بلیط هواپیما

ترکیه؛ کشوری با جاذبه های گردشگری فراوان

جاذبه های گردشگری ترکیه

گنبدها و مناره هایی که دور نمای شهر استانبول را پر کرده اند، خرابه های رومی سواحل غربی و جنوبی، سواحل آنتالیا و مکان های تفریحی مدیترانه، کوه های مه گرفته دریای سیاه شرقی، اینها تنها گوشه ای از مقاصد ارزشمند گردشگری در ترکیه است. با الی گشت همراه شوید تا شماری از این جاذبه های حیرت آور کشور ترکیه را به شما معرفی کنیم

مطالب مرتبط:
عروس پنبه ای ترکیه در صدر جاذبه های گردشگری
گشت و گذار در تاریخ ترکیه

ایاصوفیه

ایاصوفیه در شهر استانبول قرار دارد و در گذشته کلیسایی بوده که به دستور کنستانتین اول در قرن ۶ ساخته شده است. این بنا که از شاهکارهای مهندسی رومی است گنبد بزرگی به قطر ۳۱ متر دارد و ارتفاع آن ۵۵ متر است. این بنا در جنگ صلیبی چهارم در سال ۱۲۰۴ غارت شد و در قرن ۱۵ زمانی که عثمانیان شهر را فتح کردند به مسجد تبدیل شد، سپس در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل گشت و امروزه یکی از برترین جاذبه های گردشگری ترکیه می باشد.

ایاصوفیه

کتابخانه سلسوس

خرابه های افسوس از محبوب ترین جاذبه های توریستی سواحل غربی ترکیه هستند. در گذشته دلیل معروفیت شهر افسوس ، عبادتگاه آرتیمیس آن بود که یکی از عجایت هفتگانه دورن باستان بشمار می آمد. این عبادتگاه در سال ۴۱۰ بعد از میلاد تخریب شد با این حل بقایایی از تئاتر بزرگ و و کتابخانه سلسوس همچنان در این شهر وجود دارد. این کتابخانه حدود ۱۲۵ سال بعد از میلاد ساخته شد و ۱۲۰۰۰ کتاب در آن نگهداری می شد و مقبره سلسوس که فرماندار آسیا بود هم در این کتابخانه قرار دارد. در دهه ۱۹۷۰ نمای این کتابخانه با تکه های اصلی خود با دقت مورد بازسازی قرار گرفت.

مسجد آبی

مسجد آبی با ۶ مناره و معماری بینظیر خود در شهر استانبول قرار دارد. از این بنا همچنان بعنوان مسجد استفاده می شود و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد در بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ ساخته شد و مانند همه مسجد های دیگر از گنبد و مناره تشکیل شده است. در داخل مسجد، سقف بلند آن با ۲۰۰۰۰ کاشی آبی که طرح های مخنتلف دارند پوشیده شده که اسم مسجد آبی به دلیل این کاشی های آبی رنگ است.

دهکده اولودنیز

اولودنیز دهکده کوچکی است که در ساحل غربی دریای اژه واقع شده و در دهانه  آن در تالاب آبی یک خلیج شنی قرار دارد. این ساحل لاک پشت های زیادی دارد و از ساحل هایی در دریای مدیترانه است که گردشگران در آنجا زیاد عکس می اندازند.

دهکده اولودنیز

قلعه بدروم

قلعه بدروم در شهر بدروم در جنوب غربی ترکیه قرار دارد که در قرن ۱۵ توسط صلیبیون به نام قلعه سنت پتر ساخته شد. این قلعه که قدمت آن برای زمان قرون وسطی است از آن دسته از بناهای تاریخی است که بخوبی محافظت شده است. این قلعه امروزه تبدیل به موزه شده و تمرکز این موزه بیشتر بر روی باستان شناسی زیر آب است. از این قلعه چشم انداز زیبایی از مارینا بدروم و قایق های بادبانی آن وجود دارد.

پاموککاله

پاموککاله که بمعنی قلعه پنبه ای است، ایوان های طبقه طبقه دارد که کانی های کربناتی هستند. مردم برای هزاران سال است که در حوض های این محل حمام می گیرند. شهر باستانی هیراپولیس توسط پرگامون در بالای چشمه های آب گرم این محل ساخته شد.

پاموک کاله

ساحل پاتارا

پاتارا با ۱۴ کیلومتر ساحل شنی یکی از بزرگ ترین سواحل شنی را دارد. دهکده نزدیک این ساحل محل تولد نیکلاس قدیس بوده است. در این محل تپه های شنی و کوه ها کاملا بکر هستند و هیج ساختمانی بجز یک کافه کوچک در آنجا وجود ندارد. در این ساحل تفریحاتی مثل قایق سواری هم انجام می شود.

منبع: touropia.com

طبیعت گردی در اعماق جنگل های پارک ملی مارماریس
طبیعت گردی در اعماق جنگل های پارک ملی مارماریس
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
معرفی آب انبار باسیلیکا استانبول
رازهای خرید هوشمندانه در استانبول
رازهای خرید هوشمندانه در استانبول
بازارهای محلی، بهترین انتخاب برای خرید ارزان در آنتالیا
بازارهای محلی، بهترین انتخاب برای خرید ارزان در آنتالیا