جزیره ای عجیب که شبانه روزش از ساعت ۰۷:۰۰ شروع می شود نه ۰۰:۰۰!!!

حقایقی عجیب راجع به جاذبه های زنگبار تانزانیا

یکی از جزایر متفاوت و البته دیدنی، جزیره ای به نام زنگبار تانزانیا است که نه تنها با جاذبه های متعددش شما را به خود جلب می کند، بلکه فرهنگ قدیمی و تلفیقی این جزیره از تمدن ها و ملت های مختلف مسلمان و مسیحی، موقعیتی بسیار جالب در این جزیره به وجود آورده است. در این میان جاذبه های زنگبار تانزانیا را جدای از جاذبه هایی که در دیگر جزیره های توریستی و تفریحی دنیا می بینید، بدانید. انتظارات خود را از این جزیره و جاذبه های زنگبار تانزانیا بالا ببرید. برای شما خوانندگان مجله الی گشت جاذبه های زنگبار تانزانیا را معرفی می نماییم تا اطلاعات و انتظارات خود را برای سفر به این کشور آفریقایی بالا ببرید.

جاذبه های زنگبار تانزانیا
مطالب مرتبط:
جاذبه های گردشگری زنگبار تانزانیا
با زیباترین شهرهای تانزانیا آشنا شوید!
راهنمای سفر به تانزانیا

منطقه نیمه خودمختار زنگبار تا خشکی تانزانیا ۲۳ مایل (۳۷ کیلومتر) فاصله دارد و در واقع جزئی از آفریقای شرقی با تمام جاذبه های شرقی اش است. خود را برای مواجهه با فرهنگی بسیار متفاوت در آفریقا به نسبت دیگر کشورها و شهرهای آفریقایی آماده کنید. چرا که فرهنگ، سیاست، مذهب، غذا و حتی زندگی در جزیره زنگبار تانزانیا متفاوت با باقی آفریقاست. از آنجایی که زنگبار جزیره ارتباطی بین آفریقا و آسیا بود در طول تاریخ تبدیل به مکانی برای تجارت ادویه های هندی و برده داری در خلیج عربی بود. همچنین بیشتر مردم این جزیره خود را زنگباری می دانند تا تانزانیایی! از جاذبه های زنگبار تانزانیا وجود تمام مذاهب مسیحی، مسلمان و گروه های بومی هستند که همگی در کنار یکدیگر زندگی می کنند. با این حال سلطانات زنگبار توسط رهبران مسلمان اداره می شود.

حقایقی عجیب راجع به زنگبار

عوض شدن مفهوم زمان در سواحیلی

در اینجا زمان شاید شما را کمی گیج کند. اینجا همه چیز برعکس انتظارات شماست. برعکس باقی نقاط دنیا که هر شبانه روز از ساعت ۱۲ نیمه شب شروع می شود، مردم این جزیره ساعت شروع روز خود را از زمان طلوع خورشید یعنی ساعت ۷ صبح آغاز می کنند. در نتیجه زمان یک بعد از ظهر می شود زمانی که روز به معنی مفهوم غربی آن (روز کاری) شروع می شود و ساعت ۷ بعد از ظهر، نیمه ظهر مردم این ناحیه است. تمام این تفاوت زمانی به خاطر نزدیک بودن این جزیره به خط استوا است. اگر می خواهید با ساعت مچی بر روی دستتان اوقات زندگی مردم را متوجه شوید، باید ساعت ۳ را با ساعت ۹ و ساعت ۴ را با ساعت ۱۰ تعویض و جا به جا کنید. در این صورت با یکی از جاذبه های زنگبار تانزانیا یعنی تفاوت زمانی با دیگر نقاط دنیا هماهنگ شده اید. اکنون که ساعت خود را هماهنگ کرده اید، باید زمان های بازدید روزانه خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن زمان صبحانه، ناهار، عصرانه و شام، حتی اگر ساعت به کمکتان نیامد، از افراد محلی کمک بگیرید.

جاذبه های زنگبار تانزانیا-زمان

از حرکت های دیوانه وار قایق های بسیار تندرو نترسید

در مجموع حمل و نقل به سمت جزیره زنگبار با هواپیما یا قایق های تندرو صورت می گیرد که بیشتر از سمت دارالسلام به سمت زنگبار می روند. هواپیماهایی که برای گشت و گذار به سسنا (Cessna) می روند، حدود نیم ساعت شما را می گرداند اما این نوع حمل و نقل گران تمام می شود. قایق ها بسیار ارزان تر هستند و حتی شما را به دیدن جاذبه های بیشتری می برند. با این حال قایق ها، سرعتی دیوانه وار دارند که باید از آن نترسید و ترس را با هیجان و تفریح، جایگزین کنید. فکر کنید که سوار یکی از بازی های شهربازی شده اید! این قایق ها شما را در مدت ۲ ساعت به دیدن جاذبه های زنگبار تانزانیا می برند. در هر روز چهار بار این مسیر را طی می کنند و مبلغی که برای بلیت آن ها می پردازید، کمتر از نصف هزینه بلیط هواپیما برایتان تمام می شود. از واژگون شدن قایق ها نترسید. آن ها مدرن، امن و راحت هستند. نمونه ای از این قایق ها را در فیلم سینمایی کاپیتان فیلیپ با بازی تام هنکس دیده اید.

جاذبه های زنگبار تانزانیا-قایق های توریستی

زبان آسان سواحیلی

یکی از جاذبه های زنگبار تانزانیا زبان آسان آن ها و البته یادگیری سریع آن برای ارتباط برقرار کردن با مردم زنگبار است. هر چند که افراد بسیاری با گفتن کلمه سلام به قصد فروش کالایی یا باز کردن صحبت با شما، جلو می آیند اما در مجموع سلام کردن با غریبه ها و دیگر افراد در این کشور، امری عادی است. دو کلمه مامبوس (Mambos) و جامبوس (Jambos) به معنی سلام و سلامتی است و برای افراد پیر، مسن و بزرگ خاندان برای سلام کردن از کلمه شیکامو (Shikamoo) استفاده می شود. اگر به سلام کردن های مداوم در طول روز عادت ندارید، این موضوع، اینجا برایتان امری عادی می شود و شاید کم کم شما هم به آن عادت کردید.

جاذبه های زنگبار تانزانیا-زبان مردم

هزارتو در شهر سنگی

شهر باستانی سنگی در سال ۲۰۰۰ به ثبت میراث فرهنگی یونسکو رسید. اگر چه این شهر از جاذبه های زنگبار تانزانیا است و بازدید از آن در تمام تورها گنجانده می شود اما مراقب باشید. شهر سنگی زنگبار همانند یک تونل و هزارتو است و احتمال گم شدن شما در آن بسیار است. کوچه های پر پیچ و خم و البته شبیه هم آن، شما را گیج می کند. ممکن است از جایی دیگر سر در بیاورید به جای اینکه به مقصد اصلی خود برسید. خبر خوب این است که این شهر سنگی کوچک و البته ایمن است. بنابراین اگر گم شدید و راه خود را گم کردید، نگران نباشید. هر چند بار که می توانید از مردم محلی کمک بخواهید. کوچه ها، محله ها و خیابان های این شهر اسامی مشخصی دارند اما هیچ کس از این اسامی استفاده نمی کند. کمک گرفتن از مردم محلی، بهترین راه برای برگشت به راه اصلی در شهر سنگی هستند. تازه تجربه گم شدن در شهر سنگی، می تواند بسیار هیجان انگیز و ماجراجویانه و حتی از جاذبه های زنگبار تانزانیا باشد.

شهر سنگی

زندگی در جزایر روندی بسیار کند دارد

مردم زنگبار بسیار آرام و کند یا به قول خودشان پله پله (pole pole) زندگی می کنند. اینجا از شما آزمون صبر و حوصله گرفته می شود. چیزهای بسیاری پیدا می شوند که از نظر شما منطقی به نظر نمی رسند، اکثر اوقات کارها آن طور که پیش بینی کرده اید، پیش نمی روند و همیشه زمان بسیاری برای انجام آن ها لازم است. برای اینکه تمام این موارد باعث آزار شما نشوند، خود را با آن هماهنگ کنید. شما هم کند شوید و آرام بگیرید. برای درست شدن سفارش اسموتی خود باید ۴۵ دقیقه منتظر بمانید. پس خونسرد و ریلکس بنشینید و استراحت کنید تا سفارش شما حاضر شود. رستوران لازولی (Lazuli) در شهر سنگی یکی از بهترین رستوران های زنگبار بوده که خوشمزه ترین سفارشات را برایتان آماده می کند.

