چگونه بدون قطب نما جهت یابی کنیم؟

جهت یابی

گاهی در هنگام ماجراجویی در دل طبیعت موقعیت هایی اتفاق می افتد که برای جهت یابی نه قطب نما داریم و نه نقشه. جهت یابی در دل طبیعت بکر اهمیت زیادی دارد چون اگر می خواهید در مسیر درست راه بروید باید بتوانید راه درست را پیدا کنید و اگر ناگهان گم شدید با جهت یابی می توانید مقصد خودتان را پیدا کنید. با اینکه امروز با GPS و قطب نما به راحتی می توان مسیر درست را پیدا کرد اما با خواندن این پست در صورت نبود این وسایل هم می توانید جهت یابی درستی داشته باشید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جهت یابی

جهت یابی با خورشید

مطالب مرتبط:
چگونه در طول سفر وای فای رایگان پیدا کنیم؟
چگونه به سفرهای کاری برویم؟

می دانیم که خورشید از شرق طلوع و از غرب غروب می کند. البته فقط در اولین روز بهار و پاییز خورشید دقیقا در این جهان طلوع و غروب می کند و در روزهای دیگر از این جهات مقداری انحراف دارد. در فصل تابستان، طلوع و غروب بالاتر از شرق و غرب است و در فصل زمستان، طلوع و غروب پایین تر از شرق و غرب است. تنها جای دنیا که خورشید طلوع و غروبی دقیقا از شرق و غرب دارد استوا است. با توجه به این که در چه عرض جغرافیایی ای قرار دارید و چه فصلی از سال است موقعیت خورشید فرق می کند به همین دلیل استفاده از این روش چنان دقیق نیست. اگر در هنگام جهت یابی در نیمکره ی شمالی بودید خوب است بدانید که که هنگام ظهر، خورشید در سمت جنوب و سایه ی اجسام به سمت شمال است. ظهر وقتی است که خورشید در بالاترین سمت آسمان قرار دارد.

جهت یابی با خورشید

جهت یابی با سایه ی چوب  (شاخص)

شاخص، چوب یا میله ی صافی است که آن را به صورت عمودی در زمین فرو می کنیم. برای جهت یابی با شاخص دو راه وجود دارد که راه آسان تر را توضیح می دهیم:

  • به سایه ی شاخص نگاه کنید و نوک آن را علامت بزنید چند دقیقه ای صبر کنید تا این سایه تغییر کند و دوباره آن را علامت بزنید این دو نقطه را با خط صاف به هم وصل کنید این خط مسیر غرب به شرق را نشان می دهد. نقطه ی اول غرب و نقطه ی دوم سمت شرق است چون سایه از غرب به شرق حرکت می کند. البته هر چه از استوا دورتر باشید این روش دقت کمتری دارد.
جهت یابی با شاخص

جهت یابی با درختان

در جنگل و در کنار درختان راه های زیادی برای جهت یابی وجود دارد:

  • اگر دیدید تنه ی درختان به یک سمت خم شده آن جهت، سمت جنوب است. رشد بیشتر شاخه های درختان به سمت جنوب است و شاخه های کمی را می توانید پیدا کنید که به سمت شمال رشد کنند.
  • روش دیگر جهت یابی این است که به دنبال یک کنده ی درخت باشید و به حلقه های سنی آن نگاهی بیندازید.  در قسمتی که این حلقه ها تداخل بیشتری دارند آن سمت، شمال را نشان می دهد.
  • چون خورشید به بخش شمالی، کمتر می تابد قسمت شمالی تنه ی درختان نسبت به بخش جنوبی رطوبت بیشتری دارد.
  • آن قسمتی از درخت که خزه دارد و پوسیده است جهت شمال را نشان می دهد.
کنده درخت

جهت یابی با لانه مورچه ها

از این روش فقط در هوای ابری می توانید استفاده کنید چون مورچه ها خاک را به سمت شرق می دهند تا در هنگام کارهای روزانه برایشان سایه بان باشد. وقتی هم که شرق را بشناسید می توانید به آسانی جهت های دیگر را پیدا کنید.

جهت یابی با عناصر طبیعی

یک سری نکات است که با دانستن آن ها می توانید جهت یابی انجام دهید:

  • در فصل بهار برف هایی که روی دامنه های جنوبی هستند نسبت به دامنه ی شمالی زودتر آب می شوند.
  • اگر به گیاهان و بوته ها نگاهی بیندازید آن هایی که در دامنه های جنوبی هستند ضخیم تر هستند.
  • میوه هایی که در دامنه های جنوبی اند زودتر رسیده می شوند.

به خاطر داشته باشید که استفاده از این روش های جهت یابی، چندان دقیق نیستند.

دشت کویر، یکی از پهناورترین نمک زارهای ایران
دشت کویر، یکی از پهناورترین نمک زارهای ایران
پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش
پارک ملی پنانگ در مالزی محلی برای آرامش
ماجراجویی هیجان انگیز در جنگل های تایلند
ماجراجویی هیجان انگیز در جنگل های تایلند
طبیعت گردی در بهشتی بنام گرجستان + ویدئو
طبیعت گردی در بهشتی بنام گرجستان + ویدئو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code