تحصیل در کدام کشورها رایگان است؟

در کجا رایگان تحصیل کنیم؟

شاید با شنیدن جمله هایی که در آن ها چیزهایی درباره تحصیل رایگان در دیگر کشورها گفته می شود فکر کنید با تبلیغاتی روبرو هستید تا شما را ترغیب به تحصیل در خارج کنند. اما باید این را بدانید که تحصیل ارزان و حتی رایگان در بعضی از کشورها امکان پذیر است. می خواهیم بر اساس تحقیقی که نهاد QS انجام داده کشورهایی که تحصیل در آن ها رایگان است را به شما معرفی کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

آلمان

آلمان

مطالب مرتبط:
قدیمی ترین دانشگاه های دنیا
آشنایی با دانشگاه های انگلیس

روز به روز که می گذرد تمایل آلمانی ها برای تحصیل بیشتر می شود. شاید دلیل اصلی علاقمندی افراد به تحصیل این است که آلمانی ها و خارجی ها می توانند در دانشگاه های این کشور دوره کارشناسی خود را به صورت رایگان بگذرانند. تنها هزینه ای که برای رفتن به این دانشگاه ها باید بپردازید مبلغی ناچیز برای هزینه های پذیرش است. هزینه های کم تحصیل و کیفیت بالای آموزش باعث شده که آلمان مکانی بسیار جذاب برای ادامه تحصیل باشد. اما به نظر می آید به تازگی طرح هایی برای گرفتن شهریه از دانشجویان غیر اروپایی ارائه شده است. در بین شهرهای آلمان دو شهر مونیخ و برلین بهترین شهرها برای دانشجویان هستند.

فرانسه

فرانسه به اندازه آلمان برای ادامه تحصیلات محبوبیت ندارد اما در این کشور هم بدون توجه به این که چه ملیتی دارید می توانید دوران تحصیلی خود را به طور رایگان بگذرانید. در فرانسه همه مراحل به صورت رایگان طی نمی شود و از شما مبلغی کمی برای هزینه های پذیرش گرفته می شود. اما اگر در دوره های تخصصی تری در حال آموزش باشید ممکن است مجبور شوید تنها کمی بیشتر پول دهید. در کشور فرانسه هزینه های زندگی نسبت به شهرهای دیگری مثل لندن کمتر است و در آن دانشگاه های برتر زیادی وجود دارد که این کشور را تبدیل به گزینه ای مناسب برای ادامه تحصیل کرده است.

أانشگاه فرانسه

کشورهای نوردیک

کشورهای نوردیک شامل کشورهای نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک، ایسلند هستند. کشورهایی که ما آن ها را به کیفیت بالای زندگی می شناسیم. در کشورهای شمال اروپا کیفیت آموزشی بسیار خوب است و در آنجا می توانید امکان تحصیلاتی رایگان یا کم هزینه را داشته باشید.  در نروژ همه دانشجویان به طور رایگان تحصیل می کنند اما در دوره کارشناسی کلاس ها فقط به زبان نروژی برگزار می شوند. خبر خوب این است که برای دوره ارشد و دکتری کلاس هایی با زبان انگلیسی هم تشکیل می شود. در دانمارک و سوئد تحصیلات رایگان فقط برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا امکان پذیر است. البته دوره دکترا برای همه دانشجویان رایگان است و حتی اگر در بین دانشجویان ممتاز باشید برای شما حقوقی هم در نظر گرفته می شود. چیزی که کمی تحصیل در کشورهای اروپای شمالی را با مشکل روبرو می کند هزینه بالای زندگی در این کشورهاست.

اتریش

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا در اتریش تا دو نیمسال می توانند مانند دانشجویان اتریشی به صورت رایگان تحصیل کنند. آن ها  بعد از این دو ترم باید برای هر نیمسال شهریه کمی (حدود ۴۰۰ دلار) هزینه کنند. دانشجویان غیر اروپایی با هزینه بیشتر حدود( ۸۰۰ دلار) می توانند در دانشگاه های اتریش تحصیل کنند.

دانشگاه وین

بلژیک

در این کشور فقط دانشجویان اروپایی می توانند به صورت نسبتا رایگان (برای هر سال حدود ۹۰۰ دلار از آن ها گرفته می شود)  تحصیل کنند و هزینه کشورهای غیر اروپایی کمی از این مقدار بیشتر است.

بهترین دانشگاه های دانمارک برای تحصیل
بهترین دانشگاه های دانمارک برای تحصیل
چرا برای تحصیل به انگلستان برویم؟
چرا برای تحصیل به انگلستان برویم؟
معرفی برترین دانشگاه های شهر وین
معرفی برترین دانشگاه های شهر وین
معرفی بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل
معرفی بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل
  1. Avatar
    ستار جمشیدی نسب

    باسلام واحترام ..من ارشد ژنتیک دارم قصد ادامه تحصیل دذ مقطع دکتری ژنتیک انسانی در کشور دانمارک را دارم…در خصوص رفتن ،ویزا،بورسیه ،شرایط کاری ،دانشگاه معتبر و….لطفا توضیحات بدهید ..

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code