بلیط هواپیما

دلیل تنوع گونه‌های جانوری در جزیره ماداگاسکار

جزیره ماداگاسکار

ماداگاسکار جزیره بزرگی در جنوب شرقی آفریقا است که در اقیانوس هند قرار دارد. این جزیره چندین میلیون سال پیش، از باقی خشکی های جهان جدا شده و به زندگی خود ادامه داده است. ماداگاسکار پر از گونه‌های جانوری و گیاهی بسیار خاص است که در هیچ کجای دیگر جهان یافت نمی شود. پایتخت جزیره ماداگاسکار آنتاناناریوو است. اولین نشانه های وجود انسان در آن جا به حدود ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد و امروزه زبان این کشور مالاگاسی و فرانسوی می باشد. چیزی که در مورد جزیره ماداگاسکار قابل توجه می باشد تنوع پوشش گیاهی و جانوری آن است. با الی گشت باشید تا در مورد علت این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

درخت بائوباب

توضیح واحدی برای تنوع زیستی در جزیره ماداگاسکار وجود ندارد!

مطالب مرتبط:
تجربه ی سفری هیجان انگیز به ماداگاسکار + ویدیو
ماداگاسکار کجاست؟

محققان به این نتیجه رسیده اند که یک تئوری واحد به خودی خود نمی تواند توضیح دهد که چگونه تنوع زیستی در این جزیره به وجود آمده است، آن‌ها بیش از ۷۰۰ گونه از خزندگان و دوزیستان جزیره ماداگاسکار را بررسی کرده اند. با مطالعه توزیع جغرافیایی مارمولک ها، قورباغه ها و لاک پشت های ماداگاسکار، تیم بین المللی محققان متوجه شده است که هر گروه به طور متفاوتی به تغییرات محیطی جزیره در طول زمان عکس العمل نشان داده اند.

لمور ماداگاسکار

جیسن بروان از دانشگاه سیتی کالج معتقد است که نتایج این تحقیقات بسیار مهم بوده اند زیرا تغییرات آب وهوایی و زمینی در ماداگاسکار روی هر گونه تاثیر متفاوتی گذاشته است. او می گوید: “این به معنی آن است که توضیح واحدی برای تمام گونه ها وجود ندارد، زیرا بعضی از آن ها به شرایط واکنش مثبت و بعضی واکنش منفی داده اند”. این مطالعه بخشی از یک تحقیق بزرگتر در زمینه آب و هوا، زمین شناسی و سایر ویژگی های محیطی است که به ایجاد گونه های جدید گیاهان و حیوانات در یک منطقه کمک می کند و پس از آن آنها را در همانجا نگه می دارد.

قورباغه درختی در ماداگاسکار

جزیره ماداگاسکار در ۳۰۰ کیلومتری ساحل جنوب شرقی آفریقا قرار دارد و گنجینه ای از حیوانات متفاوتی است که حدود ۹۰ درصد آنها هیچ جای دیگری بر روی زمین پیدا نمی شوند. این جزیره که بیش از ۸۰ میلیون سال پیش از خشکی های سرزمین های آفریقایی و هند جدا شده است، دارای گونه های حیوانی بسیار خاصی از جمله بیش از ۷۰۰ گونه خزنده و دوزیست مار، گکو، ایگوانا، آفتاب پرست، راسته خاصی از مارمولک ها به نام سینک، قورباغه و لاک پشت است. بازدید کنندگان این جزیره ممکن است شاهد گکوهای سبزی باشند که می توانند تا نیم متر رشد کنند و یا قورباغه های کوچک درختی را ببینند که مواد شیمیایی سمی را از پوست خود ترشح می کنند و به رنگ آبی، نارنجی، زرد و سبز یا سیاه و سفید هستند. آنها همچنین آفتاب پرستان خاصی را خواهند دید که به خاطر چشم های درخشان خود، زبان های چسبنده با سرعت بالا و توانایی تغییر رنگشان معروفند.