جاذبه های زنگبار تانزانیا-جریان زندگی در آفریقا

تضاد در زنگبار

هر چند از جاذبه های زنگبار تانزانیا وجود اقامتگاه های لوکس ساحلی است که اکثر غربیان برای استراحت و تفریح به آن وارد می شوند اما ظاهر این ناحیه با ظاهر دیگر نواحی جزیره بسیار متفاوت است. مردم این جزیره بسیار کم درآمد بوده و روزی ۱ دلار درآمد دارند. با این حال اگر می خواهید به سواحلی خلوت و البته راحت برای شنا یا استراحت بروید، بهتر است که خود را به شمال نونگوی (Nungwi) و کندوا (Kendwa) برسانید. همچنین شهرهای بوجو (Bwejuu) یا جامبیانی (Jambiani) از دیگر مکان های تفریحی و ساحلی برای گردشگران و توریست هاست که گوشه ای از بهشت را با تلفیقی از زندگی روستایی به معرض نمایش گذاشته اند.

تضاد در زنگبار

زنگبار دو فصل بارانی دارد

هر سال مردم زنگبار شاهد فصل بارندگی طولانی و فصل بارش کوتاه هستند. بارندگی طولانی زنگبار از ماه مارچ تا می ادامه داشته و شما در این ماه های فصل بهار و تابستان در هوای گرم و شرجی عرق ریخته و ممکن است با بارانی ناگهانی غافلگیر شوید. در نتیجه اگر به دنبال تفریحات ساحلی یا استراحت در سواحل هستید، در این فصل ها به زنگبار سفر نکنید. چرا که جاذبه های زنگبار تانزانیا در میان بارش شدید باران، اصلا تماشایی نیست! همچنین گرمای ساحلی بیداد می کند. زمان بارندگی کوتاه بین ماه های نوامبر و دسامبر اتفاق می افتد. در این ماه ها نیز شاید با بارش باران مواجه شوید اما این بارش ها، طولانی مدت و مداوم نخواهد بود و پس از چند ساعت دوباره هوا، آفتابی خواهد شد.

جاذبه های زنگبار تانزانیا-فصول بارانی

طعم تمام غذاهای دنیا را اینجا بچشید

به دلیل تاریخ پر فراز و نشیبی که زنگبار پشت سر گذاشته است، غذاهای آن نیز تبدیل به جالب توجه ترین غذاهای آفریقایی شده است. در میان جاذبه های زنگبار تانزانیا غذاهای تلفیقی آن وجود دارد. یک غذای خوشمزه در این جزیره، تلفیقی از غذاهای هندی، عربی، چینی، پرتغالی و آفریقایی است که به دلیل وجود ادویه جات مختلف به همراه انواع گوشت ها، ماکارونی، فلفل سیاه و دارچین در این جزیره است. غذاهای دریایی و تازه این ناحیه را امتحان کنید. از سس گوجه فرنگی این جزیره بخورید. از منوی غذای این جزیره سیب زمینی های تند، سوپ سیب زمینی با زردچوبه و نارگیل همراه با نان ترد و غذای مخصوص طبخ شده با هشت پا را سفارش دهید. در میان جاذبه های زنگبار تانزانیا بازار میوه و تره بار داراجانی (Darajani market) یکی از جذاب ترین مکان ها برای قدم زدن و آشنایی با محصولات غذایی این کشور است. تنها یادتان نرود که برای خرید یا قدم زدن در این بازار، زود حرکت کنید.

منبع: roadsandkingdoms.com

۷ مورد از جاذبه های دیدنی مومباسا
۷ مورد از جاذبه های دیدنی مومباسا
تجربه ی سفری هیجان انگیز به ماداگاسکار + ویدیو
تجربه ی سفری هیجان انگیز به ماداگاسکار + ویدیو
چشم خود را به روی این جاذبه های کنیا نبندید!
چشم خود را به روی این جاذبه های کنیا نبندید!
خلیج آبی موریس، بهشتی دست نخورده
خلیج آبی موریس، بهشتی دست نخورده
  1. Avatar
    amin

    خیلی جالبه، در قشم هنوز برای پیرمردها ساعتی وجود داره که ساعت یک آن دقیقا زمان طلوع آفتابه، دقیقا همین مطلبی که ادمین محترم عنوان کرده اند، یک نسل قبلتر مردم قشم از طریق تجارت با آفریقا و هند کسب درآمد می کرده اند با لنج های بادبانی سفر می کردند که به سفر سال معروف بود، بسیاری از فرهنگ های هندی و افریقایی در اینجا ملموسه insta: @amin_nm7

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code