بلیط هواپیما

آشنایی با جاذبه های گردشگری بوداپست، پایتخت زیبای مجارستان

جاذبه های گردشگری بوداپست

کشورهای شرق اروپا شگفتی های زیادی دارند و به دلیل ارزان بودن هزینه های سفر، مقاصد گردشگری محبوب و پرطرفداری به حساب می آیند. بوداپست، پایتخت و بزرگ ترین شهر مجارستان بهشتی برای ماجراجویان است و جاذبه های تاریخی، پدیده های طبیعی فوق العاده و مکان ها و بناهای باشکوه این شهر را به مقصدی محبوب تبدیل کرده است. اگر با تور بوداپست یا به صورت شخصی و با خرید بلیط هواپیما بوداپست به این شهر سفر کنید حتما دوست دارید در مدت سفر از بهترین دیدنی های شهر بازدید کنید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در مورد بهترین جاذبه های گردشگری بوداپست صحبت کنیم و شما را بیشتر با دیدنی های مسحورکننده این شهر آشنا کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به شهر بوداپست بزنیم.

دیدنی های بوداپست

در مورد شهر بوداپست

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه بوداپست به مرکز شهر برویم؟
ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان
راهنمای سفر به بوداپست

همان طور که گفتیم بوداپست بزرگ ترین شهر مجارستان و همین طور پایتخت این کشور است و از جنبه های مختلفی حائز اهمیت است. جالب است بدانید که رود دانوب که از وسط شهر می گذرد این شهر را به دو بخش بودا و پِست تقسیم کرده است. بخش غربی رود دانوب را بودا و بخش شرقی را پست می نامند و روی هم رفته بوداپست را تشکیل می دهند. بوداپست تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و سلتی ها، رومیان باستان و نهایتا مجارها در این شهر حضور داشتند. اگرچه مغول ها هم در قرن سیزدهم به این شهر حمله کردند، اما همچنان حضور مجارها در این شهر ادامه پیدا کرد و بوداپست مقر اصلی رنسانس و فعالیت های فرهنگی در اروپا بوده است.

شهر بوداپست

۱- حمام های آب گرم سیچینی | Széchenyi Thermal Baths

در شهر بوداپست حمام های آبگرم و درمانی متعددی وجود دارد، تا جایی که لقب «شهر آبگرم» را به آن داده اند. در پایتخت مجارستان حمام های سنتی زیادی وجود دارد، اما بدون شک مشهورترین آن ها حمام های سیچینی است. این حمام ها به خاطر معماری بی نظیر و منحصربفرد و حمام های روبازش شهرت پیدا کرده اند. بازدیدکنندگان می توانند در دو حمام درمانی روباز سیچینی که با ساختمان های سبک نئو-باروک و نئو-رنسانس احاطه شده اند ریلکس کنید و لذت ببرید.

  • آدرس: Széchenyi Thermal Baths, Állatkerti krt. 9-11, Budapest, Hungary
حمام های سیچینی

۲- خانه اپرای مجارستان | Hungarian State Opera House

ساختمان اپرای مجارستان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوداپست است که در خیابان تاریخی آندراسی قرار گرفته و یکی از زیباترین ساختمان های اپرا در جهان است. این مکان از بدو تاسیس تاکنون میزبان اجراهای اپرای سطح بالا و معتبر جهانی و همین طور اجراهای باله، کنسرت ها و … بوده است. البته سوای اجراهای زیبایی که در این مکان برگزار می شود، خودِ ساختمان هم از جنبه تاریخی و زیبایی شناختی حائز اهمیت است. بازدیدکنندگان می توانند در تورهای ویژه که همه روزه برگزار می شود شرکت کنند و از بخش های مختلف خانه اپرا دیدن کنند.

  • آدرس: Hungarian State Opera House, Andrássy út 22, Budapest, Hungary
خانه اپرای بوداپست

۳- ساختمان پارلمان مجارستان | Hungarian Parliament Building

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوداپست ساختمان مجلس و پارلمان این کشور است. این ساختمان باشکوه و زیبا در سال ۱۹۰۲ ساخته شده و سومین ساختمان پارلمان بزرگ در جهان به شمار می رود. ساختمان پارلمان مجارستان در کناره رود دانوب قرار گرفته و شاهکاری بی نظیر از سبک گوتیک است. از این رو، این بنا هم از لحاظ معماری و هم از جنبه سیاسی حائز اهمیت است و ارزش بازدید را دارد. از آن جا که این ساختمان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری بوداپست است تورهای بازدید از داخل ساختمان و محوطه به زبان های مختلف برگزار می شود و گردشگران می توانند اطلاعات بسیار جالب و مفیدی در مورد بخش های مختلف ساختمان مجلس پیدا کنند.

  • آدرس: Hungarian Parliament Building, Kossuth Lajos tér 1-3, Budapest, Hungary
ساختمان پارلمان بوداپست

۴- قلعه فیشرمن | Fisherman’s Bastion

قلعه فیشرمن یا باستیون فیشرمن در بخش غربی بوداپست که بودا نامیده می شود قرار گرفته است و چشم انداز بی نظیری به رود دانوب و ساختمان پارلمان مجارستان دارد. باستیون فیشرمن در سال ۱۹۰۲ و به سبک نئو-گوتیک و نئو-رمانسک ساخته شده است. این قلعه با ظاهر افسانه ای و رویایی اش برای عکاسی بسیار ایده آل است و به همین دلیل هم یکی از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری بوداپست به حساب می آید. موضوع دیگری که باعث محبوبیت این بنا شده این است که بازدید از آن رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ورودی نخواهید داشت.

