جشن ماه نوامبر در انگلستان، به نام جشن شبانه گای فاکس

جشن شبانه گای فاکس لندن

از جشن هایی که در کشور انگلستان برگزار می شود می توان به جشن شبانه گای فاکس لندن اشاره کرد. این جشن با نام جشن آتش بازی و آتش سوزی نیز معرفی می شود و هر سال بعد از ظهر و در زمان تاریکی هوا در سرتاسر کشور انگلستان برگزار می شود. با الی گشت می توانید برای تور انگلستان و شرکت در مراسم جشن شبانه گای فاکس لندن بلیط هواپیما و هتل خود را رزرو کنید. همچنین با دانلود اپلیکیشن الی گشت بر روی گوشی هوشمند خود، به راحتی از هر کجای دنیا که هستید می توانید کارهای مربوط به پرواز و محل اقامت خود را به هر شهری انجام دهید.

جشن شب گای فاکس لندن

جشن شبانه گای فاکس چیست؟

مطالب مرتبط:
ماجرای خوفناک گناه خواران در انگلستان!
ماجرای کشف گوهر نایاب سلطنتی در جنوب انگلستان! + تصویر
راهنمای سفر به بریستول در انگلستان

این جشن در ماه های سرد سال در ماه نوامبر برگزار می شود. همه مردم و مخصوصا کودکان دوست دارند که در این روز لباس های گرم و پلیور بپوشند. کلاه های بافتنی و روسری های گرم به سر کنند و در دور آتش برافروخته جمع شوند و هنگامی که در حال تماشای آتش بازی هستند، دستان خود را گرم کنند.

این مراسم یادآور شکست حمله مسلحانه با باروت در تاریخ ۵ نوامبر ۱۶۰۵ است. در این تاریخ، گروهی از خیانتکاران کاتولیک بدطینت نقشه ریختند تا پارلمان انگلستان را منفجر کنند و پادشاه پروتستان وقت یعنی پادشاه جیمز اول را به قتل برسانند.

جشن شب گای فاکس

هر چند نقشه این توطئه و طرح، توسط شخصی به نام روبرت کستبای Robert Catesby ریخته شد و بسیاری از افراد خیانتکار دیگر در آن دست داشتند، با این حال تنها نام گای فاکس در یادها باقی ماند و سمبل بدطینت و بدذات این جشن شد. در تاریخ نام ۱۳ مرد جوان در این گروه عنوان شده است. در روز توطئه، گای فاکس کسی بود که با ۳۶ بشکه باروت در زیرزمین و اتاق های زیرین خانه بزرگان the House of Lords دستگیر شد. شخصیتی تمثیلی از او در جشن شبانه گای فاکس لندن که کلاهی سیاه و بلند بر سر دارد، سوزانده می شود.

در این نقشه در نهایت بسیاری از افرادی که در آن دست داشتند و خیانتکار محسوب می شدند، دستگیر و مجبور به اعتراف شدند. این افراد را به دار آویختند و در نهایت جنازه هایشان را از چهار گوشه برج لندن برای اینکه درس عبرتی برای دیگر خیانتکاران باشند، آویزان کردند. گای فاکس در حقیقت خود را از چنین مجازات و شکنجه ای رهانید. چرا که همان ابتدا کشته شد.

شب گای فاکس هر ساله و هنوز جشن گرفته می شود تا یادآور این روز باشد. روزی که نقشه پودرهای باروت با موفقیت کشف شد ولی با این وجود، باعث تغییر دوره ای از تاریخ بریتانیا شد.

جشن شبانه گای فاکس

تاریخ جشن گای فاکس

این جشن را در روز ۵ نوامبر جشن می گیرند. انگلیسی ها شعری با این مضمون remember remember the 5th of november دارند که برای این روز می خوانند. معنی آن می شود: “به یاد بیار، به یاد بیار، روز پنجم نوامبر را به یاد بیار“.

