۸ حقیقت جالب که نظر شما را در مورد فنلاند عوض می کند!

حقایق جالب در مورد فنلاند

فنلاند یکی از کشورهای کمتر کشف شده در اروپاست و هنوز هم بسیاری فکر می کنند این کشور پر از گوزن و برف و اسکیمو است! البته برف و گوزن و … در فنلاند وجود دارد، اما این کشور ناشناخته های بسیاری دارد که باید کشف کنید. در این مطلب می خواهیم ۸ حقیقت در مورد فنلاند را به شما معرفی کنیم که مطمئنا نظرتان را راجع به این کشور عوض خواهد کرد. با الی گشت همراه باشید تا با حقایق جالب در مورد فنلاند آشنا شویم.

هلسینکی فنلاند

۱- فنلاندی ها بزرگ ترین مصرف کننده بستنی در اروپا هستند!

مطالب مرتبط:
بازدید از «میدان بازار هلسینکی»، مشهورترین بازار فنلاند!
راهنمای سفر به هلسینکی در فنلاند
راهنمای سفارت فنلاند و اخذ ویزای این کشور

یکی از حقایق جالب در مورد فنلاند این است که مردم این کشور بستنی خورهای حرفه ای و قهاری هستند! اکثر ما در گرمای تابستان و زیر نور داغ آفتاب هوس بستنی خوردن می کنیم. با این حساب مطمئنا فکرش را هم نمی کردید که بزرگ ترین مصرف کننده بستنی در اروپا نه کشوری گرم و جنوبی مثل ایتالیا، اسپانیا و حتی فرانسه، بلکه کشور فنلاند باشد! فنلاندی ها عاشق بستنی هستند و حتی وقتی دمای هوا منفی ۳۰ درجه سلسیوس است هم دست از خوردن بستنی برنمی دارند. طبق آمار هر فرد فنلاندی به طور میانگین ۱۴ لیتر در سال بستنی می خورد و به این ترتیب، پنجمین مصرف کننده بستنی در جهان هم به شمار می روند. در فنلاند در هر جایی می توانید یک بستنی فروش پیدا کنید. تنوع بستنی در فنلاند زیاد است و گاهی طعم های عجیبی مثل بستنی نمکی هم در بین آن ها پیدا می شود.

بزرگ ترین مصرف کننده بستنی در اروپا

۲- پایین ترین دمای هوا در فنلاند به ثبت رسیده است

فنلاند آب و هوایی به شدت سرد دارد. با این حال پایین ترین دمای ثبت شده در زمین مربوط به منطقه لاپلند فنلاند نیست، بلکه در داخل آزمایشگاه یک دانشگاه به ثبت رسیده است. در سال ۲۰۰ دانشگاه فنی هلسینکی با استفاده از انرژی هسته ای دما را به زیر صفر مطلق رساندند و دمایی حدود ۲۷۳٫۱۵ درجه سلسیوس زیر صفر به ثبت رساندند.

۳- فنلاند تنها کشوری بود که توانست در برابر ارتش روسیه مقاومت کند

در طول جنگ جهانی دوم، فنلاند موفق به انجام کاری شد که هیچ کشور دیگری قادر به انجامش نبود. ارتش فنلاند توانست در برابر ارتش روسیه مقاومت کند و آن ها را شکست بدهد! ارتش فنلاند اگرچه از نظر تعداد و تجهیزات بسیار ضعیف تر از ارتش روسیه بود اما در برابر آن ها مقاومت کردند و توانستند از ورود مهاجمین به کشورشان جلوگیری کنند. شجاعت و دلاوری ارتش مطمئنا یکی از حقایق جالب در مورد فنلاند است که خیلی ها از آن بی خبرند.

