بلیط هواپیما

معرفی کامل جاذبه های گردشگری نپال

جاذبه های گردشگری نپال

در حالی که همه ما کشور نپال را با کوهستان های بلند و ورزش حرفه ای کوه نوردی می شناسیم، جاذبه های فرهنگی و طبیعی بسیار دیگری هم در این کشور برای بازدید وجود دارند. دنیایی از شگفتی ها در نپال انتظار شما را می کشند، کافیست کوله بار خود را ببندید و به نپال سفر کنید. از قصرها و عمارت های تاریخی، تا دریاچه های بی نهایت زیبا منتظرتان هستند. در این مطلب ۱۰ جاذبه دیدنی نپال را برایتان آورده ایم. پس در ادامه با الی گشت همراه شوید تا با هم بهترین جاذبه های گردشگری نپال را مرور کنیم.

جاذبه های گردشگری نپال

۱۰ جاذبه گردشگری نپال

موزه پاتان | PATAN MUSEUM

مطالب مرتبط:
زیباترین شهرهای نپال که حتما باید ببینید!
موزه هایی در نپال که حتما باید ببینید!
نکات سفر به نپال

موزه پاتان در قصر سلطنتی تاریخی در میدان پاتان دوربار واقع شده و به عنوان یکی از بهترین موزه های جنوب آسیا شناخته می شود. به محض اینکه پایتان را درون این موزه بگذارید، متوجه خواهید شد که چرا! فضای داخلی این موزه با بودجه اتریشی ها به بهترین شکل ممکن بازسازی شده و در آن آثاری ارزشمند از میراث هندوها و بودا که در دره کاتماندو یافت شده اند، نگه داری می شود. این آثار آنقدر جذاب هستند که بتوانند شما را ساعت ها محو تماشای خود کنند.

موزه پاتان در نپال

پارک صلح لومبینی | LUMBINI PEACE PARK

لومبینی یک شهر کوچک در ترای غربی (Western Terai) و در دشت های مجاور مرزهای هندوستان است و طبق شواهد تاریخی، اینجا مکانیست که بودا در سال ۶۲۳ قبل از میلاد مسیح متولد شد. در حال حاضر، لومبینی به خانه صومعه ها و خانه های بودایی تبدیل شده، لذا سفر به این منطقه شبیه رفتن به یک موزه بزرگ از سنت ها و معماری بودایی است. تمامی لومبینی را می توان یکی از جاذبه های گردشگری نپال معرفی کرد.

پارک صلح لومبینی

بازار آسان | ASAN MARKET

بازار آسان که آن را بازار آسون هم می شناسند، یک بازار بسیار قدیمی در مرکز کاتماندو است که به خاطر خرت و پرت ها، ادویه جات، لباس های محلی و همچنین معماری بی نظیرش شهرتی جهانی پیدا کرده است. قدمت این بازار بسیار زیاد است و به دورانی باز می گردد که کاتماندو همانند یک قطب اقتصادی بین مسیر هند و تبت شناخته می شد. این مکان گاهی اوغات بسیار شلوغ می شود، ولی مطمئنا ارزشش را دارد که بخواهید در میان این جمعیت از بازار دیدن و خرید کنید.

بازار آسان

پارک ملی چیتوان |  CHITWAN NATIONAL PARK

پارک ملی چیتوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری نپال و از محبوب ترین پارک های ملی جنگلی در این کشور است، چرا که از هر دو شهر کاتماندو و پوخارا به راحتی قابل دسترسی است. در این مکان می توانید با شیوه زندگی بسیاری از پرندگان آشنا شوید و حیواناتی نظر تمساح، گوزن و فیل را از نزدیک تماشا کنید. البته اصلی ترین جاذبه این پارک، یک گونه نادر از کرگدن شاخ دار است. حدود ۶۰۰ عدد از این کرگدن ها در نپال زندگی می کنند.

پارک ملی چیتوان

گنبد بودهاناث | BOUDHANATH STUPA

گنبد سفید و نوک طلایی بودهاناث، مقدس ترین مکان برای بودایی های تبت در خارج از تبت است. این گنبد در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده و یکی از بزرگترین گنبدهای جهان به شمار می رود. منطقه بودهاناث مرکز زندگی تبتی ها در کاتماندو است. برای بسیاری از مردم این مکان، چرخیدن دور این گنبد در جهت عقربه های ساعت، کاری مقدس است. با سفر به این مکان با شیوه زندگی تبتی آشنا خواهید شد.

گنبد بودهاناث

گورخا دوربار (دربار) | GORKHA DURBAR

قصر گورخا دوربار یک بنای قرن شانزدهمی است که در بالای تپه معروف شهر گورخا در مرکز نپال واقع شده است. پادشاهان گورخا، زمانی بر کل نپال حکومت می کردند، بنابراین این قصر کوچک، از چیزی که به نظر می آید بسیار با ارزش تر است. اگر کمی خوش شانس باشید و در روز بازدیدتان هوا تمیز باشد، می توانید دور نمای هیمالیا را از دوربار تماشا کنید.

گورخا دوربار

تله کابین ماناکامانا | MANAKAMANA CABLE CAR

تله کابین ماناکامانا، کورینتار (Kurintar) در منطقه چیتوان را به ماناکامانا در منطقه گورخا متصل می کند. سواری با این تله کابین در واقع یک سفر هیجان انگیز است، چرا که مسیر تله کابین بسیار طولانی است و طی آن از روی رودخانه تریسولی (Trisuli)، شالیزارهای برنج و روستاهای کوچک عبور خواهید کرد. نیایشگاه ماناکامانا در بالای این خط، یکی از زیارتگاه های مهم مردم این منطقه و از جاذبه های گردشگری نپال است.

تله کابین ماناکامانا

کاخ نارایانهی | NARAYANHITI PALACE

قصر نارایانهی که در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شده، ممکن است که به اندازه کاخ های تاریخی کاتماندو زیبا نباشد، اما با این حال ساختمانی با معماری با شکوه است که از معماری تاریخی بودایی ها الهام گرفته شده است. تا قبل از سال ۲۰۰۸ که نپال به یک جمهوری تبدیل شد، این کاخ سکنه داشت. امروزه این مکان یک موزه است. موزه ای وحشتناک که همه را به یاد قتل عام شاه، ملکه و سایر اعضای خانواده سلطنتی نپال در سال ۲۰۰۱ می اندازد.

کاخ نارایانهیتی

دریاچه فوا | FEWA LAKE

دریاچه فوا همانند بسیاری از دریاچه های زیباییست که در نقاط دیگر دنیا می توان مشاهده کرد. اما اینجا نپال است! جایی که در هر نقطه آن در صورت تمیز بودن هوا می توان بی نظیر ترین مناظر از کوهستان های برفی و سر به فلک کشیده را تماشا کرد. در یک قایق چوبی قدیمی در این دریاچه جنگلی پارو بزنید و به کوهستان های مجاور خیره شوید، یا در ساحل آرام دریاچه قدم بزنید و از آن آرامش بگیرید.

دریاچه فوا

میدان کوزه گران | POTTERS’ SQUARE

باکتاپور (Bhaktapur)، یک گنجینه بزرگ، به اندازه یک شهر از صنایع دستی و به خصوص صنعت کوزه گری نپال است. برای تماشای این کوزه ها باید به میدان کوزه گران شهر بروید. در کارگاه های اطراف این میدان، روزانه هزاران کوزه زیبا تولید شده و برای خشک شدن در این میدان پهن می شوند. کوزه های این شهر شهرت زیادی دارند و در تمامی کشور نپال برای فروش توزیع می شوند.

میدان کوزه گران

کاخ رانیقات | RANIGHAT PALACE

کاه با شکوه رانیقات در سواحل رودخانه کالی گانداکی (Kali Gandaki River) در منطقه پالپا (Palpa) در غرب کشور نپال قرار گرفته است. این کاخ در سال ۱۸۹۳ توسط ژنرال خادگا سامشر رانا (General Khadga Samsher Rana) برای همسرش ساخته شد. این بنای تاریخی در طول تاریخ، در معرض خرابی های زیادی قرار داشت، چرا که ژنرال خادگا در سال ۱۹۰۲ به هندوستان تبعید شد. امروزه دولت نپال تلاش های زیادی را برای مرمت این بنا و بازگشت آن به دوران شکوه و جلالش انجام داده و گردشگران می توانند با یک کوه پیمایی سبک به بازدید این مکان بروند. رانیقات یکی از جاذبه های گردشگری نپال است که به تازگی برای بازدید آماده شده است.

کاخ رانیقات

مرکز توسعه زنان جاناکپور | JANAKPUR WOMEN’S DEVELOPMENT CENTRE

بسیاری از نقاشی های رنگارنگ پورتره، نقاشی های روی پارچه، منسوجات، کوزه های رنگین و دیگر صنایع دستی که در فروشگاه های صنایع دستی کاتماندو دیده می شوند، توسط بانوان نپالی در مرکز توسعه زنان جاناکپور تولید شده اند. اینجا مکانیست که می توانید هنر دست زنان صنعتگر و توانمند نپال را از نزدیک تماشا کنید. همچنین می توانید محصولات صنایع دستی این کشور به از تولید به مصرف در این مرکز با قیمت کمتر تهیه کنید. این درآمدها به بهبود زندگی زنان روستایی نپال کمک زیادی خواهد کرد.

