بلیط هواپیما

راهنمای تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی می تواند آرزوی هر دانشجویی باشد. اما اصلی ترین مانعی که بر سر راه آنها قرار دارد هزینه است! به خصوص در کشورهای اروپایی که به طور کلی هزینه ی زندگی به نسبت ایران بالاتر است. برای همین عده ای فکر تحصیل در کشورهای اروپایی را از ذهنشان دور می کنند. اما این کار دستی نیست زیرا برای هر مشکلی راه حل مخصوص به خودش وجود دارد. در بسیاری از کشورهای اروپایی مثل آلمان، اسپانیا، یونان و بلژیک دانشگاه هایی وجود دارد که افراد می توانند به طور رایگان در آنها تحصیل بنمایند. برای همین موضوع الی گشت اقدام به جمع آوری لیستی از دانشگاه هایی که امکان تحصیل رایگان در اروپا را در اختیار علاقمندان به دانش قرار داده اند نموده است. امیدواریم که این پست به دردتان بخورد.

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در آلمان

مطالب مرتبط:
معرفی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر در جهان
بهترین دانشگاهای هند برای تحصیل کدامند؟

با توجه به این که کشور آلمان پیشرو در علم و صنعت است، افراد زیادی هستند که خواستار تحصیل در این کشور باشند. نکته مهم و قابل توجه این است که هزینه تحصیل در تمام دانشگاه های دولتی آلمان رایگان بوده و تنها یک مبلغ جزئی جهت تامین هزینه های پذیرش دانشجویان دریافت می شود. حدود این مبلغ بین ۱۶۰ تا ۲۶۵ دلار آمریکا می باشد. هزینه تحصیل پایین در کنار نظام اقتصادی قدرتمندی که در این کشور وجود دارد، جهت ادامه تحصیل بسیار جذاب به شمار می رود. همینطور با توجه به گزارش اخیر نهاد بریتانیایی خدمات دارایی و بانکداری (HSBC) درباره ارزش تحصیلات کشور آلمان این طور بیان می کند که این کشور در بین ۵ کشور برتر دنیا قرار داد.

دانشگاهی در آلمان

اما به این نکته توجه داشته باشید که برای تحصیل رایگان باید هزینه های مربوط به ویزای تحصیلی خودتان را به طور سالیانه بپردازید، همچنین هزینه های مربوط به اقامت و خورد و خوراک را با توجه به اینکه در یکی از بهترین کشورهای اروپا هستید را هم در نظر بگیرد. برای تحصیل در آلمان تسلط به زبان آلمانی را فراموش نکنید.

لیستی از دانشگاه های آلمان که رایگان هستند:

  • دانشگاه دولتی برلین
  • دانشگاه فرانکفورت
  • دانشگاه فردریش شیلر در یینا
  • دانشگاه پزشکی لئوبک
  • دانشگاه اتو – فردریک در بامبرگ
دانشگاهی در آلمان

تحصیل رایگان در یونان

در دانشگاه های کشور یونان تمامی دانشجویانی که در اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه هستند می توانند به طور رایگان در تمام دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل کنند. لازم است دو نکته را بدانید که تمام کتاب ها برای تحصیل در دانشگاه های دولتی یونان رایگان بوده و اینکه برای برخی از رشته ها در دوره کارشناسی ارشد هزینه های دریافتی کمی متفاوت می شود. دانشجویان بین المللی اما باید هزینه ناچیزی را پس از اینکه در دانشگاه های یونان پذیرفته شدند، بپردازند. هزینه پرداختی برای آنها ۱۶۰۰ دلار در سال می باشد. جالب است بدانید که کشور یونان یکی از کم هزینه ترین کشورها جهت زندگی در اتحادیه اروپا می باشد.

دانشگاه یونان

تحصیل رایگان در نروژ

در کشور نروژ برای تحصیل برای تمام دانشجویان فارغ از ملیتشان رایگان می باشد. بیشتر دوره های کارشناسی به زبان نروژی بوده و دانشجویانی که خواستار تحصیل رایگان در این کشور هستند باید به زبان نروژی تسلط کافی داشته باشند. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هم تحصیل رایگان پابرجاست ولی در این دوره ها تسلط به زبان انگلیسی مهمتر است.

دانشگاه در نروژ

تحصیل ارزان در فرانسه

دانشگاه های فرانسه هم امکان تحصیل رایگان یا با پرداخت مبلغی ناچیز را برای دانشجویان بومی و غیر بومی خود فراهم آورده اند. نکته جالب این است که دانشگاه های دولتی کشور فرانسه کاملا رایگان نیستند و مبلغی حدود ۱۹۵ دلار در سال برای پوشش هزینه‌های پذیرش در مقطع کارشناسی دریافت می شود. ممکن است کمی این مبلغ در دوره های تخصصی مانند پزشکی و مهندسی تغییر کند اما آن چنان چشم نگیر نخواهد بود. همانند کشور آلمان، فرانسه هم برای تحصیل شرایط بلد بودن زبان رسمی این کشور یعنی فرانسوی را دارا می باشد. هزینه ی سالانه زندگی در کشور فرانسه حدود ۱۰٫۱۸۰ دلار است.