ارتش فنلاند

۴- وایکینگ های بسیار کمی در فنلاند وجود داشته اند!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد فنلاند راجع به قوم مشهور وایکینگ هاست. باور عامه این است که وایکینگ ها در فنلاند زندگی می کرده اند، با این حال رد و نشان بسیار کمی از آن ها در تاریخ فنلاند وجود دارد. گورها و مکان های تاریخی بسیار معدودی از وایکینگ ها در فنلاند وجود دارد و باور فنلاندی بودن وایکینگ ها را زیر سوال می برد. شاید وایکینگ ها فکر می کرده اند فنلاندی ها ضعیف تر از آن هستند که بخواهند به آن ها حمله کنند و شاید کشتی های وایکینگ به دلیل موج های قدرتمند اطراف فنلاند اجازه ورود آن ها را به کشور نمی داده است.

۵- فنلاند تابستان های داغی دارد!

اکثر افرادی که تا به حال به فنلاند سفر نکرده اند تصور می کنند فنلاند همیشه پوشیده از برف و یخ است. البته در بخش های زیادی از سال برف و یخبندان در این کشور وجود دارد اما مطمئنا به هیچ وجه فکرش را نمی کردید که تابستان فنلاند گرم و حتی داغ باشد! درست است؟ تابستان در فنلاند بسیار کوتاه است و زودتر از چیزی که فکرش را بکنید تمام می شود. با این حال، یکی از حقایق جالب در مورد فنلاند این است که تابستان در این کشور بسیار گرم و داغ است و دمای هوا به بالاتر از ۳۰ درجه سلسیوس هم می رسد. اغلب فنلاندی ها تابستان را در کلبه های کنار دریاچه ها می گذرانند و تعطیلات را به ماهیگیری، شنا و سایر فعالیت های تابستانی اختصاص می دهند.

تابستان فنلاند

۶- چاقی در فنلاند در حال گسترش است

اکثر افراد خارجی وقتی در مورد فنلاندی ها فکر می کنند فردی لاغر و استخوانی با موهای بلوند و چشمانی آبی به ذهنشان می آید. این تصوری است که معمولا از یک فرد فنلاندی در ذهن عامه مردم وجود دارد. اما باید بدانید که این تصور خیلی هم دقیق نیست و در فنلاند طیف مو و رنگ چشم بسیار متنوعی را می توانید مشاهده کنید. همچنین همه فنلاندی ها لاغرمردنی نیستند و در واقع، معضل چاقی در این کشور از دهه ۱۹۷۰ در حال گسترش است. این مساله به دلیل عدم تحرک فنلاندی ها در سبک زندگی جدید و رژیم غذایی فنلاندی هاست که بیشتر از غذاهای سرخ کردنی و چرب تشکیل شده است. بنابراین در سفر به فنلاند هیچ بعید نیست که با افرادی چاق با موها و چشم های قهوه ای مواجه شوید!

۷- فنلاند یکی از شادترین کشورهای جهان است

اکثر فنلاندی ها بسیار درونگرا هستند و از ابراز احساسات در ملاء عام زیاد خوششان نمی آید. این موضع باعث به وجود آمدن این تصور غلط شده که مردم فنلاند افرادی غمگین و افسرده هستند. اما واقعیت خلاف این باور را نشان می دهد و ظاهرا فنلاندی ها مردمانی شاد و سرحال هستند. جالب است بدانید که فنلاند در سال ۲۰۱۷ به عنوان پنجمین کشور شاد دنیا انتخاب شده است. این رده بندی براساس آزادی های فردی و حمایت اجتماعی و احساس رضایت از زندگی انجام شده است.

شادترین مردم جهان

۸- جمعیت روستایی فنلاند رو به کاهش است

زندگی در ییلاقات و به سبک سنتی و روستایی همچنان در فنلاند محبوب است، اما این محبوبیت تنها در برخی مواقع از سال وجود دارد. بر طبق آمار بانک جهانی، جمعیت شهری فنلاند از ۵۵% در سال ۱۹۶۰ به ۸۴% در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است. اکثر فنلاندی امروزه تنها در طول تابستان به کلبه های روستایی و ییلاقی خود سر می زنند و در طول زمستان و ماه های سرد سال ترجیح می دهند در شهر باشند. این قضیه تا حدی است که برخی روستاها در طول فصل زمستان کاملا خالی از سکنه می شوند و تمام ساکنین آن ها زمستان را در شهر سپری می کنند.

منبع: theculturetrip.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد