یک بار برای همیشه! بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند دقیقا کجا هستند؟

تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند

ابوالفضل پور عرب، فریبرز عرب نیا نیست! استونی، اسلوونی و اسلواکی هم که با هم فرق دارند! پوران درخشنده و رخشان بنی اعتماد هم که دو فرد مستقل و جدا از هم هستند! حالا نوبت می رسد به شهرهای بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند. بیایید یک بار برای همیشه این مسئله را در ذهنمان حل کنیم! الی گشت قصد دارد در این مطلب به این موضوع اساسی بپردازد و تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند را یک بار برای همیشه بیان کند! پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند
مطالب مرتبط:
عمارت و باغ اکبریه در بیرجند
گردشگاه سیاسرد در بروجن، تفرجگاهی خنک برای تابستان
حسینیه جاجرمی، بنایی تاریخی در بجنورد

سال هاست که یکی دو مسئله بسیار مهم و اساسی ذهن من را درگیر کرده است! شاید باورتان نشود، ولی فقط چند سال است که فهمیده ام فریبرز عرب نیا همان ابوالفضل پور عرب نیست! بارها هم شهرهای بروجرد، بیرجند، بروجن و بجنورد را با هم اشتباه گرفته ام. مطمئنا بسیاری از شما هم مانند من این مشکل را داشته اید. پس بیایید یک بار برای همیشه این قضیه را حل و فصل کنیم و با تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند آشنا شویم.

بجنورد دقیقا کجاست؟

بجنورد یکی از شهرهای خطه شمال شرقی کشورمان است. این شهر، مرکز استان خراسان شمالی و یکی از بزرگترین شهرهای آن است که به دلیل قدمت زیادش، آن را به عنوان چهل و چهارمین شهر ایران می شناسند. در مجاورت بجنورد که در لهجه شیرین مردم خراسان شمالی “بُژنرد” تلفظ می شود، شهرهای مهم دیگر این استان همچون شیروان، اسفراین و آشخانه قرار گرفته اند. این شهر ۳۶ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیتی بالغ بر ۲۲۸٫۹۳۱ نفر در آن سکونت می کنند. شهر زیبای بجنورد ۱۰۷۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله آن با شهر تهران حدود ۸۲۱ کیلومتر است.

جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی بسیاری در این شهر وجود دارند که از از آن ها می توان به عمارت مفخم، گردشگاه های بش قارداش و بابا امان، حسینیه جاجرمی ها، طبیعت باغ دره، کاخ باغ علی آباد و … اشاره کرد.

آینه خانه مفخم بجنورد

تاریخچه بجنورد

پیش از آنکه شهر کنونی بجنورد را بسازند، شهری باستانی به نام جرمگان در این منطقه رونق داشته است. ویرانه های تپه باستانی چرمغان در مجاورت این شهر، یادگاریست از همان دوران. اما شهر امروزی بجنورد را شخصی به نام تولی خان دوم (یکی از امیران ایل شادلو) در سال ۱۱۰۰ هجری قمری احداث کرده است. در سال ۱۲۶۳ قمری، شخصی به نام حسن خان سالار به این شهر یورش برد و آن را تا مرز نابودی پیش برد. اما فرزند تولی خان آن را دوباره مرمت کرد و رونق بخشید. به هر حال بجنورد مکانیست که از دوران ماد و هخامنشی دارای سکنه بوده و تا به امروز خاطرات تلخ وشیرین بسیاری (از جمله حمله مغول) به خود دیده است.

بش قارداش بجنورد

بروجرد دقیقا کجاست؟

در ادامه مطلب تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند از شمال شرق ایران به غرب کشور می رویم تا یکی دیگر از این شهرها را برایتان معرفی کنیم. بروجرد، مرکز شهرستان بروجرد در استان لرستان است. این شهر، پس از خرم آباد، دومین شهر تاریخی و بزرگ این استان  و سی و سومین شهر پر جمعیت کشورمان شناخته می شود. بروجرد از نظر گردشگری هم رونق قابل قبولی دارد. اکثر مسافرانی که به لرستان سفر می کنند، سری هم به این شهر باصفا و تاریخی می زنند. آب و هوای مطلوب، طبیعت بکر و زیبا و آثار تاریخی این شهر، آن را به یکی از مقاصد گردشگری پر طرفدار در غرب ایران تبدیل کرده است. مردم بروجرد به گویش شیرین بروجردی صحبت می کنند. جالب است بدانید که به دلیل فعالیت شرکت های زیاد تولید انیمیشن در این شهر، آن را “پایتخت انیمشین ایران” نیز نامیده اند.

تپه باستانی قرق، مسجد جامع بروجرد، خانه تاریخی کمال الدین طباطبایی، پل قلعه حاتم، تفرجگاه گلدشت، خانه مصری بروجرد، ارگ بروجرد، بازار بروجرد و … از جمله معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر هستد.

شهر بروجرد

تاریخچه بروجرد

وجود تپه ها و محوطه های باستانی همچون تپه قرق، قدمت این منطقه را به دوران باستان و ما قبل تاریخ باز می گرداند. اما طبق نظر برخی از کارشناسان، از زمان ساسانیان است که می توان گفت این منطقه به شهر تبدیل شده است. این منطقه یکی از پایگاه های ایرانیان در زمان حمله اعراب به کشور بود. شهر بروجرد در دوران پس از اسلام هم از رونق خوبی برخوردار بود. بروجرد در طول تاریخ پر و فراز و نشیبش سختی های زیادی را متحمل شده است. از جمله این سختی ها، که سال های زیادی هم از آن نمی گذرد، می توان به بمباران های این شهر در طول ۸ سال دفاع مقدس اشاره کرد.

