ویس، جزیره ای بکر در کرواسی

جزیره ویس | Vis در کرواسی

با اینکه کرواسی بیش از ۷۰۰ جزیره دارد اما فقط ۴۷ تا از این جزیره ها قابل سکونت هستند. بدون شک خیلی ها جزیره ویس را یکی از بهترین جزیره های کرواسی می دانند، جزیره ای با سواحل رویایی و غذاهای دریایی تازه و خوشمزه که با اینکه تا حدود ۳۰ سال پیش ناشناخته بود اما امروز یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کرواسی است. اگر می خواهید با جزیره ویس آشنا شوید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جزیره ویس
مطالب مرتبط:
آیا کرواسی بهشت گمشده اروپاست؟
کشور کرواسی و دیدنی های جذابش

در میان جزایر کرواسی جزیره ویس حتی برای محلی ها هم اسرار آمیز است. ویس در دریای آدریاتیک در پشت جزایر هوار، براک و سولتا پنهان شده و نسبت به همه جزایر، فاصله بیشتری تا سواحل کرواسی دارد. این جزیره سال ها پایگاه نظامی ارتش یوگوسلاوی بود برای همین تا سال ۱۹۸۹ هیچ گردشگر خارجی ای نمی توانست به این جزیره راه پیدا کند. موقعیت خاص این جزیره باعث شده تا سال ها بکر و دست نخورده باقی بماند و در آن خبری از  رشد گردشگری نباشد اما بعد از استقلال کرواسی این جزیره کم کم روی گردشگران را به خود دید و تبدیل به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری کرواسی شد.

قایق های جزیره ویس

در گذشته شغل بیشتر اهالی این جزیره ماهی گیری و کشاورزی بود اما بدی آب و هوا باعث شد تا خیلی ها برای پیدا کردن شغل، حزیره را ترک کنند. با این حال، امروز شرایط فرق کرده است، خیلی از گردشگرانی که به دیدن این جزیره می روند چنان تحت تاثیر جذابیت های جزیره قرار می گیرند که برای همیشه در آن می مانند. این انزوا باعث شد که در این جزیره خبری از رشد و توسعه نباشد و همچنان زیبایی های طبیعی اش را حفظ کند. معماری جزیره کاملا به سبک خانه های اولیه ونیزی است، ساختمان های سنگی، قدیمی و جذاب که با سنگ های جزیره براک درست شده اند. در این جزیره هنوز هم که هنوز است ماهی گیران مثل زمان های قدیم ماهی های تازه صید می کنند پس می توانید در رستوران ها غذاهای دریایی خوشمزه ای سفارش دهید.

جزیره جذاب ویس

مهمترین شهرهای جزیره ویس

  • شهر ویس | Vis

در شمالی ترین بخش جزیره و در کنار خلیج محافظت شده ی «ویسکا لوکا» شهر ویس قرار گرفته است. در یک سمت خلیج، بندر ویس را می بینید که قایق هایی که از شهر اسپلیت می آیند در آن جا پهلو می گیرند. کافه ها و رستوران هایی که در اسکله هستند شب ها شلوغ و پرهیاهو می شوند و خواب را از چشم شهر می گیرند.

  • شهر کوت | Kut

پیاده روی به سمت دیگر خلیج و شهر کوچک کوت (Kut) حدود ۲۰ دقیفه طول می کشد. در این مسیر، جاده ای که در امتداد ساحل است چشم اندازهایی تماشایی از خلیج دارند. شهر کوت حس عجیبی دارد؛ بعضی از خانه های سنگی و قدیمی در کنار آب هستند و بعضی از آن ها هم میدان اصلی شهر را احاطه کرده اند.

یکی از جزایر تماشایی کرواسی
  • کمیژا | Komiza

در غربی ترین بخش جزیره، شهر کمیژا از قدیم یک روستای ماهی گیری بوده است. این روستا جایی عالی برای قدم زدن و امتحان غذاهای دریایی است. یکی از هیجان انگیز ترین بخش های بازدید از این شهر این است که می توانید از اینجا سوار قایق شوید و برای تماشای غار آبی (Blue Grotto) به جزیره بایسیوو بروید. این غار بدون شک جذاب ترین جاذبه این منطقه است و کمتر گردشگری پیدا می شود که در سفر به این جزیره بازدید از آن را از دست بدهد.  قایق سواری، صخره نوردی، موج سواری و حتی غواصی از تفریحات معمول این شهر است پس یک قایق کرایه کنید و نه فقط جزیره و این شهر بلکه جاذبه های اطراف را هم ببینید.

جزایر کرواسی

جزیره ویس سواحلی رویایی دارد

در جزیره ویس سواحلی را می بینید که از بهترین سواحل کرواسی اند. ساحل جنوبی پر از خلیج های کوچک و خلوت است جایی که می توانید به دور از هیاهو از سکوت جزیره لذت ببرید. بیشتر سواحل، سنگی اند اما چند تا سواحل ماسه ای هم در جزیره پیدا می شود. یکی از پرطرفدارترین جاذبه های جزیره ویس، خلیج استیوینا (Stiniva Bay) است برای رفتن به این خلیج بعد از پیاده شدن از تاکسی ۲۰ دقیقه صخره نوردی سخت پیش رو دارید.

خلیج استیوینا

از آنجایی که سال ها در این جزیره هیچ صنعتی رونق نداشته آب های شفاف و زلالی دارد که برای غواصی مناسبند. در اعماق آب های این جزیره، کشتی شکسته های زیادی هست که می توانید با غواصی از آن ها دیدن کنید. در این جزیره امکان کوه نوردی هم دارید کوه هام (Hum) با ارتفاع ۵۸۷ متر امکان رسیدن به بالاترین نقطه جزیره را برایتان فراهم می کند. در پایین این کوه، کلیسایی هست که می توانید برای استراحت مدتی استراحت و از معماری اش دیدن کنید.

نظرتان با صخره نوردی چیست؟ آن هم بالا رفتن از صخره هایی با رنگ قرمز! برای صخره نوردی باید به شهر کمیژا بروید، با رسیدن به بالای این صخره ها چشم اندازی زیبا از دریا و جزیره را می بینید.

آب های زلال جزیره ویس

چطور به جزیره ویس برویم؟

برای رفتن به جزیره ویس می توانید از قایق های شهر اسپلیت استفاده کنید. این قایق ها دو بار در روز به سمت جزیره ویس می روند و بعد از ۲ ساعت و نیم به این جزیره می رسند. جزیره فقط ۴ هتل دارد که از بین آن ها هتل «سان جیورجیو» از همه بهتر است. بیشتر گردشگرانی که به جزیره ویس می روند در آپارتمان های شهرهای ویس و کمیژا اقامت می کنند.

تاریخ منحصربفرد، فرهنگ، میراث طبیعی، دریای کریستالی، سواحل پنهان خیره کننده و مردمی مهمان نواز از این جزیره مقصدی ساخته که هر گردشگری که در جست و جوی جزیره ای منحصربفرد و بکر هست را به اینجا می کشاند.

منبع: timeout.com

گذشتن از این تفریحات بانکوک محال است!
دریاچه های آسفالت و رازهایی که در اعماق آن ها پنهان است!
آفریقای جنوبی بیشتر از آنکه رعب آور باشد، جذاب است!
عکس های تاریخی و نایاب از جاذبه های گردشگری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code