مرکز توسعه و توانمندسازی زنان

هیرانیا وارنا ماهابیهار (نیایشگاه طلایی) | HIRANYA VARNA MAHABIHAR

این مکان تاریخی که بیشتر به نیایشگاه طلایی شهرت دارد در واقع یک خانقاه ساخته شده از فلز برنز و برنج است و هیچ طلایی در آن در کار نیست! اینجا یک مکان شگفت انگیز است، نه فقط به خاطر معماری طلایی رنگش، بلکه به خاطر حیاط زیبا، مجسمه های عجیب و غریب و چرخ های عبادتش. اگر گذرتان به این بنای تاریخی در لالیتپور (Lalitpur) نپال افتاد، به دنبال مجسمه های چهار میمون مشهورش بگردید که چمباتمه زده اند و به بازدیدکنندگان میوه تعارف می کنند!

نیایشگاه طلایی در نپال

هنر خیابانی کوپوندوله | KUPONDOLE STREET ART

به طور کلی در همه جای کاتماندو می توانید هنر خیابانی را تماشا کنید. اما در کوپوندوله، ناحیه ای از پاتان بین سانپا (Sanepa) و رودخانه باگماتی (Bagmati River) به طرز عجیبی این آثار هنری دور هم جمع شده اند. با یک پیاده روی کوتاه از نیایشگاه موجود در تقاطع جاده پولچوک (Pulchowk)، دیوار نماها و نقاشی های دیواری بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد که توسط هنرمندان معاصر نپالی کشیده شده اند. این نقاشی ها امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری نپال شناخته می شوند.

هنر خیابانی کوپوندوله

جاناکی ماندیر | JANAKI MANDIR

جاناکی ماندیر در جانکاپور در کل کشور نپال منحصر به فرد است. سبک معماری این نیایشگاه تاریخی، ترکیبیست از معماری مغول ها و هندوها. ویژگی های معماری هندی را به وضوح می توان در جای جای این بنا مشاهده کرد. این عمارت آنقدرها که به نظر می رسد، قدیمی نیست و در سال ۱۹۱۰ تکمیل شده است. اما خود شهر جانکاپور برای قرن ها به عنوان شهری زیارتی برای هندوها در نظر گرفته می شد. چرا که همگان اعتقاد دارند که همسر لرد رامای هندی (یا همان جاناکی) در این مکان زاده شده است. ورود به این شهر سنتی، شما را با سنت های رایج بین هندوها و فرهنگ آن ها بیشتر آشنا می کند.

جاناکی ماندیر

گنبد بزرگ ساوایامبهوناس | SWAYAMBHUNATH STUPA

بنای ساوایامبهوناس یک گنبد باستانی بودایی است که بر روی تپه ای قرار دارد که چشم انداز خوبی به شهر کاتماندو دارد. این بنا، با گنبد بزرگ سفید رنگ، مناره پیچ در پیچ روی این گنبد و چشمان نقاشی شده بودا، یکی از نمادهای اصلی شهر کاتماندو محسوب می شود. اطراف این بنای تاریخی مملو از مجسمه های متعدد، نیایشگاه ها و تندیس های سنگی است که می توان بازدید کنید. همچنین میمون های زیاد در این مکان وجود دارند، به همین خاطر است که لقب نیایشگاه میمون ها را به ساوایامبهوناس داده اند!

گنبد ساوایامبهوناس

موکتیناس | MUKTINATH

اینجا یک مکان بسیار مقدس برای پیروان هر دو مذهب هندوها و بودایی هاست که در ارتفاع ۳۷۱۰ متری قرار گرفته است. این بنا در میان یکی از مسیرهای کوهنوردی معروف هیمالیا واقع شده . با یک رانندگی کوتاه یا پیاده روی طولانی از روستای کاگبنی (Kagbeni) در جنوب موستانگ (Mustang) می توان به این نیایشگاه رسید. در یک روز تمیز و پاک، چشم انداز حیرت انگیز رشته کوه های هیمالیا از این مکان، بسیار زیباست. موکتیناس یکی از جاذبه های گردشگری نپال است که علاوه بر زائران، کوه نوردان زیادی هم از آن دیدن می کنند.

