آپیان، اولین جاده ای که سنگ هایش با هم رشد می کنند!

جاده آپیان (Appian Way)

رومی ها به چیزهای مختلفی معروفند اما از بین همه ی آن ها، جاده ها، پل ها و کانال هایی که ساخته اند اهمیت بالاتری دارد واین موارد در کنار هم راه های ارتباطی قوی ای به وجود آورده است که نقش مهمی را در مجبوبیت بیشتر رومی ها در آن زمان داشته است. اولین جاده ای که رومی ها ساخته اند، جاده آپیان نام دارد که هنوز هم مانند قبل وجود دارد و بر روی آن رفت و آمد می شود. جاده ای که نشان دهنده ی هوش رومی های قدیم است. با الی گشت باشید.

جاده آپیان
مطالب مرتبط:
آیا این بنای تاریخی واقعا عذاب نازل شده است؟
قلعه های واقعا سحرآمیز فرانسه + تصویر

جاده ها در گذشته نقش بسیار مهمی داشته اند و هر قدرتی که می توانسته در آن دوران جاده ای بسازد، نام خود را پر آوازه می کرده است چرا که این جاده ها بودند که امپراطوری های رم را با هم متحد نگه می داشته اند. رومی ها در گذشته جاده های زیادی ساخته اند که یکی از مهم ترین جاده های طولانی ای که رومی ها در دوران امپراطوری شان ساختند، جاده آپیان نام دارد.

این جاده توسط شخصی به نام Appius Claudius Caecus در سال ۳۱۲ قبل از میلاد مسیح ساخته شد، جاده ای طولانی که ۲۱۲ کیلومتر طول داشت و رم را به شهر باستانی کاپوآ متصل می کرد اما در سال ۲۴۴ قبل از میلاد مسیح، این جاده گسترده تر هم شد و و ۳۷۰ کیلومتر دیگر به آن اضافه شد تا به بندری به نام بروندیسیوم هم که در کناره های دریای آدریاتیک بود بتوانند دسترسی داشته باشند. البته از جاده آپیان بیشتر استفاده های نظامی می شد و گروه های نظامی از طریق این جاده به مناطق خارج از رم رفت و آمد می کردند.

نقشه جاده آپیان
جاده آپیان در رم

عرض جاده آپیان فقط ۲۰ فوت است و یک جاده ی صاف و مستقیم نیست و به وسط های جاده که می رسیم، حالت برجسته به خود می گیرد و دلیل آن هم این است تا آب بتواند به راحتی در کنار جاده روان شود و در گودال هایی که در اطراف آن وجود دارد، جمع شود تا در مواقع لازم از آن استفاده شود. ساختار آپیان از سنگ های محکمی است که با سیمان در کنار هم نگه داشته شده اند و سعی شده است تا بین سنگ ها کاملا با سیمان پر شود و سطح صافی را برای رفت و آمد به وجود بیاورد. تصور کنید این سنگ ها به اندازه ای به هم نزدیک درست شده اند که یکی از تاریخ دانان در این مورد گفته است که وقتی به جاده ی سنگی آپیان نگاه می کنید ، به نظر می رسد که سنگ ها با هم رشد کرده اند تا اینکه در کنار هم گذاشته شده باشند.

عکس جاده آپیان رم

بعد از سقوط امپراطوری رم، جاده آپیان هم کارکرد خود را از دست داد و چیزی حدود ۱۳۰۰ سال بعد در قرن هجدهم، جاده ای دیگری به موازات همین جاده ساخته شد و نام آپیان را گرفت. البته به این جاده، «آپیان جدید» می گویند و به جاده ی قدیمی و اصلی «آپیان قدیمی» می گویند که حالا به یک جاذبه ی توریستی تبدیل شده است و جالب اینکه بدانید هنوز از از جاده ی قدیمی رفت و آمد ماشین ها انجام می شود. البته از کیلومتر پنجم به بعد این جاده را اگر می خواهید ببینید باید با پای پیاده باشید.

جاده آپیان رم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد