بلیط هواپیما

جاذبه های ناشناخته و مخفی پایتخت سرزمین اژدها

معرفی پنج منطقه غنی و تاریخی شهر پکن

با توجه به پیشرفت بسیار زیاد شهر پکن در قرن ۲۱، در برخی موارد تاریخ ارزشمند این شهر در سایه بی توجهی قرار می گیرد. علی رغم وجود اتوبان ها و بزرگراه ها و چهره جدید و مدرن این شهر، پایتخت کشور چین دارای تعداد زیادی آثار تاریخی ارزشمندی است که در گوشه و کنار آن مخفی شده و دور از دید قرار دارند. در این نوشتار به معرفی ۵ منطقه غنی تاریخی شهر پکن می پردازیم:

مطالب مرتبط:
پل افسانه ای مارکوپولو در پکن
مکان های فوق العاده زیبای شهر پکن

workers-cultural-palace_cs

برج و باروی شهر تاریخی قوبلیای خان

در سال ۱۲۷۴ میلادی، قوبیلای خان دستور ساخت تعدادی از آثار ارزشمند و بزرگ را صادر کرد که از آن جمله می توان به دیوار دفاعی و برج و باروی شهر دادو (Dadu) پایتخت سلسله یوآن (Yuan) اشاره کرد. شاید این موضوع را ندانید ولی پایه گذاری شهر پکن توسط حاکمان فاتح مغول انجام شد. این موضوع، باورنکردنی است اما امروزه آثار باقی مانده از برج و باروی شهر داد و به میزان بیشتر و بهتری از دیواره های سنگی سلسله مینگ باقی مانده است زیرا بخش های عمده ای از این دیواره ها در سال ۱۹۶۰ میلادی و به منظور ساخت دومین جاده کمربندی شهر پکن و خط متروی Beitucheng که به معنی دیوار شمالی است، تخریب شد و امروزه شما می توانید به تماشای بخش هایی از این دیوار در حدود ۲ کیلومتر که در پارک آثار باستانی دیوار سلسله یوان (Yuan-Dynasty Walls Relics Park) قرار دارد، بپردازید.

white-cloud-pagoda_cs

پگودای ابر سفید (White Cloud Pagoda)

کمی دورتر از کوچه های شلوغ و پر هیاهوی Gulou و hutong ، محوطه و ساختمان زیبای Miaoying White Dagoba  قرار دارد که شما می توانید به پگودای (بناهای مذهبی چند طبقه در معماری شرق آسیا که همیشه دارای طبقات فرد هستند- مترجم ) این محل وارد شده و به پشت بام موزائیک کاری شده زیبای آن رفته و عکس های منحصربه فردی بگیرید.

تزئینات این مجموعه  توسط یک معمار نپالی در قرن ۱۳ میلادی انجام گرفته و این پگودا چون تاجی درخشان بر فراز آن خودنمایی می کند. این بنا برای سال ها در حال مرمت و بازسازی و بوده و سرانجام درهای آن در دسامبر سال ۲۰۱۵ به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

زمین های باتلاقی و لم یزرع پکن (Beijing badlands)

در حاشیه شهر پکن و در سایه صدها برج شکار روباه (Dongbianmen) و در کنار محل استقرار هیات های نمایندگان خارجی در شهر پکن،  جایی است که گویی زمان در آن متوقف شده و در دهه ۲۰ و ۳۰ قرن بیستم باقی مانده است. این منطقه ترسناک الهام بخش نگارش داستان مشهور جنایی با نام نیمه شب در پکن (Midnight in Peking) بوده و شما می توانید در تورهای هیجان انگیز و دلهره آور بازدید شبانه از این محل که توسط شرکت (Bespoke Travel) انجام می شود، شرکت کنید. اطلاعات مربوط به جزئیات این تورها در وب سایت bespoketravelcompany.com ارائه شده است. البته اگر دوست ندارید ترس و وحشت و هیجان زیادی را در این محل تجربه کنید، در طول روز به دیدن این منطقه رفته و از نمایشگاه عکس موجود در دروازه سرخ که به تاریخ خونین و پر فراز و نشیب این منطقه اشاره می کند، دیدن کنید.

duan-qirui-govt-building-beijing_cs

معماری عصر ژنرال ها (Warlord-era architecture)

در حدود ۱۰۰ سال پیش و زمانی که آخرین امپراتور چین از شهر ممنوعه اخراج شد، یکی از ژنرالی ارتش به نام DuanQirui در شرایطی که هرج و مرج کشور را فرا گرفته بود، کنترل امور را به دست گرفت. در این زمان یک ساختمان ویژه اداره حکومتی با آجرهای خاکستری ساخته شد که با نام DuanQirui Government Building, 3 ZhangziZhonglu شهرت داشته و در کنار برج ساعت بوده و محل اقامت و دفتر مرکزی وی محسوب می شد و در ادامه نیز نیروهای Chiang Kai Shek در این محل سکنی داده شدند. گذشته از دروازه های حفاظت شده و گشت های پلیس در این محل، شما می توانید جایی خوب برای استراحت پیدا کرده و همچنین فرصت دیدن پنل چوبی زیبای دانشگاه در پشت این مجموعه و همچنین دانشگاه ضمیمه شده رنمین (Renmin University) را از دست ندهید. سپس به کافه پی نات (Peanut Cafe- به معنی بادام زمین) در شرق این محوطه رفته و خود را به یک اسپرسو یا قهوه داغ میهمان کنید.

شهر زیر زمینی مائو

در زمان اوج جنون جنگ سرد در دهه ۷۰ میلادی،  مائو، رهبر چین دستور ساخت یک شهر زیر زمینی را در پکن صادر کرد که در مقابل بمباران های احتمالی مقاوم باشد. تا سال ۲۰۰۷، گردشگران می توانستند با پرداخت هزینه ورودی؛ از بخش هایی از این شهر زیرزمینی شامل پناهگاه های مرطوب، مدرسه و سالن تئاتری که در عمق ۲۵ فوتی زیر زمین منطقه Qianmen ساخته شده بود، دیدن کنید. امروزه بخش های زیادی از این سازه ها و تونل ها به دلیل عدم کاربری و همچنین ساخت و ساز های انجام شده در پکن، از بین رفته اند. البته هنوز تعدادی از این آثار به شکل رستوران های زیر زمینی وجود داشته و در حال فعالیت هستند. کافی است در این رابطه کمی پرس و جو کرده و شانس دیدن شهر زیر زمینی را برای خود ایجاد کنید.

۱۰ مورد از رمانتیک ترین مکان ها در تایلند
۱۰ مورد از رمانتیک ترین مکان ها در تایلند
حقایقی درباره متروی مسکو
حقایقی درباره متروی مسکو
نمایش قتل عام بی رحمانه در کامبوج (بیماران قلبی نخوانند)
نمایش قتل عام بی رحمانه در کامبوج (بیماران قلبی نخوانند)
معرفی مجموعه بناهای گنجعلی خان کرمان
معرفی مجموعه بناهای گنجعلی خان کرمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code