جزایری که در فصل زمستان ناپدید می شوند!

جزایر هالیگن

در میان جزایر زیادی که در دنیا هست به ۱۰ جزیره عجیب برمی خوریم که یک دفعه ناپدید می شوند و به زیر آب فرو می روند! البته غیب شدن این جزیره ها فقط مخصوص فصل زمستان است، زمانی که امواج دریا تمام یا بخشی از این جزایر را به در خود محو می کند. جالبه که ساکنان این جزایر از دست امواج دریا خانه هایشان را در ارتفاع بلند می سازند تا خطری آن ها را تهدید نکند. اگر می خواهید با این ۱۰ جزیره آشنا شوید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جزایر هالیگن
مطالب مرتبط:
این جزیره فقط یک خانه دارد!
این جزیره ی ژاپنی به یک باره خالی از سکنه شد!

دریای وادن از هلند تا دانمارک کشیده شده و در سال ۲۰۰۹ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. قسمتی از شمال این دریا در آنسوی سواحل شمال غربی آلمان قرار گرفته و در آن مجموعه ای از ۱۰ جزیره ی کوچک وجود دارد که به جزایر هالیگن معروفند. این جزایر پست و هموار ارتفاع چندانی از سطح آب ندارند و فاصله ی آن ها تا سطح آب تنها چند متر است برای همین هر سال در فصل زمستان در اثر جزر و مدهای قوی قسمت هایی از جزیره به زیر آب می رود. در قرون وسطی تعداد این جزایر بیشتر بود اما با بالا رفتن سطح دریا بعضی از این جزایر بدون سکنه برای همیشه در زیر امواج دریای وادن ناپدید شدند.

جزایرهالیگن یک پدیده ی طبیعی منحصربفرد است که از ۱۰ جزیره مختلف تشکیل شده است. در این جزایر حدود ۳۰۰ نفر زندگی می کنند که تعداد آن ها با توجه به وضعیت کشاورزی، گردشگری و فعالیت های ساحلی تغییر می کند. از طرفی، این جزایر زیستگاه گونه های گیاهی و جانوری منحصربفردی است که در هیچ جای دیگری پیدا نمی شوند.

جزایری که در فصل زمستان ناپدید می شوند!

این جزایر که در خارج از این محدوده چندان معروف نیستند جمعیت پراکنده ای دارند. برای اینکه خانه های این ساکنان در اثر امواج دریا به زیر آب نروند اول تپه هایی مرتفع ساخته می شود و بعد خانه ها در بالای این تپه ها درست می شوند. بعد از اینکه در اثر جزر و مد قسمت های زیادی از جزیره به زیر آب رفتند این خانه ها مثل یک جزیره ی کوچک از روی آب بیرون می آیند.

در کوچک ترین جزیره هالیگن یک حفاظتگاه پرندگان هست و با اینکه غیر مسکونی است اما یک خانه ی کوچکی در آن قرار دارد که در فصل تابستان گردشگران زیادی برای تماشای پرندگان به آنجا می روند. گاهی قسمتی از این جزیره در اثر جزر و مد به زیر آب می رود انگار که در آن حوضچه ای شکل گرفته است. در طول حکومت وایکینگ ها این جزایر پایداری بیشتر داشتند و معمولا کسانی که در آن ها ساکن بودند خانه ها را بر روی تپه ها ساخته می ساختند و نواحی مرتفع تر مخصوص زمین های کشاورزی بود. ساکنان با خاکریزها و تپه ها از خانه های خود در برابر آب مراقبت می کردند و نواحی کم ارتفاع تر به چراگاه ها تبدیل می شدند.

سواحل شمال غربی آلمان

جالبه که برای رفت و آمد از این جزایر به ساحل از قایق استفاده نمی شود و رفت و آمد از طریق میان گذر انجام می شود. حتما می پرسید میان گذر چیست؟ میان گذر راه یا راه آهنیه که در میان تالاب یا دریاچه ایجاد می شود و با واگن افراد را جابجا می کند. تعدادی از این جزایر با همین راه آهن ها به سرزمین اصلی متصل شده اند و بر روی آن ها واگن رفت و آمد می کند. هر خانه ای که در این جزیره هست برای خودش یک واگن دارد، واگن هایی که در گذشته با نیروی باد تکان می خوردند اما امروز برای جابجایی آن ها از موتورهای دیزلی استفاده می شود.

مردم این جزیره بیشتر از همه از راه دامداری و گردشگری امرار معاش می کنند، راه رفتن بر روی این جزایر در حالی که نیمی از آن به زیر آب رفته  اند از تفریحات محبوب آلمانی ها و هلندی ها ست. فقط در ۵ تا از ۱۰ جزایر هالیگن قابل سکونت است و بقیه ی آن ها جزئی از پارک ملی هستند.

ساکنان جزایر

از طرفی در این جزایر هر سال حدود ۲ میلیون پرنده دیده می شود که اینجا را به جایی جذاب برای علاقمندان به تماشای پرندگان کرده اند.

نظرتان با پیاده روی بر روی دریا چیست؟ شاید خیلی از شما ندانید که یک همچین امکانی در دنیا وجود دارد البته نه در هر جایی! در جاهای کمی از دنیا می توانید یک همچین تجربه ای را امتحان کنید یکی از آن مکان ها قسمتی از همین دریا و در کنار همین جزایر است. با زیر آب رفتن خشکی قسمت های زیادی از زمین های گلی شکل می گیرد که با خیال راحت و بدون ترس از به زیر آب رفتن می توانید بر روی آن ها راه بروید.

در این جزایر به غیر از فعالیت های همیشگی گردشگری یکی از محبوب ترین کارهایی که انجام می شود راه رفتن بر روی گل و لای در هنگام جزر و مد است. در هنگام راه رفتن بر روی این گل و لای جانوران کوچک دریایی و همین طور گل های نرم به لای انگشتان می روند و حس خوشایندی ایجاد می کنند.

در فصل های بهار و پاییز این جزایر پر از پرندگان مهاجر می شوند اما حتی در فصل تابستان باز هم می توان پرندگان زیادی را در این جزایر پیدا کرد. در میان این جزایر شلوغ ترین آن ها Hooge است، جزیره ای با ۱۲۸۰ هکتار مساحت و حدود ۱۰۰ نفر جمعیت دارد.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد