قدیمی ترین دانشگاه های دنیا

دانشگاه های قدیمی دنیا

از حدود هزار سال پیش بود که ساخت برخی از دانشگاه ها در دنیا شروع شد. دانشگاه هایی مثل اکسفورد و الزهر مصر از دانشگاه های قدیمی هستند که بعد از گذشت سالیان همچنان از برترین دانشگاههای جهان به حساب می آیند. این دانشگاه ها نه تنها میراث دار دانش بشر هستند بلکه این قایلیت را دارند تا با دانشگاه های مدرن هم رقابت کنند. می خواهیم تعدادی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان را معرفی کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا، ایتالیا

مطالب مرتبط:
آشنایی با دانشگاه های انگلیس
دانشگاه های انگلستان در میان دانشگاه های برتر جهان

دانشکاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ میلادی در کشور بولونیا تاسیس شد و با داشتن رتبه ۱۸۲ جهانی از دانشگاه های فعال جهان به شمار می رود. دانشگاه بولونیا قدیمی ترین دانشگاه جهان است و مدتی فقط در آن دوره دکترا تدریس می شد ولی امروز در همه مقاطع مختلف دانشجو قبول می کند. این دانشگاه ۸۵ هزار دانشجو دارد که ۳۵ هزار نفر از آن ها در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر هستند.

دانشگاه آکسفورد، انگلیس

دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان دنیاست و با رتبه ۵ جهانی از بهترین دانشگاه های جهان می باشد. در طول تاریخ افراد نخبه زیادی در این دانشگاه تحصیل کردند، کسانی که نامشان در پیشرفت علم و دانش جاودانه شده است. اینکه این دانشگاه دقیقا در چه زمانی تاسیس شده مشخص نیست ولی اولین بار در سال ۱۰۹۶ در آن تدریس صورت گرفت. دانشگاه آکسفورد ۲۲ هزار دانشجو دارد و از معتبرترین دانشگاه های دنیاست.

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه سالامانکا، اسپانیا

دانشگاه سالامانکا در سال ۱۱۳۴ در غرب مادرید کشور اسپانیا تاسیس شد. این دانشگاه قدیمی رتبه ۴۹۰ جهانی دارد و در سال ۱۲۱۸ موفق به دریافت نشان پادشاهی شد. سالامانکا قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا است و ۳۰ هزار دانشجو دارد. این دانشگاه اولین مرکز تحصیلات عالیه در اروپا است که در سال ۱۲۵۴ به طور رسمی عنوان دانشگاه به آن داده شد.

دانشگاه کمبریج، انگلیس

به دلیل بروز مشکلات سیاسی بین اساتید مختلف دانشگاه آکسفورد تعدادی از آن ها تصمیم گرفتند که آن دانشگاه را ترک و دانشگاه جدیدی را ایجاد کنند، به این ترتیب بود که دانشگاه کمبریج در سال ۱۲۰۹ در کشور انگلیس تاسیس شد. این دانشگاه با داشتن رتبه ۲ جهانی از معروف ترین و معتبرترین دانشگاه های جهان است و توانسته از رقیب خود آکسفورد هم جلو بزند. دانشگاه کمبریج حدود ۱۸ هزار دانشجو دارد که ۱/۳ آن ها در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در حال تحصیل هستند. در ابتدا فقط مردها اجازه داشتند که به این دانشگاه وارد شوند و در آن تحصیل کنند اما مدتی بعد در سال ۱۸۶۹ اولین دانشکده خانوم ها هم در این دانشگاه تاسیس شد.

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کویمبرا، پرتغال

این دانشگاه در سال ۱۲۹۰ توسط پادشاه کشور پرتغال تاسیس شد و رتبه ۳۵۱ جهانی را دارد. پادشاهان زیادی در طول تاریخ مکان این دانشگاه را تغییر دادند اما امروزه در کشور کویمبرا قرار دارد و با داشتن ۲۵ هزار دانشجو از فعال ترین دانشگاه های کشور پرتغال می باشد. دانشگاه کویمبرا حدود ۸ دانشکده مختلف دارد و دانشجویان نخبه زیادی در آن تحصیل می کنند. این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code