بلیط هواپیما

تپه های سنگی عجیبی که برای دفن مرده ها بودند!

قبرهای سنگی اسرارآمیز اسکاتلند

یکی از جالب ترین جاذبه های ماقبل تاریخی اسکاتلند بقایایی از یک قبرستان باستانی است که حدود۴ هزار سال قدمت دارد و برای دفن مرده ها به کار می رفته است. البته نه از آن قبرستان های باستانی معمولی! قبرستانی که از روی هم قرار دادن سنگ ها به وجود آمده و شکلی دایره ای دارد. در دره ای سرسبز در اسکاتلند ۳ بنای دایره ای و سنگی هست که با شواهدی که از آن کشف شده قدمتش به دوره برنز برمی گردد. در این سایت مجموعه ای از بناهای ماقبل تاریخی و بقایایی از یک کلیسای قرن وسطایی وجود دارد و آن چیزی که امروز در این محل وجود دارد بقایایی از یک مجموعه بزرگ تر است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از قبرهای سنگی اسرارآمیز اسکاتلند بیشتر بدانید.

قبرستان اسکاتلند
مطالب مرتبط:
این جاذبه ها نشان دادند که سنگ روی سنگ بنا می شود!
راز کوزه های سنگی این دشت چیست؟

در اسکاتلند جایی در بین قلعه «کاودور» و «میدان جنگ کولودن» در سه قسمت جداگانه تخته سنگ هایی بر روی هم قرار دارند که به Clava Cairns  معروفند. تا به حال تحقیقات علمی زیادی درباره علت ساخت این حلقه های سنگی انجام شده اما نتایج کمی به دست آمده و همین به تنهایی کافیست که اینجا را تبدیل به مکان اسرارآمیزی کند که زندگی عجیب و غریب مردمان اولیه اسکاتلند را نشان می دهد. در اینجا سه حلقه دایره ای سنگی می بینید که تقریبا ۱۵ متر قطر دارند و تخته سنگ های بزرگی آن ها را احاطه کرده اند. دوتا از این حلقه ها به شکل تپه های گردی از سنگ ها در آمده اند که حداکثر سه متر طول دارند و یک مسیر تنگ و باریک به سمت مرکز آن ها درست شده است.

حلقه های سنگی اسکاتلند

سنگ هایی با گودی های عجیب

وقتی با دقت به سنگ هایی که این ساختارها را درست کردند نگاه می کنیم گودی ها و تو رفتگی هایی نظرمان را جلب می کند و معمای دیگری را پیش رویمان می گذارد. این تو رفتگی های دایره ای عمدا بر روی سطح این سنگ ها حکاکی شده اند و محققان به غیر از تحقیق درباره علت ساخت این ساختارها درباره علت حکاکی ان گودی ها هم تحقیقات زیادی انجام دادند. نمی توانیم با اطمینان بگوییم که آیا این گودی ها در همان زمان ساخت این بناها به وجود آمدند یا نه. ممکن است تمدن های قدیمی تری این سنگ ها را به این روز انداخته باشند و بعد، از آن ها برای ساخت این محل استفاده شده باشد.

هدف از ساخت این حلقه های سنگی؟

هر سه حلقه سنگی از تخته سنگ هایی درست شدند که سایه روشن هایی با نوتاژ رنگی قرمز دارند. اینکه این سنگ ها چه اهمیتی داشتند که برای ساخت این سه بنا به کار رفتند هنوز هم که هنوز است معمایی بی جواب است! ویژگی دیگر جالب توجه این حلقه های سنگی سه خط سنگی است که از این حلقه ها بیرون زده اند و مسیرهای فرعی را به وجود آورده اند اینکه هدف از ساخت آن ها چه بوده و نماد چه بودند هنوز مشخص نیست.

جاذبه های اسکاتلند

جایی برای دفن مرده ها یا برگزاری فستیوال ها؟

چیزی در حدود ۲۰۰ سال پیش محققان درباره علت ساخت این محل با معمای بزرگی روبرو بودند. اینجا قبرستان بوده و یا فقط برای انجام فستیوال های مذهبی استفاده می شده؟ متاسفانه کندوکاوهایی هم که در این محل انجام شد نتوانست سرنخ های درست و حسابی دست باستان شناسان بدهد. حفاری های سال های ۱۸۲۸ و ۱۸۵۸ دانشمندان را با تعدادی استخوان انسان  و شواهدی از سوزاندن مرده ها روبرو کرد. مساله این بود که تعداد استخوان ها آنقدر زیاد نبود که بتوان اسم اینجا را قبرستان گذاشت حتی قبرستانی برای یک روستای کوچک و کم جمعیت! با این حال با وجود همه این شواهد باز هم بعضی از محققان همچنان بر قبرستان بودن اینجا تاکید داشتند و برای اینکه حرفشان با نتیجه تحقیقات جور در بیاید این طور فرض کردند که اینجا قبرستان آدم های معمولی نبوده بلکه جایی بوده برای دفن پادشاهان و یا ثروتمندان. نظریه های جورواجور این جاذبه را جذاب تر کرده عده ای از باستان شناسان بر این عقده بودند که آن استخوان ها متعلق به انسان هایی بودند که دراین محل قربانی شدند نه کسانی که در اینجا خاک شده اند که اگر این نظریه درست بود اینجا محلی برای برگزاری مراسم مذهبی بوده است. در کند و کاوهای سال ۱۸۲۸ یک سری سفال و کوزه شکسته هم پیدا شد که قدمتشان به اواخر دوره برنز برمی گشت برای همین محققان به این نتیجه رسیدند که اینجا در ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح درست شده است.

قبرستان کاقبل تاریخی اسکاتلند

درست مثل دیگر بناهای اسرارآمیز ساخته ی بشر مثل استون هنج و اهرام مصر بعضی ها می گویند احتمالا این سنگ ها هم به خاطر اهداف نجومی درست شده اند. به علاوه، یک تیم تحقیقاتی اخیرا کشف کرده که خورشید در هنگام غروب در روز انقلاب زمستانی روزنه های مسیر را روشن می کند. آن ها می گوند این سه حلقه سنگی در دره Inverness-Nairn الگویی شبیه سیارات منظومه شمسی دارند. با این حال امروز دیگر عده زیادی بر این عقیده اند که اینجا برای دفن مرده ها استفاده می شده است.

این ساختارهای سنگی یکی از بهترین نمونه های بناهای ماقبل تاریخ اند برای همین  تبدیل به استانداردی برای طبقه بندی ساختاری مشابه شده اند. بیش از ۳۰ تپه های سنگی دیگر هم در کنار رودخانه های انریک، بیولی و اسپی پیدا شده اند که به خاطر اینکه با این سه ساختار مو نمی زنند به آن ها هم Clava cairns می گویند و همه آن ها روزگاری محققان را با یک علامت سوال بزرگ روبرو کرده بودند.

منبع: historicmysteries.com

در این خانه همیشه زلزله می آید!
در این خانه همیشه زلزله می آید!
قلعه صورتی کرایژیوار، الهام بخش داستان های والت دیزنی
قلعه صورتی کرایژیوار، الهام بخش داستان های والت دیزنی
گورستانی که با ورود به آن اتفاقات هولناکی برایتان می افتد!
گورستانی که با ورود به آن اتفاقات هولناکی برایتان می افتد!
چطور از فرودگاه ادینبورگ به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه ادینبورگ به مرکز شهر برویم؟