نکات کاربردی در زمینه ی توصیه های بهداشتی در سفر

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر

به هر حال سفر رفتن، آداب خاص خودش را دارد و این آداب و قوانین تنها منوط به قسمت خاصی از سفر نیست. مهم ترین بخش این آداب، توصیه های بهداشتی در هنگام سفر است. به هر حال شما در طول سفرتان به جاهایی رفته و در مکان هایی اقامت خواهید کرد که هزاران هزار نفر در آن اقامت قبل از شما حضور داشته اند. پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، توصیه های بهداشتی در هنگام سفر را مرور نماییم.

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه های پزشکی

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی مواد غذایی

مطالب مرتبط:
نکات سفر برای افراد درونگرا!
این «نکات سفر به کویر» اصلا نباید فراموش شوند!
نکات سفر به اروپا که برای هر مسافری حیاتی است
 • در زمینه ی توصیه های بهداشتی در هنگام سفر و در بخش غذا خوردن، توصیه می کنیم که از غذاهای آب ‌پز با حجم کم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که مصرف غذاهای زیاد و پر حجم، چرب و سنگین می ‌تواند در طول سفر موجب سنگینی، تهوع و استفراغ شما شود و به همین خاطر به نظر می آید که بهتر است که بیشتر از خوراکی هایی که پایه ی آن ها از میوه ‌ها و سبزی ‌ها تشکیل شده، استفاده کنید.
 • در زمینه ی غذاها باید این را بدانید که شما همیشه این توانایی را ندارید که غذاهای مسموم را از طریق بو و مزه ی ناخوشایندشان تشخیص بدهید و واقعیت این است که در برخی موارد این غذاها بو یا مزه ی بدی ندارند اما ممکن است که این غذاها باعث ۲۴ ساعت مسمومیت و حتی در برخی از موارد حتی مرگ مصرف ‌کننده را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، غذاهایی که بیش از ۳ روز در یخچال باقی مانده ‌اند و غذاهای پخته شده‌ ای که بیش از ۲ ساعت در هوای معتدل یا بیش از یک ساعت در هوای گرم باقی مانده‌ اند را مصرف نکنید.
توصیه های بهداشتی در هنگام سفر
 • به یاد داشته باشید که از مصرف مواد غذایی سرخ کرده، سنگین و پر حجم در طول مدت سفر خود حتما خودداری نمایید.
 • بیشترین حسی که در سفر سراغ هر کسی می آید، گرسنگی است. حال در زمینه ی رعایت توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی مواد غذایی باید بدانید استفاده از غذاهای ناسالم و فاسد شده یکی از اصلی‌ ترین علل مسمومیت در سفر است. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که ترجیح می ‌دهند که برای بر طرف کردن حس گشنگی خود، غذا را از خانه با خود ببرند پس باید به این نکات توجه داشته باشید که نباید از غذاهای فاسد شدنی مثل گوشت خام، تخم ‌مرغ خام و فرآورده ‌های لبنی استفاده کنید. اگر هم که برای استفاده از این مواد غذایی اصرار دارید، حتما از یخدان برای حمل آنان استفاده کنید.
 • درباره ی غذاهای کنسرو شده نیز باید این را بدانید که اگر قصد استفاده از غذاهای کنسرو شده را دارید باید مراقب باشید که قوطی ‌ها بر آمده یا فرو رفته نباشند و نشتی یا شکستگی در خود نداشته باشند. قوطی کنسرو را پیش از باز کردن و مصرف حتما ۲۰ دقیقه بجوشانید.
توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی مواد غذایی
 • به یاد داشته باشید که در رستوران ‌های بین راهی هم رعایت توصیه های بهداشتی در هنگام سفر مخصوصا در بخش مواد غذایی نیز حائز اهمیت است. تنها به صرف این که وارد رستورانی شده اید و یا حتی دارید غذای هواپیما و قطار را میل می کنید، به آن اکتفا ننمایید.
 • بهتر است در رستوران از مواد غذایی پخته نشده ای همچون سالاد و سبزی استفاده نکنید زیرا نمی دانید که چگونه شسته شده اند.
 • اگر لیوان یا ظرف یک ‌بار مصرف هر چند تایی که در اختیارتان قرار گرفت لطفا پس از استفاده به یاد داشته باشید که آن ها را با فشار دست بشکنید تا امکان استفاده ی مجدد از آن ها برای سودجویان وجود نداشته باشد.
توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی سرویس های بهداشتی و عمومی

