بلیط هواپیما

تورون، شهر قرون وسطایی لهستان

تورون در لهستان

شاید تورون در لهستان بزرگ ترین و یا شناخته شده ترین شهر این کشور نباشد اما به دلیل جذابیت های زیادی که دارد خیلی زود توانسته به یکی از مقصدهای گردشگری در این کشور تبدیل شود. این شهر تاریخی که یادگاری های زیادی از قرون وسطا را در دل خود جای داده است در منطقه ی شمالی لهستان واقع شده و بیشتر از هر چیزی به ۲ دلیل شناخته شده است: یکی به خاطر کوپرنیک که از ریاضی دانان عصر رنسانس بوده و یکی هم نان های زنجبیلی بسیار خوشمزه اش و البته که دیدنی های فراوانش را هم باید در نظر گرفت. شاید تا حالا نام تورون را نشنیده باشید به همین دلیل در این نوشتار الی گشت شما را با این شهر بی نظیر آشنا می کنیم شاید تصمیم گرفتید به آن سفر کنید.

تورون در لهستان
مطالب مرتبط:
کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان
قلعه مالبروک در لهستان، بزرگ ترین قلعه دنیا

هر کسی برای خودش تعریفی از یک شهر خوب دارد، مثلا بعضی ها بر این عقیده اند که یک شهر خوب شهری است که خیلی شلوغ نباشد، نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک باشد و به راحتی بتوان همه جای آن را با پای پیاده گشت و اگر ادامه ی این مطلب را بخوانید می بینید که تورون درست همچین شهری است و هر کسی که تا به حال به ترون رفته است هم همین نظر را درارد که تورون واقعا جای خاصی است.

همان طور که گفته شد یکی از مورادی که باعث معروف شدن تورون در لهستان شده نان های زنجبیلی آن است. شاید موزه ها از نظر خیلی ها اصلا جذابیتی نداشته باشند اما اگر به موزهای بروید که در آن بتوانید نان زنجبیلی خودتان را درست کنید، چطور؟ در این موزه راز درست کردن و پختن نان زنجبیلی های خوشمزه ی تورون آموزش داده می شود این موزه همه روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر باز است و هر نمایش آن ۱٫۵ ساعت طول می کشد و ضمنا بلیط ورودی آن هم بسیار ارزان و ناچیز فقط ۱۵ زلوتی است و ارزشش را دارد. استفاده از زنجبیل در این شهر به اندازه ای جا افتاده است که حتی یک نوع طعم بستنی شان را به آن اختصاص داده اند. بهترین بستنی های زنجبیلی در این شهر را جایی به نام Kawiarnia Lenkiewicz می فروشد.

نان زنجبیلی تورون

ترون شهری قرون وسطایی با خانه های سنگی ای بسیار است که از گذشته تا به امروز همچنان به همان شکل باقیمانده اند و نهایتا یک بار مرمت شده اند، سقف های شیب دار قرمز این خانه ها شما را به اعماق تاریخ اروپا و دوران قرون وسطا می برد. اگر بخواهید یک چشم انداز  زیبا از تورون در لهستان داشته باشید و به عبارتی شهر در زیر پایتان باشد باید به بالای برج Old Town Hall بروید. ورودی این برج ۱۱ زلوتی است اما ارزشش را دارد، چشم اندازی که از بالای این برج به خانه های طوسی و قرمز و خیابان های سنگ فرش شده دارید فوق العاده است. این برج، به سبک گوتیک ساخته شده و ۳۶۵ پنجره دارد که در دوران گذشته هر پنجره نمادی از یک روز سال بوده است!

شهر تورون

بعد از کمی گشت و گذار در شهر احتمالا یک برج کج نظرتان را جلب می کند. این برج در کنار رودخانه قرار دارد و به طرز عجیبی به یک سمت کج شده است البته نه به اندازه ی برج پیزا! اما تقریبا شبیه به همان. البته شاید این برج برای هر کسی جلب توجه نکند اما اگر کمی تیزبین باشید نطرتان را جلب می کند، برجی که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری تورون در لهستان است. داستان های مختلفی درباره ی نحوه ی کج شدن این برج شنیده شده است که یکی از آن ها به وجود ررودخانه ای اشاره می کند که باعث کج شدن دیوار های برج و فرسوده شدن بخشی از آن شده است. در فاصله ی کمی از این برج یکی دیگر از حاذبه ای شهر قرار دارد که آن هم به نوبه ی خود یک سازه  ی عجیب دیگر است. این سازه در واقع یک تئاتر به نام تئاتر Baj Pomorski است که بیشتر از هر چیزی شما را یاد یک رختکن یا کمد لباس می اندازد تا تئاتر. Baj Pomorski تنها خیمه شب بازی در سراسر کشور لهستان است که در آن هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان نمایش اجرا می شود.

همانطور که گفته شد این شهر رودخانه ی زیبایی هم دارد، اگر چه تورن از آن شهرهایی نیست که از بودن در آن حوصله تان سر برود و یا خسته شوید ولی این به آن معنا نیست که نباید کمی به خوتان استراحت دهید. در کنار رودخانه ی تورون، رستوران ها، کافه ها و بستنی فروشی های متعددی وجود دارد و به همنی دلیل بعدازظهر ها یا موقع غروب مردم تورون و توریست های زیادی را در این منطقه می توان دید. علاوه بر آن، تورهای قایق سواری در رودخانه ی تورون هم برگزار می شود که می توانید با پرداخت ۱۰ زلوتی سوار یکی از این قایق ها شوید و برای ۳۰ دقیقه رودخانه را بگردید.

رودخانه تورون

یکی دیگر از دلایلی که باعث محبوبیت شهر تورون در لهستان شده کوپرنیک است. همه ی ما می  دانیم که خورشید مرکز منظومه ی شمسی ما است و البته دانتسن این موضوع را مدیون کوپرنیک هستیم! نیکلاس کوپرنیک نام یکی از نابغه هایی است که در تورون به دنیا آمده است که مطالعات او باعث شد تا انقلاب بزرگی در دانسته های همه ی ما به وجود بیاید بنابراین اصلا تعجبی ندارد که مردم شهر تورون انقدر به وجود او افتخار کنند. بنای یادبود او در این شهر وجود دارد که با بازدید از آن می توانید اطلاعات خوبی از زندگی او به دست بیاورید.

بعد از بازدید از همه ی این ها شاید دلتان بخواهد در یکی از رستوران های خوب شهر غذا میل کنید پیشنهادی می کنیم تحت هیچ شرایطی این شهر را بدون رفتن به رستوران Pierogarnia Stary Toruń و چشیدن طعم دامپلینگ های بی نظیر آن ترک نکنید.

رستوران Pierogarnia Stary Toruń

صف این رستوران معمولا شلوغ است اما دلیل خوبی پشت آن هست، غذایی که این رستوران سرو می کند را هیچ جای دیگر شهر پیدا نمی کنید.

منبع: lonelyplanet.com

چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن
چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن
راز و رمز زبان بدن در کشورها
راز و رمز زبان بدن در کشورها
راهنمای سفر به بارسلونا
راهنمای سفر به بارسلونا
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه
شکم‌گردی خوشمزه در روسیه