بلیط هواپیما

معرفی جاده آپیان در رم، تنها جاده زنده جهان!

جاده آپیان رم | Appian Way

در سفر به رم، یکی از بهترین راه ها برای لذت بردن از روزهای آفتابی معروف رم و آب و هوای خوب آن و آشنا شدن با تاریخ و قدم زدن در تاریخ این شهر، راه رفتن در جاده آپیان است. جاده آپیان رم که در زبان ایتالیایی به آن Appia Antica می گویند در واقع اولین بزرگراه رم بوده است و به همین خاطر یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر جذاب است. این جاده همچنین قدیمی ترین جاده ای است که هنوز هم مورد استفاده است و در آن دوران مهم ترین جاده نظامی رم هم بوده است و به همین خاطر در این جا می خواهیم به معرفی آن بپردازیم. با الی گشت همراه شوید:

جاده آپیان رم

جاده آپیان رم چیست؟

مطالب مرتبط:
چرا پله های اسپانیایی در رم معروف هستند؟
اینجا رم است، همان شهر افسانه ای!

جاده آپیان رم اهمیت بسیار زیادی برای امپراطوری رم داشت، این جاده در واقع رم را به بقیه ی سکونتگاه های این کشور وصل می کرده است. این جاده توسط شخصی به نام آپیوس کلادیوس ساخته شده است و حدود ۳۰۰ مایل طول دارد که باعث شده تا عریض ترین و طولانی ترین جاده بوده باشد. به آپیان لقب «ملکه جاده ها» را داده اند و به خاطر این که این جاده در سال ۳۱۲ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است تا این اندازه تحسین برانگیز است.

حتی اگر بخواهید آن را با دیگر جاذبه های گردشگری تاپ رم مقایسه کنید می بینید که چقدر به خوبی از آن محافظت شده است. این جاده از سنگ های بسیار بزرگ و صافی ساخته شده است که هزاران سال است به خوبی در کنار هم هستند علیرغم این که باران هزاران بار باریده است، چرخ های زیادی از روی آن رد شده است و همانطور که در بالا گفته شد هنوز هم بر روی این جاده رفت و آمد می شود و به آن لقب جاده زنده جهان را هم داده اند. گردشگرانی که از جاده آپیان رم دیدن می کنند، بر روی آن دست می کشند و سنگ های آن را لمس می کنند، این جایی که روی آن راه می روید در واقع زمانی محل عبور و مرور امپراطوران بوده است.

جاده آپیان در رم

جاده آپیان رم در واقع برای مقاصد نظامی ساخته شده بوده است و این به آن معناست که جولیوس سزار معروف با هزاران سربازش بر روی آن راه رفته است و به طور کلی اتفاقات تاریخی زیادی در این جاده افتاده است. به خاطر تاریخ و زیبایی که این جاده در خود جا داده است امروزه ۱ مایل از این جاده جزیی از پارکی به نام Parco dell’Appia Antica شده است که در واقع این پارک و مناطق اطراف آن جزیی از مناطق محافظت شده هستند.

نحوه ساخته شدن جاده آپیان رم

این جاده در واقع توسط شخصی به نام آپیوس کلادیوس ساخته شده است و به همین خاطر به آن این اسم را داده اند. این جاده بخشی از یک پروژه ی نظامی بود و در سال ۳۱۲ قبل از میلاد مسیح در جنوب رم ساخته شد و به این دلیل ساخته شد تا بتواند ارتباط راحت و سریع و امن را بین رم و شهر باستانی کاپوآ برقرار کند. کل طول این جاده ۱۳۲ مایل طول داشت که حدود ۲۱۲ کیلومتر می شود با این حال بعدا دوباره به آن اضافه شد و بین ۵ تا ۶ روز کاملا طول می کشید تا بتوان کل آن را طی کرد. بعدا دوباره به طول این جاده اضافه شد تا اندازه ای که بتواند به ساحل آدریاتیک هم برسد و در کل طول آن به ۳۶۵ مایل رسید.