موکتیناس - جاذبه های گردشگری نپال

نیایشگاه نایاتاپولا | NAYATAPOLA

در حالی که در زلزله مهیب سال ۲۰۱۵ نپال، بخش های زیادی از میدان معروف Bhaktapur Durbar ویران شدند، چند قدم آن طرف تر از این میدان، بنای نایاتاپولا در کمال شگفتی هیچ آسیبی ندید. این بنای تاریخی، در سال ۱۷۰۲-۱۷۰۳ میلادی ساخته شده و توسط مجسمه های معروف شیر، فیل و سایر حیوانات محافظت می شود! مطمئین باشید که ارزشش را دارد تمامی پله های این بنا را بالا بروید و از آن بالا، چشم انداز زیبای میدان را تماشا کنید.

نایاتاپولا

بنای مقدس پاشوپاتیناس | PASHUPATINATH

بنای پاشوپاتیناس در کاتماندو، مقدس ترین بنای هندوها در کل کشور نپال است. این مکان در ساحل رودخانه باگماتی قرار دارد و جاییست که بیشتر مراسم های آئینی هندوها در آن برگزار می شود. جالب است بدانید که بسیاری از هندوهای تندروی نپال، به این مکان می آیند تا بمیرند! سعی کنید در این مکان نسبتا ترسناک و عجیب و غریب، به خانواده داغدار مردگان احترام بگذارید! این بنا علاوه بر اینکه مکانی مقدس است، یکی از بهترین جاذبه های گردشگری نپال هم به شمار می رود.

پاشوپاتیناس

منطقه آناپورنا | Annapurna Region

منطقه آناپورنا یکی از محبوب ترین مسیرهای طبیعت گردی و پیاده روی در نپال است. در این مکان می توانید روزها و یا حتی هفته ها در دل طبیعت بمانید و از آن شگفتی های آن لذت ببرید. به طور کلی سه مسیر اصلی پیاده روی در آناپورنا وجود دارد، اما معمولا طبیعت گردان به مسیرهای فرعی و کمتر شناخته شده آن نیز سر می زنند. اگر فرصت کافی دارید و برای طبیعت گردی به نپال آمده اید، می توانید مسیر دور کوه آناپورنا (Annapurna Mountain) را که ۲۱ روز طول می کشد، پیمایش کنید. فراموش نکنید که حتما با گروه های مجهز به این مکان پای بگذارید.

منطقه آناپورنا

منطقه لانگتانگ | Langtang Region

منطقه لانگتانگ یا همان پارک ملی لانگتانگ، یکی دیگر از مسیرهای هیجان انگیز طبیعت گردی در کشور نپال است. بر خلاف بسیاری از مسیرهای طبیعت گردی دیگر نپال، این مکان پیشرفت زیادی نداشته و به همین خاطر بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است. در این مسیر، روستاهای زیادی وجود دارند که به میهمانان جای خواب و غذا ارائه می کنند.

منطقه لانگتانگ

اورست و پیاده روی به کمپ اصلی

شاید باید قله اورست را در همان ابتدای متن می آوردیم، ولی این قله را همه می شناسند و هدف ما معرفی دیگر جاذبه های مطرح نپال بود. اورست بلندترین قله دنیاست که ۸۸۴۸ متر ارتفاع دارد. فتح این قله کار هر کسی نیست. حتی پیاده روی در دامنه های آن هم به آموزش های حرفه ای نیاز دارد. با این حال، مسیر پیاده روی تا کمپ اصلی اورست، یکی از محبوت ترین مسیرهای کوه نوردی در سطح جهان است. به جرأت می توان قله اورست را از اصلی ترین جاذبه های گردشگری نپال دانست.

صعود به اورست

به طور کلی شهرهایی همچون کاتماندو، باکتاپور و پخارا، خود همانند موزه هستند و حتما باید به آن ها سر بزنید. مسیرهای طبیعت گردی زیاد دیگری مانند مسیر هلامبو (Helambu Trek) هم در این کشور شگفت انگیز وجود دارند که در صورت تمایل می توانید آن ها را بپیمایید. قله های بسیار مرتفع دیگری هم در این کشور وجود دارند که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران را به سمت خود می کشانند. نپال کشورشگفتی هاست و جاذبه های گردشگری نپال تمامی ندارند. با سفر به نپال به دنیایی وارد خواهید شد که در هیچ کجای دیگری نخواهید دید.

به این ۸ دلیل به مناطق روستایی چین سفر کنید
به این ۸ دلیل به مناطق روستایی چین سفر کنید
۱۰ مورد از دیدنی ترین استخرها با نمای پانوراما(قسمت اول)
۱۰ مورد از دیدنی ترین استخرها با نمای پانوراما(قسمت اول)
آشنایی با زیباترین جزایر کانادا
آشنایی با زیباترین جزایر کانادا
کاروانسرای شیخ علیخان، بنایی مجلل از دوره صفوی در استان اصفهان
کاروانسرای شیخ علیخان، بنایی مجلل از دوره صفوی در استان اصفهان