جزیره شیف در بوشهر

جزیره ای در استان بوشهر

بوشهر، در ناحیه جنوبی ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. این استان از جهات مختلفی دارای اهمیت بسزایی است. از مهمترین اتفاقی که در بوشهر می افتد صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز، کشاورزی و نخل‌داری است و همچنین محل قرار گرفتن نیروگاه هسته‌ای در این استان می باشد. با توجه به موارد گفته شده می توان دریافت که بوشهر استان مهمی برای کشور ایران محسوب می شود. علاوه بر این موارد بوشهر دارای جاذبه های دیدنی زیادی هم هست. از همین رو الی گشت می خواهد سفری به جزیره شیف در بوشهر داشته باشد، ما را همراهی کنید.

جزیره شیف در بوشهر
مطالب مرتبط:
دره مجسمه ها در جنوب ایران
عمارت کازرونی یکی از جاذبه های دیدنی بوشهر

جزیره ای ماسه ای که در شمال بندر بوشهر قرار گرفته است. این جزیره شیف نام دارد و در انتهای تالاب حله از بهم پیوستن آب رودخانه های شاپور و دالکی به وجود آمده است. محل قرار گیری این جزیره در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوشهر و ۶ کیلومتری بندر بوشهر می باشد. جمعیت روستای شیف حدود ۳۷۰۰ نفر طبق آمار سال ۱۳۹۰ برآورد شده است. حدود ۸۰۰ خانواده در این جزیره زندگی می کنند. زبان غالب دراین روستا عربی است، و اهالی آنجا لهجه ی عربی مخصوص به خودشان را دارند. شغل اکثر مردم این جزیره صیادی بوده و زمین های جزیره شیف در بوشهر دارای ارتفاع کمی می باشد.

جزیره ای در بوشهر

تاریخچه ای از جزیره شیف

نام این جزیره در گذشته شیخ سعد خوانده می شد، دلیلش هم قرار داشتن مزار شیخ سعد در این جزیره بوده است. به نقل از اهالی این روستا شیخ سعد یک جنگجوی ایرانی بوده که مدتی بر جزیره شیف تسلط داشته و به عبارتی فرمانروانی این جزیره بوده است. تا سال ۱۳۲۷ خورشیدی این جزیره زیر سلطه احمدخان انگالی بوده و به فرمان او نام این جزیره از شیخ سعد به شیف تغییر کرده است. اما در سال ۱۳۲۷ مردم علیه احمدخان انگالی برخاستند و بر ضد او قیام کردند. احمدخان مجبور شد با تمام اعضای خانواده خود به بوشهر هجرت کند و به مدت دو سال در محله های مختلف استان بوشهر سکونت بگزیند. هم اکنون از محل زندگی احمدخان در جزیره شیف خرابه ای بیش باقی مانده است. شیف در گذشته بندر حمل ونقل کالاهای صادراتی و وارداتی از ایران به کشورهای خلیج فارس و برعکس بود و احمدخان از صاحبان کالا مالیات می گرفته است، به این معنی که تمام کالاها از تهران و اصفهان و شیراز توسط چارپایان به جزیره شیف در بوشهر آورده می شد و بعد با لنج به کشورهای خلیج فارس حمل می گردید. محل دیگر جزیره بندرگاه است که در جنوب جزیره واقع شده و اکنون مختصر آثاری از آن درجزیره دیده می شود.در جزیره شیف تعدادی مسجد که در حیطه مدیریت اعتقادی شیعیان قرار دارد موجود است. از این مساجد سه مورد مربوط به اهل سنت هستند و یک مسجد با نام امام جعفر صادق که در سال ۱۳۷۵ در این جزیره بنا شده است.

جزیره بوشهر

اگر قصد سفر به جزیره شیف در بوشهر را نمودید حتما سری به اسکله های ماهیگیری و ناخداها این شهر بزنید، بازار ماهی فروش ها را هم فراموش نکنید. جالب است بدانید که در این هیچ گونه مکانی به نام بازار ماهی فروش به آن شکل ما تصورش را می کنیم وجود ندارد. ماهی فروشان این منطقه بر روی اسکله معروف جزیره که در قسمت شمالی آن قرار دارد پس از صید، ماهی های خود را بر روی این اسکله به فروش می رسانند.

جزیره ای در بوشهر

به غیر از سوژه ماهی در جزیره شیف در بوشهر اگر اهل عکاسی هستید، می توانید به انتهای شرقی جزیره حرکت کنید و شاهد لنج هایی که در ماسه های ساحل به دلیل جزر دریا فرو رفته اند بروید و عکس های زیبایی تهیه کنید. به طور معمول در این منطقه بچه ها در حال بازی هستند و به طور کلی فضای تلفیقی جالبی را شاهد خواهید بود. تلفیقی از لنج های از کار افتاده که در خاک فرو رفته اند و بچه ها و ماهی گیرانی که در این ساحل در حال فعالیت و جنب و جوش هستند.  سکوت قابل ملاحظه ای در این جزیره حکم فرماست، گاهی با صدای موتور سیکلت یا خند و بازی بچه ها شکسته می شود. پوشش زنان این منطقه چادرهای رنگی است و برخی از مردان دژداشه(نوعی لباس محلی) بر تن دارند.

لنج های جزیره بوشهر

دیگر جاذبه های گردشگری در بوشهر

عمارت کازرونی ها

این عمارت مربوطه به دوران قاجار می شود، و مالک آن سید محمدرضا کازرونی یکی از تاجران سرشناس بوشهر بوده است. اما پس او وارثان این ملک را به سازمان میراث فرهنگی هدیه کردند. این عمارت در محله ی قدیمی بهبان قرار دارد. قابل ذکر است که این بنا در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و همچنین عمارت کازرونی جزء اولین بناهایی بوده که از شهر به ثبت جهانی رسید.

عمارت کازرونی ها

عمارت ملک بوشهر

عمارت ملک شامل مجموعه از ساختمان ها است که دارای قدمت ۱۰۰ ساله می باشد. این عمارت در  پنج کیلومتری بندر بوشهر و در نزدیکی میدان بهمنی قرار دارد .عمارت ملک متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام “محمد مهدی ملک التجار” بوده است. او جزء افراد ثروتمند این منطقه محسوب می ‌شد به طوری خودش دارای یک بانک خصوصی بوده است. ملک التجار به ولخرج بودن معروف بوده است به گفته بسیاری او برای عروسی پسر خود از بوشهر تا بهمنی را فرش کرده است و سماورها را با اسکناس روشن کرده است.

عمارت ملک

بافت تاریخی بوشهر

یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در استان بوشهر بافت تاریخی این شهر می باشد. شهر بوشهر شامل چهار محله بنام بهبهانی، دهدشتی، کوتی و شنبدی هست که در شبه جزیره مثلثی شکل بوشهر قرار گرفته است بافت تاریخی این شهر ۳۸ هکتاری بوده و حدودا شامل ۱۰۰۰ خانه است که از منحصر به فردترین و زیباترین بافت های مسکونی ایران محسوب می شود. اوج شکوفایی بافت .مربوط به دوره قاجاریه می شود

بافت تاریخی شهر بوشهر
سفری به دهکده زراس خوزستان
آبشار سنگان، طبیعت گردی در نزدیکی تهران
جاذبه های شهر یزد، اولین شهر ثبت شده جهانی ایران
آیا وجود قلعه ی آدمخوار در اردبیل ثابت شده؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code