۱۰ مورد از جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

معرفی جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

شهر ارزروم در ترکیه مرکز استان ارزوم در این شهر می باشد. معنای این شهر به زبان فارسی سرزمین رومیان تعبیر می شود. حدود ۳۶۷۰۰۰ نفر در ارزروم ترکیه سکونت دارند. این شهر در مسیر شهر های آنکارا و استانبول قرار دارد و جزء یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. از نظر آب و هوایی متوسط دما در این شهر منفی ۱۱ درجه در زمستان بوده و در تابستان هوایی متعدل را شاهد می باشد. اگر روزی خواستید به جزء استامبول و آنکارا شهر دیگری را مثل ارزروم برای سفرتان انتخاب کنید لازم است تا از جاذبه های گردشگری در این شهر مطلع باشید. به همین منظور الی گشت چند مورد از جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه را در این مطلب جمع آوری کرده است. با ما در سفر به ارزروم همراه باشید.

جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

مدرسه یاقوتیه

مطالب مرتبط:
بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل
جاذبه های فرهنگی و تاریخی دنیزلی ترکیه

مدرسه ای قدیمی در شهر ارزروم وجود دارد که قدمت آن به قرن ۱۴ بر می گردد. این مدرسه به دستور یکی از فرمانداران محلی ایلخان به نام جهان الدین خواجه یاقوت ساخته شد. هدف از ساخت این مدرسه تعلیم و تربیت اسلامی بوده است. از این مدرسه امروز به عنوان موزه استفاده می شود و سالانه گردشگران متعددی برای بازدید از آن به ترکیه سفر می کنند.

آدرس: Lalapaşa Mahallesi, 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

مدرسه یاقوتی، جاذبه دیدنی ارزروم در ترکیه

 موزه خانه آتاتورک

مهمترین شخصیت کشور ترکیه آتاتورک می باشد به همین منظور در اکثر شهرهای این کشور بنا و یادبودی از این قهرمان ملی وجود دارد تا تمامی گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند با وی آشنا شوند، موزه ای در شهر ارزوم قرار دارد که ساختمان آن در اواخر قرن ۱۹ توسط یکی از اعیان های شهر ارزروم بعنوان مهمانسرا ساخته شده بود. در ۹ جولای سال ۱۹۱۹ مصطفی کمال پاشا به همراه دوستان آتاتورک در آنجا اقامت کردند و تا ۲۹ آگوست ۱۹۱۹ در آنجا ماندند تا تصمیماتی مهمی را بگیرند، بدین ترتیب این ساختمان اهمیت تاریخی پیدا کرد. بعدها این خانه به عنوان موزه آتاتورک در این شهر مشهور شد.

آدرس:  Yukarı Mumcu Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

موزه آتاتورک ، جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

مدرسه منار دوقلو

این مدرسه یکی از بناهای تاریخی در اواخر دوره سلجوقیان در شهر ارزروم ترکیه است. سال ساخت این مدرسه به قبل از سال ۱۲۶۵ بر می گردد. نام این مدرسه هم از با توجه به دو مناره ای در معماری این بنا به کار رفته انتخاب شده است. بر اساس کتیبه ای که در این مدرسه وجود دارد دستور ساخت آن توسط خدابنده خاتون، دختر Seljuq Sultan Kayqubad داده شده است. اگر به شهر ارزروم رفتید این مدرسه را فراموش نکنید کاشی کاری ها و مناره های این ساختمان هر ببیننده ای را جذب خودش می کند.

آدرس: Rabia Ana Mahallesi, Cumhuriyet Cad., 25030 Merkez/Yakutiye/Erzurum, Turkey

ساعت بازدید: ۸ صبح – ۶ بعد از ظهر

جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه ، مدرسه دوقلو

سه مقبره (Üç Kümbetle)

سه آرامگاه تقریبا کوچکی که در شهر ارزروم وجود دارد. از میان این سه بنای تاریخی دو مورد از آنها دارای ۱۲ وجه می باشد ودر قرن چهاردهم ساخته شده اند همچنین بنای سوم در قرن یازدهم ساخته شده و دارای هشت وجه می باشد. هر سه بنا دارای ظاهری مخروطی هستند.

