بلیط هواپیما

جنگل نقله بر کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟

 جنگل نقله بر رودبار

نواحی شمالی ایران پر از جنگل ها سرسبز با طبیعتی بکر و بهشتی است. همین طبیعت ناب و جاذبه های طبیعی است که شمال ایران را به یکی از محبوب ترین مناطق ایران تبدیل کره است. وجود دریا، کوهستان، رودخانه ها، جویبارها، چشمه ها، آبشارها و جنگل های سرسبز آنقدر شمال ایران را باطراوت کرده است که می توان روزها و روزها از این جاذبه ها دیدن کرد و باز هم جاذبه ای تازه پیدا کرد. تا به حال بارها جنگل های شمال را معرفی کردیم و درباره اش حرف زدیم، امروز هم به سراغ یکی دیگر از جنگل های شمال ایران می رویم و آن را معرفی می کنیم تا شمال سرسبز ایران را بهتر بشناسید. جایی که می خواهیم از آن بگوییم جنگلی است که شاید تا به حال اسم آن را نشنیده باشید و در مقایسه با جنگل های معروف شمال چندان شناخته شده نباشد اما طبیعت بینظیری دارد. می خواهیم درباره جنگل «نقله بر» حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جنگل نقله بر
مطالب مرتبط:
سفر به جنگل های سیاهکل، همین حالا!
قلعه رودخان، قلعه ای آرمیده در قلب جنگل

اگر از شهر رشت به مسیر جاده رشت به قزوین بروید پس از اینکه ۴۵ کیلومتر راه رفتید دهستانی سرسبز را می بینید که در جایی در کنار رود خروشان سپیدرود قرار دارد. در این ناحیه شهری به اسم رستم آباد رودبار تاسیس شده که این دهستان بخشی از این شهر است. دهستان نقله بر از روستاهای کوچکتر دیگری مثل حبیب آباد، مازیان، کوله کش و پیرسرا تشکیل شده و با اینکه در سال های دور جمعیت این دهستان کم شده بود اما زیبایی های خدادادی اش دوباره مردم طبیعت دوست را به این دهستان کشانده است. مردم مخصوصا در ماه های گرم سال به این منطقه ییلاقی می روند تا  از گرمای تابستان فرار کنند و مدتی را در در طبیعت آرامش بخش این ناحیه بگذرانند. در کنار روستای نقله بر جنگلی به همین نام وجود دارد که هر چه از زیبایی های طبیعی اش بگوییم کم است. می توانید از روستای نقله بر به سمت این جنگل راه بیفتید و پیاده از قلب جنگل بگذرید و چشم اندازهای زیبای قله درفک و رودخانه پر حوش و خروش سپیدود را ببینید. در طول مسیر از شالیزارهای برنج می گذرید و در هر قدمی که بر می دارید جلوه دیگری از طبیعت را می بینید. فاصله کم این ییلاق تا تهران باعث شده که گردشگران با تورهای یک روزه همراه و برای بازدید از ییلاق نقله بر و جنگل سرسبزش راهی این نقطه از شمال ایران شوند.

جنگل شمال

اینجا در هر فصلی از سال زیبایی های خاص خودش را دارد هرچند که بیشتر گردشگران ماه های گرم سال را برای دیدن از این جنگل انتخاب می کنند اما پاییز این جنگل هم بینهایت زیباست. درختانی که به رنگ های قرمز، زرد و نارنجی در آمده اند به همراه کوه هایی در پس زمینه که حالا دیگر برف روی آن ها نشسته است شما را مهمان تصاویر نابی از طبیعت می کنند. با رفتن به این جنگل انگار نیمی از زیبایی های شمال ایران را یکجا می بینید. پوشش گیاهی متنوع جنگل باعث شده که در جنگل نوردی درختان زیادی مثل درختان ممرز، انجیلی و … ببینید. اگر به حیات وحش هم علاقه دارید و دلتان می خواهد جنگل گردی را با تماشای حیوانات همراه کنید شاید اگر خوش شانس باشید بتوانید حیواناتی مانند شغال و گراز ببینید. البته که این جنگل جای مناسبی برای دیدن پرندگان هم هست؛ از لحظه ای که پا به داخل این جنگل می گذارید صدای چهچه پرندگان مختلفی را می شنوید که فضای جنگل را دلنشین تر کرده اند و حتی لحظه ای هم نمی توان جنگل را بدون آواز آن ها تصور کرد. اگر کمی با دقت بیشتری به اطراف خودتان نگاه کنید می توانید پرندگانی مثل توکای سیاه، کمرکولی جنگلی و … را در میان دیگر گنجشک ها و قمری ها تشخیص دهید. بعد از مدتی پیاده روی می توانید توقف کوتاهی داشته باشید و استراحت کنید.

جاذبه های شمال

پستی و بلندی های جنگل مسیری مناسب را برای طبیعتگردی به وجود آورده است به صورت گروهی صبح زود به دل این جنگل بزنید و تا می توانید از هوای خوب و طبیعت بکر این ناحیه استفاده کنید. بعد از مدتی پیاده روی هنگام ظهر به روستا برگردید و غذایی محلی بخورید و در هنگام عصر با خرید خوراکی های محلی سفری رویایی برای خودتان رقم بزنید. شاید هم بخواهید ناهار را در همان جنگل بخورید در این صورت چای زغالی یادتان نرود مطمئنا بعد از این پیاده روی طولانی نوشیدن این چای زغالی در میان آب و هوای خوب و فرحبخش خیلی می چسبد. بهترین زمان برای رفتن به این جنگل بهار، تابستان و پاییز است؛ در زمستان ریزش برف و باران سفر به این جنگل را سخت می کند پس اگر می خواهید سفری لذتبخش داشته باشید زمان مناسب برای سفر را در نظر داشته باشید. این جنگل از جاذبه هایی است که با فعالیت تورهای مختلف به تازگی بسیار پرطرفدار شده و با رفتن به آنجا، گروه هایی از گردشگران را می بینید که در حال طبیعت گردی هستند.

جاذبه های سرسبز شمال

هر چند که با آتش سوزی هایی که در ۶ ۷ سال قبل در این جنگل اتفاق افتاد تعدادی از درخت های جنگل سوخته است اما این جنگل و روستای کنارش ییلاقی منحصربفر است که اگر به دنبال طبیعتی چشم نواز هستید باید از آن دیدن کنید. می توانید در هنگامی که قصد سفر به شهرهای شمالی را دارید برای یکی دو ساعت استراحت هم شده سری به این جنگل بزنید و گوشه  ای از زیبایی های شمال ایران را در همین توقف کوتاه ببینید. البته شاید هم با همین توقف کوتاه چنان شیفته این جنگل شوید که دلتان بخواهد مدتی در آن پیاده روی کنید و گونه های گیاهی و پرندگانش را بیشتر ببینید. این جنگل به نسبت دیگر جنگل های معروف شمال چندان شلوغ نیست و در آن نواحی بکر زیادی را پیدا می کنید. برای دیدن از جنگل نقله بر یا می توانید با تورهای گردشگری همراه شوید و یا سفری خانوادگی به شمال ایران داشته باشید و مدتی در این روستای سرسبز توقف کنید.

دروازه قرآن شیراز، دروازه ای رو به شهر بهار نارنج ها
دروازه قرآن شیراز، دروازه ای رو به شهر بهار نارنج ها
با تجریش، یکی از محله های قدیمی تهران آشنا شوید
با تجریش، یکی از محله های قدیمی تهران آشنا شوید
آشنایی با نژادهای اسب ایرانی و تاریخچه اسبچه خزر
آشنایی با نژادهای اسب ایرانی و تاریخچه اسبچه خزر
بررسی و معرفی ۱۰ مورد از بهترین کافه های تهران
بررسی و معرفی ۱۰ مورد از بهترین کافه های تهران