بلیط هواپیما

جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها، جشنی برای سوزاندن کشتی ها!!!

جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها | festival Up Helly Aa

برای کسانی که عاشق فرهنگ و تاریخ وایکینگ ها هستند، شرکت در جشنواره آپ هلی آ اسکاتلند می تواند موقعیتی مناسب باشد. در اینجا می توانید تمام شکل و شمایل وایکینگ ها را در جشن و فستیوال ببینید. از کشتی های وایکینگ ها به همراه لباس ها و کلاه های این قوم عکس بگیرید. این فستیوال هر ساله در اواخر سال ژانویه در کشور اسکاتلند برگزار می شود. در آن حدود ۱۰۰۰ نفر که شبیه به وایکینگ ها لباس پوشیده اند به همراه سردسته خود، که در میانه لباس مخصوص فرمانده معروف وایکینگ ها به نام یارل Yarl را پوشیده است، رژه می روند و مشعلی را با خود حمل می کنند. تمام مراسم جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها در پایتخت لرویک و در جزیره اصلی اسکاتلند برپا می شود. اگر به دنبال مقصدی در آب و هوای سرد زمستانی هستید که تجربه زندگی وایکینگ ها را به شما انتقال دهد، بهترین فستیوال، همین مراسم خواهد بود که در این مطلب الی گشت به طور کامل آن را به شما معرفی می کنیم.

جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها

زمان مراسم

مطالب مرتبط:
گاوی که باعث شورش در اسکاتلند شد! + تصویر
چطور از فرودگاه گلاسکو اسکاتلند به مرکز شهر برویم؟
با تماشای طبیعت اسکاتلند روحتان تسخیر می شود

هنگامی که هوا تاریک می شود، چراغ های شهر نیز همگی خاموش شده و تنها مشعل ها نوری قرمز در آسمان پخش م کنند. به کشتی وایکینگ ها گالی (galley) گفته می شود و این کشتی، در جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها به عنوان سمبل اصلی نقشی مهم ایفا می کنند. در تاریکی شب می توانید شعله ها و نور آتش بزرگی را که از سوزاندن کشتی گالی به وجود می آید ببینید. در حقیقت از سنت های مهم در این مراسم، سوزاندن گالی است و حمل مشعل های روشن توسط رژه روندگان برای آتش زدن کشتی صورت می گیرد. کشتی آتش گرفته در دل شب و در حالی که افراد در لباس های وایکینگ، به دور آن حلقه زده اند، منظره بی نظیر و حرارتی گرم را به تماشاچیان به وجود می آورد. در این مطلب مجله الی گشت به شما نحوه شرکت در این جشن را یاد می دهیم.

مراسم وایکینگ ها در اسکاتلند

با کشتی به اسکاتلند بروید

برای رفتن به اسکاتلند می توانید ابتدا پرواز و بلیط هواپیمای لندن را خریداری کنید و در نهایت خود را به شهر آبردین برسانید. همچنین می توانید از سایت الی گشت برای شهرهایی مانند ادینبورگ یا گلاسکو پرواز مستقیم گرفته و از آنجا به سمت شهر آبردین (Aberdeen ) حرکت کنید. در نهایت باید خود را به این شهر رسانده و از آنجا به سمت جزایر شمالی اسکاتلند، کشتی سوار شوید. عموم کشتی هایی که از آبردین به سمت جزایر شتلند (Shetland ) می روند، شبانه حرکت می کنند. در بعد از ظهر و در طول مسیر، کشتی ها برای بازدید کنندگان در جزایر ارکنی (Orkney Islands ) توقف دارند. این زمان و در این جا می توانید هم به بازدید از جزیره در زمان اعلام شده بپردازید و هم چای سفارش دهید. برای بازدید از جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها باید بتوانید خود را در آخرین روز سه شنبه ماه ژانویه که در سال ۲۰۱۹، تاریخ ۲۹ ژانویه (مصادف با ۹ بهمن سال ۱۳۹۷) می شود، خود را به جزایر شتلند برسانید. به دلیل اینکه این جشنواره در فصل زمستان برگزار می شود و هوا سرد است، جمعیت توریست و گردشگر کمی در کشتی وجود داشته و عرشه تقریبا خالی است. حتی می توانید کابینی به قیمت کمتر کرایه کنید تا از خلوتی و سرمای عرشه کشتی دور باشید.