آفتاب پرست ماداگاسکار

محققان مدت زیادی است که جزیره ماداگاسکار، کشوری که تنها ۰٫۵ درصد مساحت خشکی‌های زمین را تشکیل می‌دهد، را از بابت اینکه چطور باعث رشد این همه موجود خاص و غیرمعمول شده است، مطالعه می‌کنند. تحقیقات قبلی این تنوع را به موارد زیادی نسبت داده اند. از جمله این موارد می توان به دامنه‌های شیب داری اشاره کرد که تنوع غذایی را با ایجاد طیف وسیعی از زیستگاه ها در یک منطقه کوچک تامین می‌کنند. براون گفت: متاسفانه مطالعات کمی تمام این متغیرها را به عنوان یک مدل واحد برای بررسی تاثیر نسبی چندین عامل بررسی کرده است.

طبیعت ماداگاسکار

براون و یک بیولوژیست به نام آنه یودِر یک مدل واحد برای تلفیق ۳۲۵ گونه از دوزیستان و ۴۲۰ گونه خزندگان که امروزه در ماداگاسکار زندگی می کنند را با برآورد توپوگرافی، بارندگی و سایر متغیرهای حال حاضر  و دوره های گذشته جزیره ماداگاسکار در نظر گرفته اند. محققان از جنگل های بارانی شیب دار تا زمین های پست بیابان مانند سه مدل تنوع زیستی را مطالعه کرده اند: تعداد گونه ها، نسبت گونه های خاص و شباهت ترکیب گونه های مختلف در مکان های مختلف. یودر می گوید: “ما از اینکه متوجه شدیم که گونه ها هر کدام به دلایل مختلفی دچار تنوع شدند، آنچنان تعجب نکردیم”.

پرنده خاصی در ماداگاسکار

برای مثال تغییرات ارتفاعی به علت وجود کوه ها، رودخانه ها و دیگر ویژگی هایی که زمین را شکل می دهند، به راحتی پیش بینی می کند که کدام قسمت از جزیره دارای نسبت های بالایی از گونه های قورباغه ی منحصر به فرد است. اما بزرگترین علتی که چرا بعضی از مناطق دارای نسبت های بالاتری از آفتاب پرست های منحصر به فرد، ثبات آب و هوا در طی زمان بود.

لمور

بروان می گوید: “آنچه دلیل توزیع یک گروه خاص از قورباغه ها می باشد با علت توزیع یک گروه خاص از مارها متفاوت است. پس یک مدل متناسب با همه وجود ندارد.” درک نحوه توزیع گونه ها به نوسانات محیطی در گذشته ممکن است به دانشمندان کمک کند تا پیش بینی کنند که کدام گروه ها در آینده بیشتر در معرض گرمایش جهانی و جنگل زدایی قرار می گیرند یا کدام عوامل اصلی بزرگترین تهدید این موجودات خواهد بود.

حیات وحش ماداگاسکار

مطالعات دیگر نشان داده است که برخی از خزندگان و دوزیستان ماداگاسکار در حال تغییر به خاطر تغییرات اقلیمی هستند و تقریبا ۴۰ درصد از گونه های خزنده کشور به دلیل جنگل زدایی و زراعت در خطر انقراض قرار دارند. مشکل اصلی این پیش‌بینی‌ها این است که مطالعات انجام شده روی گونه‌هایی است که در اثر هزاران هزار سال به این شکل در آمده اند اما تغییرات آب و هوای امروز در مقیاسی بسیار کمتر از آن در حال اتفاق است.

لمور در کشور ماداگاسکار

یودر می گوید: “یکی از درس‌های آموخته شده این است که هنگام تلاش برای ارزیابی اثرات تغییر آب و هوا در آینده بر توزیع و زنده ماندن گونه‌های جزیره ماداگاسکار، ما باید به هر کدام از گونه ها را به طور خصوصی بررسی کنیم و از تعمیم دادن بپرهیزیم زیرا هر کدام از این گونه ها واکنش متفاوتی را به خطرات محیط زیستی خواهد داد.

منبع:  phys.org

از آبشار ویکتوریا و نحوه‌ی اکتشاف آن بیشتر بدانید
از آبشار ویکتوریا و نحوه‌ی اکتشاف آن بیشتر بدانید
تنها قبیله ای در جهان که مثل انسان های اولیه زندگی می کنند!
تنها قبیله ای در جهان که مثل انسان های اولیه زندگی می کنند!
۱۲ ماجراجویی غافلگیر کننده در تونس
۱۲ ماجراجویی غافلگیر کننده در تونس
در شهر طنجه مراکش قدم بزنید + ویدیو
در شهر طنجه مراکش قدم بزنید + ویدیو