اینجا تمیزترین روستای آسیا است!

روستایی که « تمیزترین روستا آسیا » لقب گرفته است!

از ظروف پلاستیکی دور انداخته شده گرفته،‌ تا کثیفی‌‌های مربوط به گاوه هایی که در خیابان حرکت می کنند، همگی از جمله مشکلات شهرهای بزرگی مثل دهلی در هند هستند. به صورت کلی، آشغال مشکل بزرگی در هند است. ولی ای مشکل در روستایی کوچکی بنام Mawlynnong اصلاً‌ مطرح نیست. اهالی این روستا اصلاً‌ تحمل آشغال را ندارند و وقت زیادی را صرف این می کنند تا جای جای روستایشان پاکیزه باشد. اینجا « تمیزترین روستا آسیا » است. با الی گشت همراه باشید.

تمیز ترین روستا آسیا
مطالب مرتبط:
تمیزترین ایرلاین های جهان را بشناسید
نان های معروف هندی

روستای Mawlynnong برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ به شهرت رسید. در آن زمان یک خبرنگار از مجله Discover لقب «تمیزترین روستای آسیا» را به آن داد. بعد از اینکه این خبرنگار خبر وجود روستایی را شنید که در آن تمام افراد، با هر سن‌ای، دغدغه پاکیری محیط اطراف خود را دارند، به آنجا سفر کرد. در طی سفر، وی تحت تاثیر پاکیزگی این روستا و مردمش قرار گرفت و تصمیم گرفت لقب «پاکیزه ترین روستا آسیا» را به آن اطلاق کند. این مقاله توجه افراد زیادی را به این اجتماع ۶۰۰ نفره جلب کرد تا به آنجا سفر کنند و پاکیزگی مثال زندنی روستای آن ها را از نزدیک مشاهده کنند.

البته این امر شاید شبیه به یک تکنیک هوشمندانه برای بازاریابی گردشگری باشد. اما افکار مردم این روستا واقعاً بالاتر از بازاریابی است. مردم بومی این روستا معتقدند که از زمانیکه در خاطرشان است، اولویت اصلی آن ها پاکیزه نگاه داشتن روستا بوده است. البته هیچ کس هنوز نمی داند که این وسواس به تمیزی از چه زمانی شروع شد. بعضی ها معتقدند که همه چیز در ۱۳۰ سال پیش و با شیوع وبا شروع شد. در آن زمان تبلیغ می‌شد که برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید بهداشت و تمیزی را رعایت کنید. هممین امر شروع تفکر فعلی اهالی این روستا شده است. با این حال یک چیز را با اطمینان می توان گفت، و آن اینکه این ارزش‌ها اخیراً‌ به وجود نیامده اند و از نسل های گذشته به نسل فعلی رسیده اند.

شاید فکر کنید که این روستا چقدر تمیز است؟ در واقع، خیلی! اهالی روستا برنامه ای ساده و مشخص برای تمیز نگاه داشتن محیط روستا دارند که تمام افراد هم در آن مشارکت می کنند. در روز صبح، قبل از رفتن به مدرسه، تمام بچه های روستا طی و جارو می گیرند و زمین های روستا رو از گرد و خاک و برگ درختان تمیز می کنند. مسئولیت تمیز کردن سطل های آشغال و تفکیک آشغال ها به صورتی طبیعی هم به عهده آن ها است.

برگ های جمع شده از سطح روستا در یک محفظه بزرگ دفن میشوند تا تبدیل به کود شوند. از بیشتر پلاستیک های جمع شده در همین روستا استفاده های مجددی می شود ولی باقی آن ها در حومه ی روستا سوزانده می شوند. در واقع سیگار کشیدن و استفاده از ظروف پلاستیکی در روستا ممنوع است،‌ ولی با این حال گاهی گردشگران ظروف پلاستیکی مصرف می‌کنند و در سطل های زباله می اندازند. البته گردشگران گاهی زباله هم تولید می کنند ولی مردم محلی هیچوقت به این خاطر با آن ها بدرفتاری نکردند. ولی در عوض پشت سرانها آشغال ها را جمع می کنند تا روستایشان مثل همیشه تمیز بماند.

Mawlynnong یکی از معدود روستاهای هند است که هر خانه توالت شخصی دارد. تقریباً تمام روستا با استفاده از انرژی پاک فعالیت می کند. بیشتر این انرژی از خورشید تامین میشود. علاوه بر این، چند باغبان در این روستا کارشان این است که همیشه مراقب گل ها و گیاهان کاشده شده در مسیر روستا اباشند. البته پاکیزی روستا فقط محدود به محیط های عمومی نمی شود. بلکه خانه تمام ساکنین آن هم به همین شکل  همیشه تمیز است. این امر نشان دهنده اهمیت پاکیزی و وجود این نوع طرز فکر در بین مردم روستای Mawlynnong هند است.

تمیز ترین روستا آسیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد