جملات پر کاربرد ارمنی در سفر

در ارمنستان چگونه حرف بزنیم؟!

گردشگران روسی معمولا در سفر به ارمنستان هنگام حرف زدن با مردم محلی مشکل خاصی ندارد چون بیشتر ارمنی ها مخصوصا آن هایی که در ایروان زندگی می کنند قواعد زبان روسی را به خوبی می دانند. اما مشکل زمانی پیش می آید که بخواهید در این کشور انگلیسی حرف بزنید و در جایی به غیر از شهرهای بزرگ باشید! پس اگر خیال دارید در ارمنستان طبیعت گردی کنید بد نیست کمی جمله ها و اصطلاحات پرکاربرد آن ها را یاد بگیرید تا سفر راحت تر و بهتری داشته باشید. الی گشت را همراهی کنید تا با جملات پرکاربرد ارمنی بیشتر آشنا شوید.

زبان ارمنی
مطالب مرتبط:
گردشی ۶ دقیقه ای در ارمنستان
سمفونی جاذبه‌های ارمنستان را تماشا کنید‌+ ویدئو

با سفر به ارمنستان می بینید که جوان ترها و آن هایی که در زمینه هایی گردشگری فعالیت دارند به راحتی انگلیسی حرف می زنند اما در مناطق روستایی توقع زیادی است که انتظار داشته باشید روستاییان بومی حرف های انگلیسی شما را متوجه شوند! اصطلاحات و کلماتی که در این لیست می آوریم زیاد استفاده می شوند و مطمئنا در سفر به دردتان می خورند. قبل از اینکه برویم سراغ اصل مطلب می خواهیم کمی درباره واقعیت های جالب زبان ارمنی حرف بزنیم.

واقعیت های جالب درباره زبان ارمنی

زبان ارمنی یکی از قدیمی ترین زبان های دنیاست وقتی می گوییم قدیمی یعنی قدمتش چند هزار ساله ست! و حدود ۴۵۰۰ سال پیش شکل گرفته است. این زبان آنقدر زیبا و کامل است که زبان شناسان آن را با زبان فرانسوی مقایسه می کنند. در زبان ارمنی حدود ۱۲۰ ریشه واژه ای وجود دارد که باعث می شود که ترجمه از زبان های دیگر به این زبان به کامل ترین شکل ممکن صورت بگیرد. در قرن پنجم کتاب مقدس مسیحی ها به زبان ارمنی ترجمه شد و کارشناسان هنوز هم که هنوز است این ترجمه را به خاطر درستی و نزیدکی بودن به متن اصلی تحسین می کنند. ارمنی ها از الفبای منحصربفرد خودشان استفاده می کنند که در هیچ کشور دیگری استفاده نمی شود و در واقع در سال ۴۰۵ اختراع شده است.

زبان ارمنی

امروز الفبای ارمنی از ۳۹ حرف (۷ حرف از الفبای ما ایرانی ها بیشتر)تشکیل شده و ارمنی ها به زبان خودشان آنقدر اهمیت می دهند که در روستای آرتاشاوان در دامنه های جنوبی کوه آراگاتس یادبودی برای الفبای زبانشان ساخته اند و توریست های زیادی هم از آن دیدن می کنند. در این محل یک مجموعه بزرگ را می بینید که شامل ۳۹ مجسمه سنگی است که هر کدام از آن ها یک حرف از الفبا را به نمایش گذاشته و تورهای زیادی در ارمنستان گردشگران را به دیدن این محل می برند.

پرکاربردترین عبارات ارمنی

اگر هیچ پیش زمینه ای از زبان ارمنی نداشته باشید و یک دفعه به متن های آن نگاهی بیندازید به نظرتان این زبان خیلی پیچیده می آید! اما ناامید نشوید! فقط کافیست کمی تمرین کنید تا بتوانید پرکاربردترین کلمات و عبارت های آن را یاد بگیرید. شاید بگویید چه لزومی دارد که این کلمات را یاد بگیرید اما لحظه ای شک به دلتان راه ندهید چون مردم ارمنستان وقتی یک خارجی را می بینند که تلاش می کند تا به زبان آن ها حرف بزند بسیار خوشحال می شوند. آن ها حتما تشویقتان می کنند و تا آنجایی که می توانند به شما کمک می کنند.

جملات پرکاربرد ارمنی

اجازه بدهید خیلی سریع شما را با این کلمه ها آشنا کنیم:

بله : ayo     Այո

نه: voch      Ոչ

متشکرم: shnorhakalutyun        Շնորհակալություն

لطفا:  khndrum em       Խնդրում եմ

متاسفم:  knerek      Կներեք

سلام: barev dzez     Բարեւ Ձեզ

صبح بخیر: bari luys      Բարի լույս

عصر بخیر: bari or      Բարի օր

شب بخیر: bari yereko    Բարի երեկո

خداحافظ: Tstesutyun    Ցտեսություն

حالت چطور است؟ inchpes es       Ինչպես ես

چطوری؟ vonc es      ոնց՞ես

خوبم: yes lav em      Ես լավ եմ

من ارمنی حرف نمی زنم : yes chem khosum hayeren       Ես չեմ խոսում հայերեն

به همین سادگی! همینطور که با دیدن این کلمات حتما متوجه شدید کلمه متشکرم خیلی طولانی است برای همین ارمنی ها زیاد ازش استفاده نمی کنند و در حرف زدن های روزانه شان مثل ما ایرانی ها بیشتر می گویند: مرسی!

ارمنستان

اصطلاحات ارمنی

زبان ارمنی اصطلاحات رنگارنگی دارد که به سختی به زبان ارمنی ترجمه می شوند و غیرممکن است که بتوان آن ها را به صورت کلمه به کلمه ترجمه کرد. بعضی از این اصطلاحات کمی گنگ و مبهم و بعضی از آن ها هم جالبند. در سفر به ارمنستان ممکن است اصطلاح jan  زیاد را زیاد بشنوید، ارمنی ها هر وقت می خواهند محبت و مهربانی خودشان را به کسی که با او صحبت می کنند نشان دهند از این کلمه استفاده می کنند. این کلمه را به سختی می توان به دیگر زبان ها ترجمه کرد اما معنی نزدیک به آن «عزیزم» است. یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد tsavt tanem است که آن را «باهات همدردم» ترجمه می کنیم. البته فکر نکنید که باید حتما اتفاق خیلی ناگواری افتاده باشد تا بتوانید از این اصطلاح استفاده کنید چون ارمنی ها حتی در مواقعی که چندان اتفاق مهمی هم رخ نداده از این عبارت برای ابراز همدردی استفاده می کنند.  ارمنی ها برای ابراز تعجب، نا امیدی یا خشم شان با فریاد می گویند « vai» (همان «وای» ما ایرانی ها!). پس از اینکه در ارمنستان کلمات آشنایی مثل «جان» یا «وای» را می شنوید اصلا غافلگیر نشوید. آن ها وقتی می خواهند یک اتفاق خوبی را تبریک بگویند از اصطلاح « achkd luys » استفاده می کنند که کاربردش مثل وقتی است که ما ایرانی به یک نفر می گوییم «چشمت روشن». یادگیری این عبارات و کلمه ها برای کسانی که تا به حال با این زبان آشنایی نداشته اند خیلی جذاب است و می توانید تنها با چند ساعت وقت گذاشتن آن ها را یاد بگیرید.

منبع: araratour.com

معرفی هتل ایروان دلوکس ایروان | ۳ ستاره
نکاتی درباره سفر به ارمنستان که احتمالا آن ها را نمی دانید!
گشت و گذار در ایروان
کلیسای گغارت در ارمنستان + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code