قلعه رودخان، قلعه ای آرمیده در قلب جنگل

قلعه رودخان

ایران کشوری کهن با بناهای یادبود و تاریخی بیشمار است که به هر کجای آن بروید از شمال گرفته تا جنوب، از غرب تا شرق می توانید از دیدنی های فراوان آن لذت ببرید. این کشور مامن پادشاهان گوناگونی بوده است که هر کدام بنایی ارزشمند از دوران خود به یادگار گذاشته اند، بنابریان جای تعجب نیست که تعداد قلعه های کشورمان تا این اندازه زیاد باشد. بیشتر این قلعه ها در مناطق گرم و خشک قرار گرفته اند اما قلعه رودخان از آن معدود قلعه های است که در ناحیه ای باران زا و در قلب جنگل در یکی از سرسبزترین شهرهای ایران قرار گرفته است. همراه الی گشت، از این قلعه ی مشهور بیشتر خواهیم دانست:

قلعه رودخان
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره ی عشایر شاهسون و زندگی زیبای آنان
راز کویر اسرارآمیز ریگ جن کشف شد

احتمالا کسی در سرزمینمان وجود ندارد که از وجود قلعه رودخان بی اطلاع باشد و حداقل یکبار از آن بازدید نکرده باشد. قلعه رودخان، نام قلعه ای واقع در استان گیلان و در شهرستان زیبای فومن است که حدود ۶٫۲ هکتار مساحت دارد و طول دیوار آن به ۵۰۰ متر می رسد. قلعه رودخان در ۲۰ کیلومتری شهر فومن قرار دارد و قدمت آن به دوران ساسانیان می رسد.

به دلیل ارزش تاریخی، زیبایی های معماری  و موقعیت قرار گیری بسیار جالبش، در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. شاید از خودتان بپرسید نام قلعه رودخان از کجا آمده است و چرا آن را به این نام می خوانند، این قلعه ی تاریخی در کنار رودخانه ای بنا شده و به همین دلیل به آن قلعه رودخان می گویند و در گذشته به نام های دیگری مثل قلعه ی هزار پله و قلعه حسامی هم مشهور بوده است.

قلعه رودخان در فومن

بهترین زمان بازدید از قلعه رودخان

برای دیدن این قلعه محدودیتی ندارید اما هر کدام از فصل ها، خوبی ها و بدی های خود را دارند. از آنجا که این قلعه در ارتفاعت قرار گرفته است، در صورتیکه در فصل زمستان به آن سفر کنید، نه می توانید از سرسبزی های درختان چیزی ببینید و نه از حضور دکه هایی که در بین مسیر قرار دارند، علاوه بر این زمین هم لیز است و ممکن است تا به بالای قلعه برسید، حسابی اذیت شوید. با این اوصاف ریزش برگ ها و برف اطراف می تواند برای بعضی ها به همه ی اینها بیارزد.

قلعه رودخان در زمستان

اگر در فصل تابستان و یا بهار سفر کنید، علاوه بر اینکه از سرسبزی محیط و شادابی آن لذت می برید، با افراد محلی زیادی هم روبرو می شوید و می توانید مسیر تا قلعه را بدون ناراحتی بپیمایید. در نیمه ی اول سال فرصت بازدید از قلعه را از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعدازظهر دارید و در نیمه ی دوم هم می توانید از صبح تا ساعت ۴ بعد ازظهر از آن دیدن کنید.

قلعه رودخان در بهار

مسیر دسترسی قلعه رودخان

این قلعه در شهرستان فومن در استان گیلان قرار دارد و بعد از رفتن به شهرستان فومن و گذر از روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیا کش، گوراب و سعید آباد و رسیدن به روستای قلعه رودخان، باید مسیری ۳ کیلومتی را بپیمایید تا به زمین های پارک  جنگلی قلعه رودخان برسید. بعد از آن از پای قلعه تا بالای آن ۱٫۵ کیلومتر راه است که باید با پای پیاده و از طریق پله ها بپیمایید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد