جاذبه های دیدنی‌ ایران را در پاییز بشناسید (بخش اول)

ایران در پاییز

فصل پاییز و زیبایی های بصری که در آن وجود دارد، زمان مناسبی برای گشت و گذار برای  همه است. البته این مقوله درست برعکس بسیاری از افکار مردمی است، که تنها فصول گرم سال را برای مسافرت مناسب می دانند. اما وقتی کانون خانواده دو نفره باشد و آن را یک زوج بی دغدغه و به دور از گرفتاری های مرسوم این روزها تشکیل دهد. از سوی دیگر از محدودیت هایی نظیر فرزندان مدرسه ای نیز برخوردار نباشند، برنامه ریزی کردن برای فصل دل انگیز پاییز بسیار تصمیم بجا و مناسبی می تواند باشد. پاییز را می توان بهترین فصل سفر برای افراد علاقه مند به رنگ و طبیعت دانست . این افراد هیچ گاه فرصت های تفرییحی خود را در این فصل زیبای سال به بهانه سردی و بارانی بودن هوا از دست نمی دهند. با الی گشت همراه باشید تا جاذبه های دیدنی ایران را در پاییز بشناسیم.

پاییز

یوش؛ زادگاه یوشیج مکانی مناسب برای این زمان از سال

مسیری از یوش بلده به نور. این مسیر، انسان را به دنیایی متفاوت می برد. جاده ‌ای کوهستانی اما آسفالت که پر از تپه، دره، درخت و روستاهایی با بام‌های شیروانی است. جذابیت بیشتر  این مسیر به این دلیل است که برای رسیدن به زادگاه نیما چند روستا را هم می توان مشاهده کرد که هرکدام جاذبه خاصی دارند.
یوش در فاصله ۱۰۵ کیلومتری جنوب آمل واقع شده است. بعد از عبور از این مسیر زیبا وقتی به مقصد می‌رسید، با جاذبه اصلی سفر که دیدن خانه نیما یوشیج است، رو‌به‌رو می‌شوید. دیدن مناظر زیبای طبیعی مانند رودخانه یوش، باغ‌های میوه و چشمه‌های زیاد همه انگیزه این سفر را بیشتر می‌کند.

اولسبلنگاه

ییلاق اولسبلنگاه منطقه‌ای در ارتفاعات ماسال در مسیر راه خلخال که نام آن از دو بخش اولسا و بلنگاه تشکیل شده و به معنای جایگاه بلندی است که درخت ممرز در آن روییده است، برای سفر پاییزی به شدت توصیه می شود. این منطقه دارای مراتع بسیار بوده و خانه ‌های موجود در آن اکثرا از چوب ساخته شده و همان‌طور که از اسم این مکان پیدا است در زمستان تعداد کمتری از ساکنان منطقه در ییلاق می‌مانند. همچنین این منطقه محل دفن یکی از بزرگان ایران زمین به نام میرزا کوچک خان است.

تالاب کردخورد، جایگاه پرندگان مهاجر

تالاب کردخورد که با نام تالاب آق‌گل هم آن را می‌شناسند در حد فاصل استان ‌های مرکزی و همدان قرار دارد. این تالاب در فصل پاییز از زیبایی زیادی برخوردار است. چون فصل مهاجرت پرندگان بوده به طوریکه از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می‌کنند. این تالاب با نزولات  برف و باران در ارتفاعات پر می‌شود. تالاب کردخورد در اواخر فصل بهار خشک می شود ولی در طول پاییز و زمستان آب‌دارد و در فصل بهار از میزان آب آن کاسته می‌شود. پوشش گیاهی بی‌نظیر و همجواری تالاب با کوه کت که بیش از دو هزار متر ارتفاع دارد، زیبایی این تالاب را چند برابر می‌کند‌ و ۴۶ گونه از پرندگان ایران ا را می‌توان یک‌ جا در این منطقه دید.

بام لرستان، بزرگ ترین مجتمع تفریحی غرب ایران
بام لرستان، بزرگ ترین مجتمع تفریحی غرب ایران
آشنایی با کندوان، یکی از ۳ روستای صخره ای زنده دنیا
آشنایی با کندوان، یکی از ۳ روستای صخره ای زنده دنیا
قایقرانی و شنا در تنگه لی لی دورود لرستان
قایقرانی و شنا در تنگه لی لی دورود لرستان
دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران (قسمت دوم)
دریاچه ها و تالاب های شگفت انگیز ایران (قسمت دوم)

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code