تجربه برف بازی روی تونل!

تونل برفی ازنا

ایران سرزمین عجایب و جاذبه های طبیعی بی نظیر و بهشتی برای طبیعت گردان است. از چشمه ی پلکانی باداب سورت گرفته که تنها دو نسخه از آن در دنیا موجود است، تا تنگه ی اعجاب انگیز هایقر در استان فارس که پدیده ی مشابه آن تنها در گرند کنیون آمریکا واقع شده است، ایران کلکسیون بی نظیری از بهترین جاذبه های طبیعی دنیا را دارد. دراین مقاله قصد داریم با یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران و جهان یعنی تونل برفی ازنا آشنا شویم. با الی گشت همراه باشید.

تونل برفی ازنا
مطالب مرتبط
قلعه فلک افلاک، شاهکار معماری در لرستان
کوه های دست نیافتنی و پوشیده از برف + ویدیو

استان لرستان، تنوع طبیعی بی نظیری دارد و از نظر آثار طبیعی، یکی از غنی ترین استان های ایران به شمار می آید. تونل برفی بی نظیر ازنا، در شهرستان ازنا در نزدیکی منطقه حفاظت شده ی اشترانکوه این استان قرار دارد. این تونل برفی زیبا، در دامنه های سرسبز اشترانکوه که در فاصله ی ۲۰۰ کیلومتری از شهرستان ازنا قرار دارند، واقع شده است.

تونل برفی ۲

برای رسیدن به این توده ی عظیم برفی، باید مساحتی در حدود ۲۳ کیلومتر را در عرض ۲ ساعت بپیمایید. مسیر دره ی «ازنادره» به تونل برفی، مسیری پر از پستی و بلندی و صخره هایی با زوایای تند و کاملا عمودی است که پیاده روی در آن نیاز به آمادگی قبلی دارد. بلندی صخره های آن به قدری است که تا هنگام ظهر تمامی مسیر در سایه قرار دارد و خبری از آفتاب در آن نیست. معمولا در فصول بهار و تابستان این منطقه بازدید کنندگان بسیاری دارد و می توانید به همراه افراد دیگر این مسیر را طی کنید. در هر صورت، بهتر است خودتان را برای پیاده روی ۲ ساعته، در مسیری نه چندان راحت آماده کنید. اما نگران نباشید، دیدنی های این مسیر به قدری است که از این پیاده روی خسته نخواهید شد. جالب آنکه در برخی از قسمت های این دره، درختان از دل صخره ها به صورت افقی رشد کرده اند!

تونل برفی

کم کم پس از طی مسافتی در حدود ۲۳ کیلومتر، به توده های عظیم برفی چند هزار ساله ای می رسید که در اثر انباشت هزاران تن برف ایجاد شده است. رودخانه ی خروشان زیر این تونل، در اثر جاری شدن آب برف های ذوب شده از دهانه ی این تونل استثنایی به وجود آمده است. ذوب شدن برف های بالاتر و جاری شدن آب در آن، تونلی حفر کرده است به عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۳ متر که آن را تونل برفی می نامند. این توده ی عظیم برفی پس از ۸۰۰ متر، به برف های بالاتر این منطقه متصل می شود. به علت سرمای شدید درون تونل ازنا و احتمال ریزش برف های آن معمولا گردشگران به داخل تونل نمی روند.

توده برفی

در تیر ماه سال جاری بود که نازک شدن یخ میانه ی این تونل در اثر گرما باعث ریزش سقف آن شد. اما راه جالب دیگری برای لذت بردن از این پدیده ی طبیعی وجود دارد. می توانید بر روی سقف این تونل، یک دل سیر برف و سرسره بازی کنید و یکی از جالب ترین حس ها را که یخ زدن پا روی برف و عرق کردن همزمان سرتان در زیر آفتاب است، تجربه کنید!

توده تونل برفی

این منطقه یکی از بکر ترین و زیبا ترین مناطق ایران است که گونه های گیاهی و حیوانی بکر و زیبایی دارد و شکار در آن ممنوع است. بهترین زمان سفر به این تونل دیدنی در فصل بهار و تابستان و اوایل پاییز است چرا که در زمستان داخل تونل کاملا پوشیده از یخ وبرف می شود.

برای دسترسی به این تونل ابتدا باید به روستای کمندان رفته و از آن جا به سمت دره ی ازنادره بروید تا طول دره را به سمت ارتفاعات تونل برفی ازنا، بپیمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code