امیرکلایه در استان گیلان اگر می خواهید با اتومبیل شخصی به این منطقه بروید باید حدود ۳۳۰ کیلومتر از تهران به سمت گلان حرکت کنید و سپس در فاصله ی ۴۲ کیلومتری شرقی به لاهیجان به این تالاب دسترسی پیدا کنید.

اما اگر می خواهید که با وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس‌ به این جاذبه ی طبیعی سفر کنید باید با اتوبوس های مستقیم تهران-لاهیجان به لاهیجان بروید. از لاهیجان هم به راحتی می‌توانید برای تالاب ماشین کرایه کنید.

آدرس: گیلان، سی و شش کیلو متری شمال شرق لاهیجان، تالاب امیر کلایه

دیگر جاذبه های اطراف تالاب امیر کلایه

 • تالاب انزلی

پس از این که از تالاب امیرکلایه بازدید کردید، می توانید به تالاب انزلی که در فاصله کمی از همین تالاب قرار دارد بروید.تالاب انزلی یکی از معروف ترین تالاب های ایران است که به گوش همه آشنا است. این تالاب از بزرگترین و جالب ترین تالاب های دنیا به شمار می رود که دارای تنوع زیستی بالایی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفیدرود، در جنوب شهر انزلی واقع است. یکی از جذابیت‌های بی‌نظیر تالاب انزلی، نیلوفرهای آبی است که در سراسر تالاب به چشم می‌خورد. نیزارها و لاله دریایی نیز در حاشیه تالاب مناظری دیدنی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. قایق‌سواری بر پهنه مرداب یکی از  بهترین لحظات سفر به بندر انزلی است.

 

 • چمخاله گیلان

در نزدیکی های تالاب امیرکلایه شهر ساحلی قرار دارد که نام چمخاله است. این شهر در نزدیکی های شهر لنگرود واقع است و در طی سالیان اخیر به دلیل پلاژهای زیبا و امکانات مناسبی که در ساحل های آن وجود دارد به عنوان یکی از مقاصد محبوب در استان گیلان به شمار می رود. یکی از دلایل شهرت چمخاله رودخانه‌ی زیبا و پر آب آن است که در گذشته محل عبور و مرور کشتی‌های کوچک ایرانی و روسی بوده ا‌ست. همچنین چمخاله با یک نوار ساحلی ۱۷ کیلومتری ماسه ‌ای پذیرای گردشگران زیادی‌ است.

بام لرستان، بزرگ ترین مجتمع تفریحی غرب ایران
بام لرستان، بزرگ ترین مجتمع تفریحی غرب ایران
رشد گردشگری سلامت در ایران
رشد گردشگری سلامت در ایران
۱۰ مورد از غارهای معروف ایران
۱۰ مورد از غارهای معروف ایران
هتل سفیر اصفهان، هتلی نزدیک میدان نقش جهان
هتل سفیر اصفهان، هتلی نزدیک میدان نقش جهان