مسجد جامع بروجرد

بروجن دقیقا کجاست؟

از لرستان گذر می کنیم و برای معرفی سومین شهر مورد نظرمان به سمت استان چهار محال و بختیاری ره سپار می شویم. بروجن از شهرهای مهم استان چهار محال و بختیاری است که در شهرستانی به همین نام قرار گرفته است. این شهر ۲۱۹۷ متر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد، به همین خاطر آن را بام ایران نامیده اند. شهر بروجن با جمعیتی بالغ بر ۵۷٫۷۰۱ نفر در شرقی ترین مناطق این استان قرار گرفته است. اگر بخواهیم لیستی از سردترین شهرهای ایران تهیه کنیم، بدون شک شهر بروجن در صدر این لیست قرار خواهد گرفت. دمای این شهر در فصل زمستان تا منفی ۳۶ درجه سانتی گراد هم پایین می آید.

بروجن یکی از قطب های گردشگری استان چهار محال و بختیاری است. تالاب های گندمان و چغاخور، تنگ وستگان، نقوش سنگی سولک، گردشگاه گردبیشه، مسجد شیخ علی بروجن، موزه مردم شناسی و .. از جمله جاذبه های گردشگری این شهر هستند.

تالاب چغاخور بروجن

تاریخچه بروجن

تاریخ دقیقی از سکونت مردم در این دیار در دست نیست. اما با توجه به سنگ مزار برجسته ای که در یکی از محوطه های تاریخی نزدیک به این شهر پیدا شد، می توان سال ۱۰۰۴ هجری قمری را به عنوان قدمت این شهر در نظر گرفت. نام این شهر در کتاب مرآه البلدان که اعتماد السلطنه در زمان ناصرالدین شاه قاجار نوشته است، آمده است. بر اساس نوشته های این کتاب، بروجن در زمان قاجار بالغ بر هزار خانوار سکنه داشته و از رونق خوبی برخوردار بوده است.

بیرجند دقیقا کجاست؟

برای معرفی آخرین شهر به خراسان جنوبی سفر می کنیم. مرکز استان خراسان جنوبی بیرجند است که در شهرستان بیرجند قرار دارد. این شهر را نخستین شهر ایران، که سیستم آبرسانی پیشرفته داشته، معرفی کرده اند. طبق سرشماری سال ۹۵، جمعیتی بالغ بر ۲۰۳٫۶۳۶ نفر در این شهر زندگی می کنند. بیرجند دارای آب و هوایی نیمه بیابانی است و زمستان هایی سرد و تابستان هایی بسیار گرم دارد. نکته جالب این است که بیرجند، دومین شهر ایران است که آب لوله کشی شهری برایش فراهم شده است. مدرسه شوکتیه این شهر نیز پس از دارالفنون و رشیدیه تبریز، سومین مدرسه نوین احداث شده در ایران است.

بازار بیرجند، باغ اکبریه، موزه های شهر بیرجند، مدرسه شوکتیه، بند دره، قلعه بیرجند، ارگ کلاه فرنگی و … از جمله جاذبه های معروف این شهر هستند.

بیرجند

تاریخچه بیرجند

وجود گورستان های زرتشتیان و آتشکده در نزدیکی بیرجند، نشان از قدمت بالای این منطقه دارد. بر اساس برخی از روایت تاریخی، این شهر را در اوار حکومت ساسانیان در حاشیه کویر و در مسیر خراسان بزرگ احداث کرده اند. یاقوت حموی و حمد الله مستوفی، تاریخدانان و جغرافی دانانی هستند که در آثار خود بیرجند را یکی از دهستان های ولایت قهستان نام برده اند.

باغ اکبریه بیرجند

این شهر، از قدیم الایام جزء شهرهای مهم شرق ایران بوده و از نظر کشت زعفران و انگور شهرت داشته است. حال با تفاوت بجنورد، بروجرد، بروجن و بیرجند آشنا شدیم. امیدوارم که یک بار برای همیشه این قضیه در ذهنمان هضم شود!

 

تنگ رغز کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
سند همکاری بین ایران و سازمان جهانی جهانگردی امضا شد
برج طغرل، اثری ارزشمند از سلجوقیان
گردنه حیران کجاست؟
  1. Avatar
    ن

    سلام برازجون دراستان بوشهرویادتون رفت بگیداینم دغدغه است،باورکنیدازبس این چندشهرواشتباه گرفتم….

  2. Avatar
    محمد مهدی

    اینم میشه اضافه کرد که بجنورد معروف به پاریس کوچولو است و دلیلش هم اینه ک یه مهندس شهرساز فرانسوی اون رو طراحی کرده و در خیابانی طالقانی بجنورد میشود نمایی شماتیک از خیابان شانزلیزه فرانسه رو دید و مردم بجنورد مردمی خوش گذرون هستند و تلفظ صحیح بجنورد به صورت بُژنُرد می باشد و خوشحال میشیم تو اخبار و جاهای دیگه تلفظ بجنورد رو نشنویم و نام قدیم این شهر هم بیژن یورد به معنای آبادی بیژن بوده..

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code