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی سرویس های بهداشتی و عمومی

 • در زمینه ی رعایت توصیه های بهداشتی در هنگام سفر به یاد داشته باشید که مصرف آب آلوده نه تنها ممکن است باعث مسمومیت شما شود، بلکه بدون شک برای بدن شما که به خاطر تغییرات اقلیمی از استقامتش نیز کاسته شده است، انواع و اقسام مریضی های دیگری را همانند تب تیفوئید، اسهال، بیماری‌ های ویروسی مثل هپاتیت A و B، فلج ‌اطفال و حتی در برخی از موارد موجب بیماری هایی همچون وبا می‌ شود. دقیقا به همین دلیل است که در سفر باید تا حد امکان از آب ‌معدنی یا آب یخ زده و فریز شده ی شهری که به مرور زمان ذوب می‌ شود، استفاده کرد.
 • به یاد داشته باشید که اگر با اتوبوس و یا ماشین کرایه ای سفر می‌ کنید و تشنه شده ‌اید، راننده ای که وظیفه ی رساندن شما را بر عهده دارد باید لیوان یک ‌بار مصرف را در اختیار شما قرار دهد و در غیر این صورت باید از لیوان شخصی خود استفاده کنید اما به هیچ وجه از لیوان‌ های معمولی پلاستیکی مخصوصا کدر شده و یا شیشه‌ ای چند بار استفاده شده در اتوبوس و یا ماشین استفاده نکنید.
 • به یاد داشته باشید که در بین راه در سرویس بهداشتی های سر راهی و یا حتی در هواپیماها از مواد شوینده ی جامد به هیچ عنوان استفاده نکنید و به جای آن از ضد عفونی کننده ها و صابون های مایع برای شستن دست ‌ها استفاده کنید.
سرویس های بهداشتی و عمومی
 • در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی هواپیما، استفاده از دستمال های مرطوب برای باز و بسته کردن در سرویس های بهداشتی، ضدعفونی مرتب دست با اسپری های مخصوص کیف و به خصوص قبل از خوردن غذا شرکت های هواپیمایی طبق قوانین عمومی IATA موظف به رعایت نکات بهداشتی داخل کابین هواپیما هستند، اما به دلیل زیادی کار و کمبود وقت شاید به خوبی این کار انجام نشده باشد. بنابراین با استفاده از یک دستمال مرطوب خودتان این اقدام را انجام دهید.
 • در قطار و هواپیما در هنگام استفاده از سرویس های بهداشتی از کاغذهای یک بار مصرف و بهداشتی استفاده کنید.
 • اگر در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی دست‌ شما به دستگیره ی دستشویی یا به جاهایی که از تمیز بودن آن ها مطمئن نیستید برخورد کند، دست‌ خود را بدون فاصله با صابون مایع بشویید.
 • امان از دست میلیون ها میکروب و ویروسی که در دستگیره های قطار و فضاهای عمومی هواپیما پنهان شده اند! نمی گوییم که وسواسی باشید اما بد نیست که در سفر حتی در هنگامی که با بهترین وسایل موجود در جهان سفر می کنید، ژل شستشو و ضد عفونی کننده ی دست را با خود به همراه داشته باشید.
توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی استفاده از اتاق های هتل

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه ی استفاده از اتاق های هتل

 • هتل ها، به صورت کلی و عمومی تمیز هستند اما به هر حال منزل و اتاق خواب شخصی شما نیستند که با اطمینان کامل بگویید که باب میل و سلیقه ی شما تمیز شده است!
 • پیشنهاد می کنیم که در هنگام استفاده از کنترل تلویزیون، ظروف شیشه ای، فرش ها، استخر و جکوزی، تختوخواب ها و کلی نقاط عمومی و خصوصی دیگر را مورد بررسی قرار دهید.
 • در زمینه ی توصیه های بهداشتی در هنگام سفر آن هم در هتل ها، به پدیده ی ساس های تخت خواب توجه نمایید. البته این مسئله در هر هتلی وجود ندارد. در جریان باشید که ساس ها حشرات ریز و کوچکی مانند کنه های قهوه ای مایل به قرمز و یا سوسک های کوچک هستند. آنها عمدتا در شب از قربانیان خود تغذیه می کنند و باعث خارش و برآمدگی های قرمز رنگ می شوند که گسترش پیدا می کند. این حشرات در سرتاسر جهان به راحتی یافت و از طریق چمدان ها به مکان های مختلف جا به جا می شوند. از آنجایی که ساس های موجود در تختخواب رد پایی از آلودگی از خود به جای نمی گذارد در نظافت ظاهری اتاق تفاوتی ایجاد نمی کند. برای این که اتاق های هتلی را از این منظر مورد بررسی قرار دهید، به بررسی نظرات مهمانان این هتل بردازید، رو تختی شخصی ببرید، ضد عفونی کننده استفاده کنید و با کفش و دمپایی در اتاق راه بروید.
 • توصیه های بهداشتی در هنگام سفر و در هتل را در قسمت رستوران و کافه ی یک هتل به این گونه پیش ببرید که از مواد غذایی پک شده و کارخانه ای استفاده کنید.
زمینه های پزشکی

توصیه های بهداشتی در هنگام سفر در زمینه های پزشکی

 • بدون شک بهترین کار برای شما این است که قبل از سفر، یک چک آپ کلی بروید و اگر مشکل خاصی دارید آن را برطرف سازید یا جلوی پیشرفت آن را بگیرید زیرا، اگر بر خلاف انتظارتان در طول سفر مشکل پزشکی برای شما پیش بیاید، رفع آن و رسیدگی به آن یکی از سخت ترین کارهای جهان است حتی اگر شما بیمه ی مسافرتی هم داشته باشید.
 • اگر قرص و یا داروی خاصی را مصرف می کنید، حتما قبل از سفر به تعداد و مقدار کامل با خود به همراه ببرید زیرا، سفر رفتن حتی ممکن است احتیاج شما را به داروهایتان بیشتر کند پس اگر داروی خود را نداشته باشید و یا فراموش کرده باشید، ممکن است خیلی سخت آن ها را پیدا کنید.
راهنمای حمل و نقل عمومی در باکو
راهنمای حمل و نقل عمومی در باکو
چک لیست سفر و پیشنهاد غذا در مسافرت و طبیعت گردی
چک لیست سفر و پیشنهاد غذا در مسافرت و طبیعت گردی
خصوصیات اخلاقی مردم هندوستان چگونه است؟
خصوصیات اخلاقی مردم هندوستان چگونه است؟
راهنمای دریافت سیم کارت تایلند
راهنمای دریافت سیم کارت تایلند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code