دانشگاه فرانسه

تحصیل ارزان در اتریش

دیگر کشوی که امکان تحصیل رایگان (یا با هزینه کم) را برای دانشجویان خود فراهم آورده اتریش است. شرایط تحصیل در این دانشگاه برای دانشجویان اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا همانند دانشجویان بومی اتریش بوده به این صورت که آنها می توانند تا دو نیم سال در هر دوره ای که می خواهند تحصیل کنند، اما پس از این مدت باید مبلغ ۳۸۵ دلار برای هر نیم سال خود بپردازند. دانشجویان دیگر کشورها اما باید کمی هزینه بیشتری را بپردازند، آنها باید برای هر نیم سال تحصیلی خود ۷۷۰ دلار به دانشگاه اتریش پرداخت کنند. هزینه زندگی در اتریش سالانه حدود ۱۲۷۳۰ دلار آمریکا است.

تحصیل در اتریش

تحصیل ارزان در بلژیک

شرایط تحصیل در بلژیک کمی راحت تر است چون این کشور دو زبان اصلی دارد و دست دانشجویان بازتر است. تحصیل برای دانشجویانی که مقیم اروپا به نسبت دانشجویان دیگر کشورها ارزان می باشد. به عبارتی دانشجویان اروپایی حدود ۸۹۰ دلار و دانشجویان بین المللی حدود ۴۳۵۰ دلار سالانه برای تحصیلشان باید پرداخت نمایند. هزینه کلی زندگی در کشور بلژیک طبق آمار numbeo  ۱۲۱۰۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه در بلژیک

تحصیل ارزان در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا کاملا رایگان نمی باشد و دانشجویان می بایست هزینه ناچیزی را که حدود ۱۰۵۰ دلار در سال را پرداخت کنند. دانشجویان اروپایی نیز مانند دانشجویان ایتالیایی واجد شرایط ویژه مالی مانند وام‌ها، کمک‌هزینه‌های تحصیلی، بورسیه‌ها و چشم‌پوشی از هزینه‌های تحصیلی هستند. هزینه زندگی هم در ایتالیا سالانه حدود ۲۰۰۰۰ هزار دلار می باشد که به نسبت زندگی در یک کشور اروپایی چندان بالا نیست.

دانشگاه در ایتالیا

تحصیل ارزان در اسپانیا

تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان اسپانیایی و اروپایی رایگان می باشد. در عین دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل حدود ۱۴۰۰ دلار در سال به دانشگاه اسپانیا پرداخت نمایند. از آنجایی که شهریه ی این دانشگاه بر پایه واحدهای درسی دریافت می شود ممکن است در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر شود. هزینه زندگی در اسپانیا سالانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه در اسپانیا

تحصیل ارزان در آرژانتین

دانشگاه‌های آرژانتین برای دانشجویان این کشور به طور کلی رایگان است، اما دانشجویان بین المللی باید هزینه جزئی را برای ورود به دانشگاه‌های دولتی آرژانتین پرداخت بنمایند. بهترین شهرهای دانشجویی طبق رتبه‌بندی موسسه QS در سال ۲۰۱۶، بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین در رتبه سی و دوم قرار دارد.

دانشگاه در آرژانتین

تحصیل رایگان یا با هزینه کم در دانمارک و سوئد

در کشورهای دانمارک و سوئد امکان تحصیل برای دانشجویان اروپایی، کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوییس به طور کاملا رایگان امکان پذیر است، دانشجویان کشورهای دیگر باید برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور دانمارک حدودا ۷۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ هزار دلار می باشد. و در کشور سوئد باید هزینه ای بین ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار را بپردازند. جالب است بدانید که اگر به منظور تحصیل در مقطع دکترا بخواهید یکی از این دو کشور را انتخاب کنید، دولت تمام هزینه های مورد نیاز شما را فراهم می آورد.

دانشگاه دانمارک

منبع: topuniversities.com

شوالیه ها، نمادی از جوانمردی قرون وسطی در اروپا
شوالیه ها، نمادی از جوانمردی قرون وسطی در اروپا
به‌صرفه‌ترین هتل‌ها در  چند شهر اروپایی
به‌صرفه‌ترین هتل‌ها در  چند شهر اروپایی
آنچه که باید از تاریخ مقدونیه بدانیم
آنچه که باید از تاریخ مقدونیه بدانیم
این تونل های اسرار آمیز را چه کسی ساخته است؟
این تونل های اسرار آمیز را چه کسی ساخته است؟