  • آدرس: Fisherman’s Bastion, Szentháromság tér, Budapest, Hungary
باستیون فیشرمن

۵- قلعه بودا | Buda Castle

قلعه تاریخی و باشکوه بودا سال ها محل اقامت پادشاهان مجارستان بوده و به همین دلیل به اسم قصر سلطنتی هم شناخته می شود. قلعه بودا در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری بوداپست است. این قلعه در قرن ۱۳ ساخته شده و از آن زمان بارها مورد تغییر و بازسازی قرار گرفته و بخش های زیادی به آن اضافه شده است. به همین دلیل امروزه وقتی باز قلعه بودا بازدید می کنیم شاهد ترکیب زیبایی از سبک های معماری قرون وسطایی، باروک، نئوباروک و سبک مدرن خواهیم بود. قلعه بودا چشم انداز بی نظیری به بخش پِست (Pest) دارد و شامل گالری ملی مجارستان و یک موزه هنری است که آثار هنرمندان مختلف محلی را به نمایش گذاشته اند.

  • آدرس: Buda Castle, Szent György tér 2, Budapest, Hungary
قلعه بودا

۶- کلیسای باسیلیکا سنت استفان | St Stephen’s Basilica

در امتداد ساختمان پارلمان مجارستان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوداپست قرار گرفته است. باسیلیکا سنت استفان  با ۹۶ متر ارتفاع بلندترین ساختمان در شهر بوداپست است و در تمام تصاویری که از این شهر گرفته می شود به راحتی می توان آن را دید. این کلیسا به سبک نئوکلاسیک و مانند کلیساهای کاتولیک رومی ساخته شده و مراحل ساخت آن در سال ۱۹۰۵ تکمیل شده است. بازدید از فضای داخل کلیسا رایگان است، اما برای وارد شدن به گنبد مرکزی که چشم انداز ۳۶۰ درجه به شهر دارد باید مبلغ اندکی به عنوان ورودی بپردازید. باسیلیکا سنت استفان با معماری بارز و قابل توجه اش به نماد و سمبل شهر بوداپست تبدیل شده و بدون شک یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری بوداپست است.

  • آدرس: St Stephen’s Basilica, Szent István tér 1, Budapest, Hungary
باسیلیکا سنت استفان

۷- بازار بزرگ سرپوشیده

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری بوداپست جا دارد به یکی از بازارهای مشهور و محلی شهر هم اشاره بکنیم. بازار سرپوشیده بوداپست در سه طبقه بنا شده و غرفه های متعددی دارد که به فروش مواد غذایی و محصولاتی مثل سبزیجات و میوه های تازه و باکیفیت، ماهی و ادویه و … می پردازند. در طبقه همکف تمرکز غرفه ها بیشتر روی فروش گوشت و ماهی است. غرفه های طبقه همکف هم بیشتر به فروش خشکبار، ادویه و نوشیدنی مشغولند. اما طبقات بالا به صنایع دستی، آثار هنری و غذاهای سنتی و محلی بوداپست و مجارستان اختصاص دارد. بازار سرپوشیده بوداپست در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده و یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر و یکی از هیجان انگیزترین جاذبه های گردشگری بوداپست است. این بازار همه روزه به جز یکشنبه ها باز است و از لحاظ وسعت و معماری و فضای خاصش اهمیت دارد.

  • آدرس: The Great Market Hall, Vámház krt, Budapest, Hungary
بازار سرپوشیده بوداپست

۸- میدان قهرمانان | Heroes’ Square

یکی از مشهورترین میادین بوداپست میدان قهرمانان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. این میدان بزرگ که در انتهای خیابان آندراسی قرار گرفته و یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری بوداپست است. دور این میدان بزرگ و تاریخی دو موزه مشهور و معتبر بوداپست قرار گرفته اند: موزه هنرهای زیبا و تالار هنر (Mücsarnok).

  • آدرس: Hősök tere, Budapest, Hungary
میدان قهرمانان بوداپست

۹- پل زنجیر | Chain Bridge

آخرین مورد از جاذبه های گردشگری بوداپست که به شما معرفی می کنیم پل زنجیر است. این پل دو بخش بودا و پِست شهر را به یکدیگر متصل می کند و یکی از نمادهای بارز شهر به حساب می آید. پل زنجیر به دلیل اهمیت تاریخی و همین طور معماری زیبا و هنرمندانه اش بسیار حائز اهمیت است. بازدیدکنندگان می توانند در قسمت پیاده روی این پل قدم بزنند و از چشم انداز بی نظیر و زیبای رود دانوب و تماشای دو بخش شهر لذت ببرند. البته قرار بوده است که پل زنجیر از اواخر ۲۰۱۷ تا اوایل سال ۲۰۱۹ برای نوسازی و پاره ای از تعمیران به طور موقت بسته شود.

  • آدرس: Széchenyi Lánchíd, Budapest, Hungary

منبع: theculturetrip.com

معرفی بهترین رستوران های بوداپست
معرفی بهترین رستوران های بوداپست
راهنمای سفر به بوداپست
راهنمای سفر به بوداپست
تاریخچه متروی بوداپست؛ قدیمی ترین شبکه متروی اروپا
تاریخچه متروی بوداپست؛ قدیمی ترین شبکه متروی اروپا
معرفی هتل ۴ ستاره لئوناردو در بوداپست
معرفی هتل ۴ ستاره لئوناردو در بوداپست