جشنواره اسکاتلند

برای اقامتتان هتل رزرو کنید

بسیاری از هتل های شهرهایی همانند لرویک (Lerwick) در تاریخ هایی که به جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها نزدیک است، حتی از یک سال پیش رزرو شده اند. در نتیجه پیدا کردن محلی برای اقامت بسیار سخت است. با این وجود اگر توقعات خود را پایین بیاورید، می توانید تختی در هتل ها و مراکز اقامتی نزدیک به این فستیوال پیدا کنید. اگر در لرویک نتوانستید اتاقی خالی و مناسب پیدا کنید می توانید در شتلند اتاق بگیرید. هر چند شتلند از محل برگزاری مراسم دور است، با این حال می توانید خود را به مراسم برسانید. برای رزرو هتل در این دو شهر می توانید به سایت الی گشت مراجعه کنید. همچنین اپلیکیشن الی گشت تمام مراحل خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل را برای شما راحت تر نموده است.  همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر، می توانید به سایت زیر که مربوط به جزیره و شهر شتلند (Shetland) است، مراجعه کنید.

آدرس سایت شتلند: Shetlad.org

رئیس وایکینگ ها

آیا به ماشین نیاز پیدا می کنید؟

بیشتر مراسمات جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها در شهر لرویک اسکاتلند برگزار می شود. بنابراین اگر بتوانید با پیاده روی کنار بیایید، نیازی به ماشین نخواهید داشت. در حقیقت، برخی از خیابان ها برای برپایی این مراسم مسدود می شوند و تردد ماشین در آن ها امکان نخواهد داشت. با این وجود اگر قصد گشت وگذار در جزیره را دارید، یک روز قبل یا بعد از مراسم برای آن برنامه ریزی کنید تا به مشکل بسته شدن خیابان ها نخورید. اگر گواهینامه بین المللی دارید، در جزیره هم می توانید ماشین کرایه کنید. حتی امکان جابه جایی ماشین با کشتی نیز دارید.

عکس گرفتن با وایکینگ ها

رژه صبحگاهی در شروع مراسم

در صبح روزی که جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها برگزار می شود، چند اتفاق کوچک رخ می دهد که به شما پیشنهاد می دهیم برای دیدن آن ها از هتل بیرون بیایید. گروه و جوخه هر فرمانده وایکینگ ها، پوشیده در لباس وایکینگی حرکت و فعالیت خود را شروع می کنند. این رژه از ساعت ۰۸:۳۰ صبح شروع شده و محل مرکزی جامعه ایزلسبورگ (Islesburgh Community Centre) محل شرع رژه خواهد بود. گاهی مکان شروع رژه تغییر می کند  و از لژیون سلطنتی بریتانیا شروع می شود. تمام مراسم رژه برای بازدید عموم آزاد است، تنها حواستان باشد که جلوی مسیر افراد رژه رونده را نگیرید.

همچنین رژه دیگری، در همان صبح و در جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها برگزار می شود. این رژه از قسمت لرویک لژیون سلطنتی بریتانیا شروع شده و به سمت مرکز شهر حرکت می کند. این مراسم هم از ساعت ۰۹:۴۵ صبح شروع می شود. این گروه رژه رونده وایکینگ ها در نهایت به سمت بندری که گالی یا همان کشتی وایکینگ ها در آنجا قرار دارد می روند و با کشتی عکس گروهی می اندازند. این مکان بسیار شلوغ می شود و جمعیت گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. بنابراین مکان خوبی را برای دیدن مراسم در میان خیل عظیم جمعیت، پیدا کنید.

رژه صبحگاهی در مراسم وایکینگ ها

موزه شتلند | The Shetland Museum

در ساعت ۳ بعد از ظهر گروه وایکینگ ها وارد موزه شتلند می شوند. در موزه می توانید با افرادی که لباس های وایکینگی به تن دارند، عکس بگیرید یا با آن ها صحبت کنید. از تاریخ مراسم بپرسید. شاید بتوانید با تبر آن ها عکس بگیرید. این قسمت از مراسم جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها در فضای بسته برگزار می شود. پس حسابی خود را در اینجا گرم نگه دارید اما برای طول مراسم، کفش های ضد آب، بارانی و لباس گرم بپوشید. گروه وایکینگ ها در اینجا، آواز می خوانند و با ابزارهای جنگی خود، مراسم جذابی را اجرا می کنند.

موزه شتلند

مراسم زمان بعد از ظهر

پس از صرف ناهار می توانید دوباره از ساعت ۱۹:۳۰ شاهد ادامه مراسم در جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها باشید. برای شروع جشن، ابتدا جوان های گروه رژه، در ساعت ۱۷:۳۰ مشعل هایی را در گالی آماده می کنند تا بتوانند با آن ها گالی را در انتهای مراسم به آتش بکشند. درست کردن و آماده سازی مشعل ها نیز، ارزش دیدن دارد.

پس از آن، گروه وایکینگ ها و کل جوخه با کشتی وایکینگی خود از هیلهد (Hillhead) حرکت کرده و کشتی را تا محل سوزاندن می کشند. عموما گالی را در پارک بازی با دیوارهایی مربوط به دوره پادشاه جورج پنجم، می سوازنند. می توانید قبل از رسیدن رژه و کشتی، در این مکان و د رکنار دیوار، بهترین نقطه دید را پیدا کنید.

گروه رژه رونده وایکینگ ها با مشعل های روشن و لباس های وایکینگی خود، از میان خیابان های لرویک حرکت کرده و منظره زیبایی در تاریکی شب به وجود می آورند. تمام این مراسم تا زمان رسیدن به محل مناسب، آوازخوانی به راه است.

آتش زدن کشتی وایکینگ ها

سوزاندن گالی (کشتی وایکینگ ها)

رئیس و فرمانده وایکینگ ها، قبل از اینکه آهنگ آپ هلی آ را بخواند به دور کشتی می چرخد و در نهایت، مشعل خود را به درون کشتی می اندازد. پس از آن، تمام مشعل ها به درون گالی انداخته می شود. پس از مدتی شعله ها زبانه می شود و گرمای اطراف آنقدر زیاد می شود که جمعیت را پراکنده می کند. در اینجا صبور باشید. زمانی که جمعیت پراکنده شد، موقعیتی پیدا می کنید که به آتش و کشتی در حال سوختن نزدیک شوید و عکس های بهتری بگیرید. پس از آن، مردم برای جشن به سالن های نمایش شهر می روند. در اینجا نمایش ها و تئاترهای کمدی اجرا می شوند. برای اینکه بتوانید وارد این سالن ها شوید، باید از قبل بلیط ورودی آن را خریداری کنید. اگر هم نتوانستید بلیط تهیه کنید، به شما پیشنهاد می دهیم که خود را به میدان شتلند تایمز (Shetland Times) برسانید. جشن و پایکوبی تا ساعت ۸ صبح فردا ادامه دارد.

برای رفتن به جشنواره آپ هلی آ وایکینگ ها بهتر است از ماه های قبل برنامه سفر به اسکاتلند را بریزید و آمادگی لازم را داشته باشید.

قبل از اینکه رژیم بگیرید این ۱۰ شیرینی اسکاتلندی را امتحان کنید!
قبل از اینکه رژیم بگیرید این ۱۰ شیرینی اسکاتلندی را امتحان کنید!
بهترین دانشگاه های اسکاتلند برای تحصیل
بهترین دانشگاه های اسکاتلند برای تحصیل
تاریخ اسکاتلند، سرزمینی در جستجوی استقلال
تاریخ اسکاتلند، سرزمینی در جستجوی استقلال
پیاده روی در جزیره اسکای، واقع در اسکاتلند
پیاده روی در جزیره اسکای، واقع در اسکاتلند