بلیط هواپیما

با قلب شهر سنت پترزبورگ آشنا شوید: جزیره واسیلی!

جزیره واسیلی سنت پترزبورگ بزرگترین جزیره در میان جزایر سنت پترزبورگ است که توسط پیتر بزرگ (Peter the Great) به عنوان مرکز پایتخت جدیدش پیش بینی شده بود و در طول سلطنت وی چندین پروژه بزرگ ساختمانی را در این جزیره انجام داد. جزیره ای که امروزه تورهای بسیاری برای گشت و گذار در آن برگزار می شود. حتی تور روسیه ای که از ایران برای سنت پترزبورگ حرکت می کند، در برنامه سفر خود، بازدید از این جزیره زیبا با جاذبه های بی نظیرش، را قرار داده است. در مجله ی گردشگری الی گشت شما را با جزیره واسیلی سنت پترزبورگ آشنا می کنیم تا قبل از سفر از جاذبه های روسیه که پیش رویتان است، آگاه شوید. در گوشه و کنار این جزیره، تاریخ روسیه جای گرفته که یکی از زیباترین بناها و مناظر را برای گردشگران دارد.

بازدید از جزیره واسیلی سنت پترزبورگ در تور روسیه

موقعیت جزیره

مطالب مرتبط:
سفرنامه سنت پترزبورگ و مسکو از زبان الی گشت
مسکو و سن پترزبورگ؛ تاریخ پابرجا و استوار
نمایش تاریخ روسیه در میدان کاخ سنت پترزبورگ

اگر به غرب روسیه و شهر سنت پترزبورگ بروید، به یکی از بخش های دریای بالتیک می رسید. دقیقه در مرکز شهر سنت پترزبورگ و در نقطه ای که در سمت دریا قرار گرفته، منطقه ای وجود دارد که از کل شهر جدا شده و انگاری به درون دریای بالتیک کشیده شده است. بین این صفحه، تا شهر سنت پترزبورگ، آب ها و کانال ها قرار گرفته اند و در کل جدای از شهر است. هر چند که امروزه رفت و آمد به این جزیره آسان شده و شما به راحتی از بزرگراه ونتووی موست (Vantovyy Most) در انتهای جزیره یا دیگر جاده ها می توانید وارد آن شوید؛ اما در گذشته این چنین نبود.

هم اکنون اگر چه پل ها و راه های بسیاری به جزیره وجود دارد اما در گذشته تنها قایق ها بودند.

همانطور که گفتیم پیتر کبیر می خواست تا این جزیره را به مرکز حکمرانی خود تبدیل کند، اما ساخت و ساز در جزیره ای که جدای از خشکی باشد کار راحتی نبود. مشکل اصلی ارتباط موثر جزیره واسیلی سنت پترزبورگ با کل شهر بود. در نتیجه کم کم به دنبال جایگزینی برای آن گشتند. هر چند منطقه تاریخی جزیره واسیلی یکی از زیباترین جزیره هاست و همین موضوع شروع توجه ویژه به آن خواهد بود، چه برسد به اینکه بناهای دولتی مهم دیگری هم در آن وجود داشته باشد.

بازدید از جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

نام های قدیمی جزیره

مدت ها قبل از تأسیس و شکل گیری سنت پترزبورگ، این جزیره با دو نام دیگر شناخته می شد: نام فنلاندی خیرویساری (Khirvisaari) که در ترجمه به معنی جزیره الک (گونه ای از گوزن) است و دیگری نام روسی جزیره واسیلی اوستروف (Vasiliev Ostrov). نام فنلاندی این جزیره، احتمالا به تعداد زیادی از گوزن هایی که در گذشته در این جزیره ساکن بودند، اشاره دارد.

در این جزیره، چندین ساختمان و مرکز بزرگ شهر سنت پترزبورگ قرار گرفته اند. دانشگاه معتبر سنت پترزبورگ، بورس اوراق بهادار و به لطف ساخت و ساز در انتهای شرقی جزیره – مرکز نمایشگاه LenEXPO و بندر دریایی مسافربری را می توان از جاذبه های جزیره واسیلی سنت پترزبورگ دانست.

نام های قدیمی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

معرفی جاذبه های جزیره واسیلی

در سال های اول تشکیل شدن سنت پترزبورگ، جزیره واسیلی Vasilyevsky به عنوان قلب و مرکز شهر برنامه ریزی شده بود و پیتر کبیر از تمام شهروندان برجسته خواسته بود که در این محل اقامت گزیدند. با این وجود دسترسی به جزیره و رفت و آمد میان خشکی با جزیره واسیلی سنت پترزبورگ همچنان مشکلی بزرگ بود.

پیتر کبیر از تمام قایق ها خواست تا در سیستم حمل و نقل و مسافربری بین جزیره با کل شهر سنت پترزبورگ همکاری کنند. حتی امیدوار بود که بتواند مردم محلی را با قایق هایشان عضو نیروی دریایی نماید. پیتر کبیر خواست که قایق های ماهیگیری به قایق های مسافربری تبدیل شوند.

پس از مرگ پیتر کبیر و و در نهایت در سال ۱۷۲۷، هنگامی که یکی از شخصیت های معروف شاهزاده الکساندر منشیکوف تمام ثروت خود را از دست داد و توسط پیتر دوم تبعید شد، باز اهمیت این جزیره از بین نرفت. نام او همچنان جزیره واسیلی سنت پترزبورگ باقی ماند، هر چند که حکمرانان جدید (پیتر دوم) سعی در تغییر آن نمودند. پس از آن جاذبه های بیشتری در این جزیره ساخته شد.

جاذبه های تفریحی جزیره واسیلی سنت پترزبروگ - مسکو و سن پترزبورگ
قصر شاهزاده الکساندر منشیکوف

از جمله این شهرواندان، شاهزاده الکساندر منشیکوف (Grand Prince Alexander Menshikov)، نخستین فرماندار شهر و نزدیکترین شخص به پیتر بود. قصر باشکوه باروک او هم اکنون، قدیمی ترین ساختمان سنگی در جزیره واسیلی سنت پترزبورگ است و هنگامی که پیتر محل اقامت رسمی خود را به تأخیر انداخت، از کاخ خود به عنوان مرکز دادگاه سلطنتی استفاده نمود. تا سال ۱۷۲۶، بیش از ۱۰۰۰ نفر ساکن این جزیره شدند و ساخت و ساز در آن، به طور گسترده ای توسعه یافته بود.

کانال های آبی جزیره

از جمله جالب ترین و شگفت انگیز ترین این سازه ها می توان به سیستم کانال هایی اشاره کرد که که موازی با خیابان ها و در طول سه ماهه در این جزیره اجرا شد و تاسیسات بخش قدیمی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ را تشکیل داد. اگر به دیدن جاذبه های سنت پترزبورگ رفتید، در جزیره از این تاسیسات و تکنولوژی قدیمی شگفت زده می شوید.

کانال های آبی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ-برنامه سفر به سنت‌پترزبورگ
موزه قوم نگاری پیتر

در میان ساختمان های ایجاد شده در این دوره، بنای معروف کونستکامر (the Kunstkammer)، موزه قوم نگاری پیتر دیده می شود. این موزه بیشتر به خاطر داشتن مومیایی های عجیب و غریبی که دارد، معروف است. از دیگر بناهای معروف آن، دوازده کالج است که برای ساخت دوازده بخش از بوروکراسی دوره پیتر ساخته شده بود.

بندر استرلکا از جاذبه های جزیره

یکی دیگر از توسعه های عمده قرن نوزدهم، بندر استرلکا (Strelka)، در قسمت شرقی این جزیره است که درست در مقابل کاخ زمستانی قرار دارد. این بندر فعال برای قرن های ۱۸ و ۱۹،  مورد استفاده بود. قبل از این این بندر در ابتدا در جای دیگری قرار داشت که در  سال های ۱۸۰۵ و ۱۸۱۰ توسط معمار فرانسوی توماس د تومون که طراحی ساختمان های نئوکلاسیک دیگر جزیره بود به این منطقه انتقال یافت. چراغ های ناوبری و فانوس دریایی زیبای این مجموعه، یکی از تماشایی ترین مناطق در جزیره واسیلی سنت پترزبورگ است و نقطه عطفی برای علاقه مندان به عکاسی و گردشگران محسوب می شود.

بندر استرلکا جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

بخش شرقی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

این در حالی است که بخش شرقی جزیره شامل چندین جاذبه ی فرهنگی و تاریخی دیگر هم می شود. بیشتر گشت های جزیره به این ناحیه می آیند تا از بناها و ساختمان های قدیمی مربوط به قرن نوزدهم آن، به ویژه در کنار خطوط ساحلی دیدن کنند از جمله این بناهای دیدنی برای بازدید گردشگران یا هر توریستی، کلیسای جامع سنت اندرو است. کلیسایی که عنوان آخرین کلیسای دوره باروک در این شهر را با خود دارد.

بخش شرقی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

بخش غربی جزیره

بخش غربی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ قدمتی تازه تر دارد و هنوز هم در حال توسعه و رشد است. در واقه اگر جزیره واسیلی سنت پترزبورگ را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم کنید، بخش شرقی آن، شامل جاذبه های تاریخی و معماری قدیمی است اما بخش غربی جاذبه های مدرن امروزی را شامل می شود. بسته به سلیقه خود می توانید به سمت هر یک از این دو بخش کشیده شوید اما توصیه ما در تور روسیه الی گشت تماشای هر دو بخش جزیره است. در این صورت است که می توانید آشنایی کاملی با جزیره واسیلی سنت پترزبورگ داشته باشید. جزیره ای که در گذشته به عنوان قلب شهر سنت پترزبورگ از آن یاد می شد.

بخش غربی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ-دیدنی های روسیه
محبوبیت بخش غربی برای سکونت

همانطور که بیان نمودیم، بخش غربی جزیره تازه از دوران پس از جنگ جهانی دوم شروع به رشد نمود. این منطقه هم اکنون یکی از پر طرفدارترین مناطق برای سکونت در این شهر استو در نتیجه قیمت زمین ها و خانه ها در این منطقه بالاست. همچنین به بندر دریایی مسافربری و مرکز نمایشگاهی Lenexpo هم نزدیک است. امکانات ویژه و مدرن این بخش از جزیره بر محبوبیت آن برای سکونت مردم روسیه و سنت پترزبورگ افزوده است.

بورس-اوراق-بهادار جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

جاذبه های دیدنی و کروز جزیره واسیلی سنت پترزبورگ

به جرات می توان گفت که در اطراف جزیره واسیلی سنت پترزبورگ حدود ۴۹ موزه برای بازدید، مکان های شاخص و دیدنی به تعداد ۶۲ جاذبه وجود دارد. مکان هایی که برای بازی و تفریح مناسب هستند می توان ۱۸ منطقه تفریحی را نام برد. اگر به دنبال تفریحات ساحلی و قایقی در اطراف سواحل جزیره هستید، می توانید ۶ نوع فعالیت مانند غواصی و قایق سواری را از جمله تفریحات ساحلی جزیره واسیلی سنت پترزبورگ دانست. حا، هر چند که این تعداد جاذبه این مکان را به یکی از پرطرفدارترین مناطق توریستی روسیه می کند اما در برنامه گشت تور روسیه امکان بازدید از تمام این جاذبه ها آن هم در یک روز، وجود ندارد. بنابراین اگر در تور روسیه شرکت کرده اید، بدانید که تنها تعدادی از جاذبه های جزیره واسیلی را که در پایین نام برده ایم می توانید ببینید. چرا که بیشتر این تورها، یک روزه برگزار می شود. اما برای بالا بردن اطلاعات شما و البته برای کسانی که بدون تور سفر می کنند و زمان بندی سفر به دست خودشان است (مدت زمان بیشتری می توانند در این جزیره بمانند)، جاذبه های آن را نام می بریم.

  • کلیسای سنت زنیا سنت پترزبورگ | Chapel of St. Xenia of St. Petersburg
  • موزه ارارتا | Erarta Museum
  • کاخ منشیکوف | The Menshikov Palace
  • موزه اوپتیکس | Museum of Optics
  • موزه حمل و نقل الکتریکی شهری | City Electric Transportation Museum
  • موزه باغ وحش | Zoological Museum
  • موزه مترو سنت پترزبورگ | Saint Petersburg Metro Museum
  • بنای مذهبی آسومپشین | Assumption

برای بازدید از جزیره زیبا سری به صفحه تور روسیه بزنید.

منبع: saint-petersburg.com

۷ قبیله مادرسالار دنیا
۷ قبیله مادرسالار دنیا
۱۵ تفریح رایگان در استانبول
۱۵ تفریح رایگان در استانبول
معرفی معروفترین جاذبه های گردشگری شهرستان تنکابن
معرفی معروفترین جاذبه های گردشگری شهرستان تنکابن
ترسناک ترین جاذبه ها در هند
ترسناک ترین جاذبه ها در هند