این جشن در تمام شهرها و روستاهای انگلستان گرفته می شود و آتش سوزی در آن چه در مزارع سرسبز روستاها و چه در شهرها برپا می گردد. مردم شهر ساسکس Sussex در جنوب شرقی انگلستان در برپایی چنین مراسمی بسیار عالی و پرمهیج عمل می کنند و مکان های بسیاری را برای برگزاری چنین جشنی از قبل آماده می نمایند. مردم شهر لوز Lewes نیز جشن شبانه گای فاکس خود را بسیار پرطمطراق برگزار می نمایند.

گاهی جشن و مراسم مردم شهر لوز گاهی باشکوه تر از مراسم مردم ساسکس برگزار می شود. در مراسم شهر لوز گروه های آتش بازی مجزایی شکل می گیرد که هر کدام مراسم آتش بازی منحصر به فرد خودشان را با آداب و رسوم متفاوتی برپا می کنند. همراه با شمایل گای فاکس هر ساله در این جشن ها شمایل شخصیت های دیگر نیز که شهرتی همانند فاکس دارند در این مراسم ساخته و در نهایت سوزانده می شود. این مراسم بسیار پرطرفدار و محبوب است و همیشه از شلوغی زیاد آن در خیابان ها در شب جشن فاضی رفت و آمد بسیار سخت می شود. بنابراین اگر قصد دیدن این مراسم را دارید مطمئن شوید که حتما رزرو هتل خود را قبل از مراسم انجام داده و مکانی را برای اقامت انتخاب کنید که به محل برپایی جشن شبانه گای فاکس و مراسم آتش بازی نزدیک باشد. همچنین برای خرید بلیط هواپیما در تاریخ های قبل از ۵ نوامبر به مقصد انگلستان می توانید به سایت الی گشت مراجعه کنید.

جشن شب گای فاکس-تاریخ

در ایالت دیگری از انگلستان در جنوب غربی آن، به نام دوون Devon و در شهر اوتری سنت ماری Ottery St Mary نیز جشن شبانه گای فاکس بسیار خاص و دیدنی برگزار می شود. در مراسم این شهر مردم، بطری هایی از قیر را بر روی شانه خود حمل می کنند در حالی که قیر آن را روشن کرده اند. این افراد در تمام طول شهر قدم می زنند و منظره زیبایی را به وجود می آورند. کسی نمی داند که منشا این داستان و ماجرا در جشن از کجا می آید و به چه دلیل بطری های قیر روشن شده را بر شانه هایشان حمل می کنند! این عمل با این وجود خود منشا یکی از دیگر مراسمات این جشن شده است. به گونه ای که در بسیاری از شهرها و روستاها بطری های روشن شده مانند فانوس ها را در سطح شهر حمل می کنند.

در این میان در شهر لندن مراسم آتش بازی بسیار باشکوهی در جریان است. کاخ الکساندر میزبان فستیوال آتش بازی بوده و در هر لحظه شعله های آتش بازی زیبایی فضای تاریک شهر را روشن می کنند. در ادامه مراسمات جشن شبانه گای فاکس لندن پیاده روی باشکوهی همراه با موسیقی و نوشیدنی های داغ برگزار می شود. برای دیدن یکی از بهترین مراسمات و آتش بازی ها می توانید به پارک باترسی Battersea Park در کنار رودخانه تامز the River Thames یا لامبس Lambeth بروید. هر ساله در این مکان ها جشن را به گونه ای متفاوت برگزار می کنند.

جشنواره شب گای فاکس لندن

غذاهای روز جشن

در شب آتش بازی گای فاکس بیشتر شیرینی ها سرو می شوند. این جشن در اصل یک اتفاق و جشن خانوادگی است که در آن غذاهای گرم مانند انواع سوپ ها، سیب زمینی تنوری و برگر خورده می شود. شکلات های تافی سیب در این روز بسیار پرطرفدار هستند و در بین جمعیت پخش می شوند. همچنین در شهرهایی مانند یورکشایر Yorkshire و لانکاشایر  Lancashire نوعی کیک زنجبیلی پخته می شود که پارکین نام دارد و بر روی آن شیره و شربت ریخته می شود و پخت آن جزو سنت بسیاری از خانواده ها شده است.

مراسماتی که در این شب انجام می شود، اغلب با زندگی مردم عجین شده است. در این مراسم ممکن است که مردمی را در حال آهنگ خواندن ببینید. این افراد شروع کننده اول صف راهپیمایی هستند و به سمت محل برپایی جشن گای فاکس حرکت می کنند. در طول این مراسم بسیاری از بچه ها با همدیگر شروع به پیدا کردن و جمع آوری چوب برای برپا کردن هیزم آتش می شوند و روحیه خود را با خواندن آهنگی در شب سرد نوامبر حفظ می کنند. شعری که در این شب خوانده می شود شعر زیر است:

Remember, remember, the fifth of November!

Gunpowder treason and plot

We see no reason why Gunpowder treason

Should ever be forgot

گای فاکس که بود؟

گای فاکس Guy Fawkes یا گیدو فاوکز Guido Fawkes در ۱۳  آوریل ۱۵۷۰ در استونگیت Stonegate در یورک York متولد شد. پدرش پروتستان بود و سه سال بعد از مرگش، مادرش با یک مرد کاتولیک به نام دنیس باینبریج Denis Bainbridge ازدواج کرد. گای مذهب خود را از پروتستان به کاتولیک تغییر داد، کاری که در آن روزها بسیار دشوار بود، زیرا در آن روزها، مذهب اصلی کلیسای انگلستان پروتستان بود. او در جنگ هشتاد ساله هلند در کنار ارتش اسپانیا مبارزه کرد. نگرش متعهد، شجاعانه و دانش و تجربه او در استفاده از مواد منفجره، شهرت خوبی را برای او به ارمغان آورد.

پس از دیدار با توماس وینتر Thomas Winter در سال ۱۶۰۴ و هنگامی که در لندن بود، توانست دیگر اعضای گروه توطئه، از جمله رهبر رابرت کتسبای Robert Catesby، را ببیند.

کاتولیک های انگلیستان تحت سلطنت ملکه الیزابت اول تحت آزار و اذیت قرار می گرفتند. پس از مرگ او، به دنبال جانشینی جیمز اول، کاتولیک های انگلیستان معتقد بودند که این وضعیت تغییر خواهد کرد، زیرا مادر جیمز کاتولیک بود. با این حال، وضعیت به شکل سابق خود باقی ماند و هیچ تغییری نکرد.

گای فاکس

تلاش برای تغییر سرنوشت خود، گروهی از ۱۳ مرد جوان به رهبری رابرت کتسبی، راهی برای کشتن پادشاه و اعضای پارلمان، با منفجر کردن وست مینستر، طرح ریزی کردند. هدف اصلی این بود که پادشاه وقت آن موقع را با یک شخص کاتولیک جایگزین کنند. برای این منظور، آن ها یک انبار را که مستقیما در زیر مجلس قرار داشت، انتخاب کرده و در آنجا ۳۶ بشکه باروت قرار دادند.

با توجه به این که در این اتفاق ممکن بود آدم های بی گناه نیز کشته شوند، یکی از توطئه کنندگان نامه ای ناشناس به لرد مونتاگل Lord Monteagle فرستاد تا به او هشدار دهد در ۵ نوامبر سال ۱۶۰۵ از پارلمان دور شود. این لرد با نامه خود را به پادشاه رساند و زمانی که مقامات به انبار رسیدند، تنها گای فاوکس را در آنجا پیدا کردند. پس از این ماجرا کل لندن شروع به روشن کردن آتش هایی کرد که نشان دهنده شکست این توطئه بود.

منبع: visitbritain.com

گشت و گذار در کاخ باکینگهام
گشت و گذار در کاخ باکینگهام
قلعه آروندل، خانه شگفت انگیز دوک انگلستان
قلعه آروندل، خانه شگفت انگیز دوک انگلستان
معرفی فرودگاه بین المللی لوتون
معرفی فرودگاه بین المللی لوتون
ماجراهای هولناک اتاق شماره ۳۳۳؛ نفرین شده ترین اتاق هتل در لندن!
ماجراهای هولناک اتاق شماره ۳۳۳؛ نفرین شده ترین اتاق هتل در لندن!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code