آدرس : Sultanmelik Mh., 25100 Yakutiye/Erzurum, Turkey

آرامگاه یوسی

کوه های پالان دوکن Palandöken

این کوه ها در شهر ارزروم قرار دارند و دارای ارتفاع حدود ۳٫۲۷۱ متر می باشند. فاصله کوه های پالان دوکن از شهر ارزروم ۱۰ کیلومتر است. شرایط مناسبی را برای کوه نوردی و همچنین گذران اوقات فراغت برای گردشگران فراهم می آورد. همچنین در فصل سرما زمانی که این کوه پوشیده از برف می شوند علاقمندان به ورزش اسکی می توانند از کوه های پالان دوکن برای اسکی استفاده نمایند.

کوه های پالان دوکن، جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه

کاروانسرای رستم پاشا (Taşhan)

رستم پاشا وزیر دولت سلیمان بزرگ دستور ساخت این کاروانسرا را در شهر ارزروم ترکیه، را در سال ۱۵۶۱ داد. این ساختمان یکی از بناهای با شکوه دولت عثمانی به شمار می رود. مسافران زیادی در بین سفرهای خودشان در این کاروانسرا به استراحت پرداخته اند. کتیبه ای که در سردر این کاروانسرای تاریخی وجود دارد نوشته است که به این بنای تاریخی رباط گفته می شده است. رباط ها بناهایی بوده اند که به منظور حفاظت از مرزهای هر کشور ساخته می شدند. از این رو این کاروانسرا علاوه یک مکان استراحتی برای دفاع از مرز و بوم ترکیه هم استفاده می شده است.

آدرس: Mirza Mehmet Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

کاروانسرای رستم پاشا

قلعه ارزروم

این قلعه در مرکز شهر ارزروم قرار دارد. در زمان های قدیم شهر ارزروم مرتب مورد حمله آشوریان، ساسانیان، ایرانیان و رومی های قرار می گرد. برای همین جهت در امان ماندن مردم این قلعه در سال ۴۱۵ میلادی به دستور امپراتوم دوم بیزانس های ساخته شد، هم اکنون این قلعه در شهر ارزروم به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ارزروم ترکیه مورد استفاده است.

آدرس: Camiikebir Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

قلعه ارزروم

مجسمه Nene Hatun 

ننه هاتون یک قرمان ملی در کشور ترکیه بوده که در سال های ۱۸۷۷ تا ۱۸۷۸ زمانی که نیروهای روسی در شهر ارزروم اقدام به جنگ و زندانی کردن و مردم می نمودند، شناخته شد. هم اکنون از وی مجسمه ای در میدان شهر ارزروم وجود دارد.

آدرس: Kurtuluş Mahallesi, 25200 Yakutiye/Erzurum, Turkey

مجسمه ننه هاتون

مسجد لاله مصطفی پاشا

مسجد لاله مصطفی پاشا در مرکز شهر ارزروم و در کنار مدرسه یاقوتیه قرار دارد و دسترسی به آن راحت است .

مسجد لاله مصطفی پاشا

 آبشار تورتوم

تورتوم یکی از بزرگترین آبشارهای کشور ترکیه می باشد. بعد از این که سد تورتوم در سال ۱۳۹۰ ساخته شده از طریق کانال هایی این آبشار بزرگ در ارزروم پدید آمد. در ماه های May و June به دلیل پر آب بودن چشم انداز زیبایی پیدا می کند. در کنار این آبشار یک چایخانه وجود دارد که می توانید هنگام تماشای آبشار چایتان را بنوشید.

آدرس: کنار سد تورتوم

آبشار تورتوم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد