بلیط هواپیما

این جاذبه گردشگری غیر قانونی است!

تور اسلوونی و گردشگرانی که از متلکوا دیدن می کنند!

متلکُوا (Metelkova) یکی از عجیب ترین مقاصدی است که گردشگرانی که به تور اسلوونی می روند، درخواست بازدید از آن را دارند. این منطقه، دارای ساختمان ‌های غیر قانونی است که به مرور زمان شکل و شمایل خاصی توسط مردم به خود گرفته اند. تنها در طرف دیگر رودخانه شهر قدیمی لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی هزارتویی از خیابان های عیجیب و غریب، خانه هایی با دیوارهای رنگارنگ و مجسمه های عجیب قرار دارند که نشان‌دهنده هنر افرادی هستند که گویا به طور غیر قانونی در اینجا فعالیت دارند. این ساختمان های ویران شده چیزی را که به عنوان دومین سرمایه اسلوونی شناخته شده است، تشکیل می‌دهند. با الی گشت همراه باشید.

جاذبه های اسلوونی
مطالب مرتبط:
سلفی‌هایی که مرگبار شدند!
قبرستان هایی که قبل از مرگ باید از آن ها دیدن کنید

در نگاه اول، کسی باور نخواهد کرد که این ساختمان ها واقعی است. گردشگران در تور اسلوونی وقتی که برای اولین بار به اینجا می آیند، نقاشی ها، مجسمه ها، کاشی های رنگارنگ و عجایب دیگری می بینند که برایشان بسیار هیجان انگیز است.

متلکُوا (Metelkova)، بزرگترین منطقه حاشیه نشینی و موفق ترین آن در اروپا است.  این منطقه که ۱۲۵۰۰ متر مربع مساحت دارد، منطقه ترک شده نظامی است که موسیقی و هنر زیرزمینی زیادی را در آن خواهید دید. موزاییک وکاشی هایی با رنگ های شفاف و تند، دیوارهای این ناحیه را پوشانده اند، مجسمه های غیر عادی، دوچرخه های شکسته و کلی موارد دیگر جزو عجایبی هستند که در این منطقه ببینید. شب ها در متلکُوا هنرمندان، نوازندگان خیابانی و دانشجوها جمع می شوند و به کشف خیابان ها و هنرهای خیابانی می پردازند.

دیدنی های اسلوونی

هر سال متلکُوا میزبان بیش از ۱۵۰۰ رویداد فرمختلف در ساختمان های غیرقانونی اشغال شده اش است، که از طیف گسترده ای از هنرها، شامل تئاترهای خیابانی و کنسرت های پانک تا کارگاه های مخصوص معلولین و … را پشتیبانی می کند. همراه با منطقه نزدیکی، متعلق به وزارت فرهنگ اسلوونی، متلکُوا شب های خاطره انگیزی را برای گردشگران فراهم می کند. زورتان جانکوویچ، شهردار فعلی لیوبلیانا، که این منطقه را از برخی لحاظ قانونی می خواند، می گوید: ” متلکُوا مرکز فرهنگی شهری است. این جا، محلی است برای تفکر انتقادی و مشارکت مدنی که تمام نسل ها می توانند از آن بهره ببرند”.

منطقه متلکوا

مهم ترین فکر پشت این منطقه طبق نظر یک مجسمه ساز آلمانی که به طور مداوم از این جا بازدید می کند، این است که متلکُوا باید برای همه باشد. پیر و جوان، بومی و غیر بومی، این جا منطقه ای است که گردشگران در تور اسلوونی و البته همه می توانند از آن لذت ببرند و هنرهای خود را به نمایش بگذارند. ارزش متلکُوا به تنوع فرهنگی است که در اینجا دیده می شود. مردمی که در تور اسلوونی به اینجا می آیند، برای این ایده بسیار ارزش قائلند.

منطقه متلکوا اسلوونی

این جا از هدف اصلی ساختمان ها بسیار دور است. پایگاه نظامی که مسکن این مجتمع را در اختیار داشت، در مدت کوتاهی پس از فروپاشی یوگسلاوی سابق بیش از ۲۴ سال پیش رها شد. بزرگ ترین تغییر این منطقه زمانی بود که اسلوونی استقلال خود را در سال ۱۹۹۱ به دست آورد. این سربازخانه ها که برای مدتی متروک شده بودند به جای ساخت و ساز برج و فروشگاه ها، به محلی برای ایده های خلاقانه هنرمندان تبدیل گشت. بعد از دو سال این منطقه جزو قسمت های غیر قانونی تبدیل گشت که البته مدیران شهری، به خاطر علاقه روز افزون هنرمندان و البته مردم به این جا، از این فعالیت ها چشم پوشی کردند.

منطقه متلکوا در کشور اسلوونی

ایده جدید که با هدف قبلی این منطقه زمین تا آسمان فرق داشت، از سربازخانه گرفته تا جامعه هنری، چیزی است که متلکُوا را متمایز می کند. البته نمی‌توان این جا را تنها منطقه در اروپا دانست، شهر آزاد کریستینای دانمارک نیز که پایگاه نظامی در کوپنهاگن بوده، از اوایل قرن ۱۷ محلی برای زاغه نشینان شده است.

کریستینا اکنون به عنوان یک روستایی برای هیپی‌ها به رسمیت شناخته می شود. بخشی از آن دارای معماری خاص و بی نظیر است، و بخشی از آن به منطقه سبز روشن معروف می باشد. اما علیرغم آرمانهای لیبرال نسبت به کریستیانیا، واقعیت کمتر از ایده آلیستی است. فعالیت های غیرقانونی مضر و بسیار متناقض با هنجارهای جامعه، منطقه کریستینا، جایی برای گردشگری و لذت بردن نیست.

کریستینا دانمارک

متلکُوا بر خلاف کریستینا، جایی است که تمرکزش تنها بر روی فعالیت های فرهنگی و هنری است. این منطقه مستقل است، اما این بدان معنی نیست که فعالیت های موجود در این جا خلاف قانون می باشد. هنرمندان به طور هفتگی دور هم جمع می شوند و در مورد مسائل گوناگون با هم بحث می کنند. آن ها اثرهای هنری‌شان را به اشتراک می گذارند و مردم را به نوع دوستی تشویق می کنند. مسئولان نیز گاهی به طور مستقیم و یا غیر مستقیم کمک های مالی به هنرمندان می کنند تا بتوانند نمایشگاه های مختلف را در سطح ملی و البته بین الللی برگذار کنند. در سال ۲۰۰۶ شهرداری، متلکوا را جاذبه فرهنگی اسلوونی خواند و اعلام کرد که فعالیت های آن تحت نظر و پشتیبانی قرار خواهد گرفت. البته این قضیه همچنان مورد بحث است. افرادی اعتقاد دارند که اگر این جا استقلال خود را از دست بدهد و زمین ها و خانه ها را دیگر مردم و هنرمندان مدیریت نکنند امکان این وجود دارد که منطقه هویت اصلی خود را از دست بدهد.

هنرمندی در متلکوا

افرادی که در تور اسلوونی از اینجا دیدن می کنند معمولا به خاطر هنرهایی که توسط خود مردم در اینجا برگذار شده، شگفت زده می شوند. البته برخی دیگر، زمانی که شهرداری دیوارهایی را که رو به تخریب بودند، تعمیر کردند، اعتقاد دارند که اگر مدیریت واحدی در این جا وجود داشته باشد، فعالیت های هنری و فرهنگی به طور منظم تر برگذار می شوند و می توان گردشگران بیشتری را به این منطقه جذب کرد. از بیرون که به این قضیه نگاه کنید، به نظر می رسد افرادی که در اینجا فعالیت می کنند بهترین بهره را از آن می برند. آن ها مالیات یا اجاره ای برای چیزی پرداخت نمی کنند و از این که این محل قلب فرهنگی اسلوونی خوانده شود، بسیار خشنود هستند.

منبع: theguardian.com

بلد، جزیره ای افسانه ای که قبل از مرگ باید دید
بلد، جزیره ای افسانه ای که قبل از مرگ باید دید
آنچه باید از تاریخ اسلوونی و پارتیزان ها بدانید
آنچه باید از تاریخ اسلوونی و پارتیزان ها بدانید
دریاچه بلد در اسلوونی، یکی از رمانتیک ترین دریاچه های دنیا
دریاچه بلد در اسلوونی، یکی از رمانتیک ترین دریاچه های دنیا
پارک ملی تریگلاو، پارکی در میان کوه های آلپ اسلوونی
پارک ملی تریگلاو، پارکی در میان کوه های آلپ اسلوونی