جاده آپیان رم مطمئنا در آن زمان انقلابی در ساخت جاده ها بود و البته هنوز هم که هنوز است اهمیت خود را از دست نداده است. نکته ی جالبی که درباره ی این جاده باید بدانید این است که سطح آن علیرغم سنگی بودنش، به اندازه ای صاف است که وقتی روی آن راه می روید حتی فاصله ای که بین سنگ ها وجود دارد را هم احساس نمی کنید.

درباره جاده آپیان در رم

 جاده آپیان کجاست و در آن از چه چیزهایی باید دیدن کنیم؟

اگر چه جاده آپیان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری رم است ولی بیشتر آن در بیرون شهر قرار دارد. اما نگران نباشید اگر اهل استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی باشید کارتان راحت خواهد بود. سوار بر مترو شوید و در ایستگاه سیرکو ماسیمو Circo Massimo پیاده شوید و بعد سوار بر اتوبوس ۱۱۸# شوید که هر ۴۰ دقیقه یکبار رد می شود با این حال در۷ روز هفته کار می کند. اگر دوست دارید تا سر راست تر به مقصد برسید می توانید با تاکسی بروید اما گران خواهد بود.

عکس های جاده آپیان رم

اگر چه ۳۰ جاده ی بسیار مهم در رم وجود دارد که باعث شده تا به رم لقب جالبی بدهند: «همه ی جاده ها به رم ختم می شوند» ولی درواقع جاده آپیان رم اولین و مهم ترین و بزرگ ترین جاده ی این شهر باستانی و تاریخی است. راه رفتن در این جاده تاریخی هم شما را از حال و هوای شهری جدا می کند و هم به خاطر چمنزارهای سرسبزی که دارد می توان در آن پیک نیک برپا کرد. می توانید به راحتی یک روز کامل را در این مکان بگذرانید بدون این که احساس خستگی کنید اما به خاطر این که رم دیدنی های بسیار زیادی دارد گردشگران معمولا ۲ تا ۳ ساعت را به دیدن این جاده اختصاص می دهند.

آپیان رم

دخمه های رمی در جاده آپیان

اگر چه در جاده آپیان رم می توان بناهای یادبود بسیار زیادی را دید که از آن ها می توان به مقبره ی ها باستانی خانواده ی رمی اشاره کرد با این حال بسیاری از افراد چیزی که در زیر این جاده وجود دارد را ترجیح می دهند. هیچ می دانستید که در زیر این جاده ها چندین مایل تونل وجود دارد؟ تونل هایی که به دخمه معروفند و مسیحیان آن دوران در آن دفن می شده اند در آن دوران برای مدتی کلیساها از چشم های عموم و دسترس آن ها به دور شده بودند و به همین خاطر مسیحیان مرده های خود را در این جا دفن می کرده اند. این دخمه ها به دخمه Callixtus معروفند و بخشی از دیدنی های آپیان هستند، در بین این دخمه ها می توان دخمه سنت سباستین را هم دید.

دخمه های جاده آپیان رم

البته که این دخمه ها تنها جاذبه آپیان نیستند و در پارک Parco Regionale dell’Appia Antica که بخشی از جاده در آن قرار دارد، ۵۴ جاذبه ی دیگر هم به چشم می خورد که مطمئنا اگر بخواهید یک روز برای این جاده وقت بگذارید فقط می رسید تا از تعدادی از این جاده ها دیدن کنید.

منبع: www.walksofitaly.com

پل افسوس ها، پلی تماشایی در ونیز
پل افسوس ها، پلی تماشایی در ونیز
اتاق های مرموزی که درون چاه فاضلاب ساخته شده اند!
اتاق های مرموزی که درون چاه فاضلاب ساخته شده اند!
از ایتالیا سوغاتی چه چیزهایی بیاوریم؟
از ایتالیا سوغاتی چه چیزهایی بیاوریم؟
معرفی هتل بلک رم | ۴ ستاره
معرفی هتل بلک رم | ۴ ستاره