alexaa

جایگاه چای در چین

آشنایی با فرهنگ چای چینی

چای امروزه یکی از رایج ترین و دردسترس ترین نوشیدنی های جهان است، اما در گذشته های دور چای محصولی باارزش و گرانقیمت بود که تاجران و دریانوردان برای تجارت این محصول از چین به سایر نقاط جهان جان خود را به خطر می انداختند. این روزها چین تولیدکننده صدها نوع چای مختلف است و مزارع چای این کشور با سیلاب های بهاری که مواد معدنی و ترکیباتی شفابخش دارند آبیاری می شوند. با الی گشت همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم به جایگاه و آداب نوشیدن چای در چین:

مطالب مرتبط:
خوراکی های خوشمزه ی محلی چینی ها در بانکوک
ساک خریدتان را در نانجینگ چین پر کنید
history of tea in china

:افسانه کشف چای در چین

روایت های مختلفی درباره کشف چای در چین وجود دارد. بر اساس یکی از این روایت‌های افسانه‌ای، یکی از حمرانان عهد باستان برای کشف خواص دارویی گیاهان، گیاهای دارویی مختلفی را آزمایش می کرد. یک روز طی آزمایش یکی از گیاهان را چشید و مسموم شد و در بستر مرگ افتاد. به طور اتفاقی قطره ای آب از درخت چای به دهان او چکید و این قطره چای او را از مرگ نجات داد. بر اساس روایتی دیگر امپراتوری چینی به نام چنونگ با همراهانش سفر می کرد. در سفر خدمتکاران برای او آبی می جوشاندند که اتفاقی چند برگ چای درون این آب می افتد. وقتی امپراتور آب را می نوشد طعم چای را حس می کند و همین جریان به کشف چای به عنوان یک نوشیدنی محبوب می انجامد.

چند سال پیش محققان در مقبره باستانی یکی از امپراتورهای چین که مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد می شوند بقایای گیاه چای را کشف کرده اند و این نشان دهنده قدمت مصرف چای در چین است.

Green tea in china

فرهنگ چای در چین:

در چین چای را برای رفع عطش می نوشند. کیفیت چای با توجه به رنگ، عطر و طعم چای مشخص می شود. کسی که برای تعیین کیفیت چای آن را می‌چشد باید بتواند این موارد را به خوبی ارزیابی کند.

فعالیت های مربوط به چای در چین با فلسفه و افسانه‌های اخلاقی خاصی در آمیخته است و نوشیدن چای در این کشور مراسم خاصی دارد. چینی ها طی نوشیدن چای به فضا و محیط اطراف، موسیقی، تکنیک های دم کردن چای و روابط میان افرادی که چای را می نوشند توجه می کنند.

مراسم چای چینی، مراسمی هنری است که آموختن آداب و رسوم آن نیازمند صرف زمان است. چای در چین بسیار با سلیقه و در فنجان و نعلبکی هایی خاص که با دقت در سینی چیده شده اند سرو می شود.

اخیرن تور های زیادی در سطح چین برای نشان دادن فرهنگ و آدام و رسوم چای چینی برگزار می شود.

chinese tea cups

نوشیدن موثر چای در چین:

یه عقیده چینی ها نوشیدن چای مزایای فراوانی دارد. چای باعث بازشدن ذهن، تنظیم درجه حرارت بدن و کاهش وزن می شود. چینی ها اضافه کردن یک فنجان چای را به برنامه غذایی روزانه توصیه می کنند و تاکید دارند که چای در شرایط زیر صرف شود:

چای را گرم بنوشید: چای به سرعت اکسید می شود و مواد مغذی آن کاهش پیدا میکند، برای همین چینی ها پیشنهاد میکنند که چای را گرم بنوشید.

چای را کمرنگ بنوشید: نوشیدن چای پررنگ می تواند به معده شما آسیب بزند و باعث بی خوابی بشود.

چای را بین وعده های غذایی بنوشید: چای را بلافاصله قبل یا بعد از غذا ننوشید. وقتی معده شما خالی است چای اشتهایتان را کم می کند و وقتی معده تان پر است نوشیدن چای باعث سوءهاضمه می شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد