از حمام های سنتی استانبول چه چیزی انتظار داشته باشیم؟

نکات رفتن به حمام های سنتی استانبول

زمانی که برنامه سفر به استانبول خود را می ریزید، به جز دیدن از جاذبه های مطرح و چشم نواز استانبول یعنی مساجد بی نظیرش با معماری خیره کننده یا دیگر جاذبه های قسطنطنیه، یک نصف روز را به حمام های سنتی استانبول اختصاص دهید. یکی از پر طرفدارترین جاذبه های استانبول که آرامش را به شما برمی گرداند و استرس را از شما دور می کند، حمام های قدیمی و سنتی در ترکیه است. این حمام ها را در بسیاری از کوچه پس کوچه های استانبول پیدا می کنید. اگر در فصل های سرد سال همانند پاییز و زمستان که نمی توان در دریا شنا کرد به استانبول می روید، یا اگر می خواهید از گرمای داغ در فصل های گرم سال همانند بهار و تابستان در استانبول فرار کنید، حمام های سنتی استانبول بهترین گزینه و انتخاب شما خواهد بود. در این مطلب از مجله الی گشت شما را با نکاتی که باید در هنگام رفتن به حمام های سنتی استانبول بدانید و یا رعایت کنید، آشنا می نماییم.

حمام های استانبول

حمام های سنتی ترکی

مطالب مرتبط:
آشنایی با فرودگاه جدید استانبول، بزرگ ترین فرودگاه جهان!
با اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول آشنا شوید
آشنایی با منطقه فاتح در استانبول

در یک روز بسیار شلوغ و پر برنامه در استانبول، زمانی که بازدید خود را از بناهای دیدنی در محله هایی همانند فاتح یا بازار بزرگ تمام کردید، حمامی ترکی را انتخاب کرده و به آنجا بروید. می توانید ناهار خود را در بیرون سفارش داده و سپس به حمام بروید یا اینکه در حمام هایی که بخش رستورانی دارند، غذای خود را سفارش دهید. با این وجود، قبل از اینکه تجربه رفتن به حمام های استانبول را نداشته باشید، نمی توانید متوجه بشوید که از این جاذبه خوشتان می آید یا نه! پس بهتر است که برای بار اول حتما، آن را امتحان کنید.قطعا پشیمان نخواهید شد.

انتخاب حمام با توجه به امکانات و خدمات آن

بسیاری از هتل های استانبول دارای حمام ترکی هستند. همچنین در مناطق و محله های قدیمی می توانید حمام های سنتی استانبول را به سبکی سنتی پیدا کنید. در ابتدا باید بین این دو حمام یکی را انتخاب کنید. چرا که محیط این دو کمی با هم فرق دارد. مسلما حمام های استانبول در محله های قدیمی حال و هوای دیگری دارد. حال که نوع حمام خود را انتخاب کرده اید، با توجه به هزینه ای که می کنید، می توانید خدمات و امکانات متعددی را دریافت کنید. اما این خدمات و امکانات چه هستند؟

حمام های استانبول-الی گشت

برای شما لیستی از این خدمات وجود دارد که می توانید از میان آن ها آنچه را که می خواهید انتخاب نمایید. خدمات احتمالی حمام های سنتی استانبول شامل این موارد است:

  • سلف-سرویس

طبعا در این نوع سرویس، همه چیز به عهده خودتان است. باید وسایل حمام خود را با خود به حمام بیاورید. از قبل باید به آنچه که نیاز دارید، فکر کرده باشید. وسایلی همانند صابون، حوله و شامپو حتما باید در بقچه حمام شما باشند. همچنین خودتان باید خودتان را بشورید. این سرویس به همین دلایل، ارزان ترین سرویس ارائه شده در حمام های سنتی استانبول است و شما تنها، هزینه ورودی و تعدا ساعاتی که در حمام هستید را می پردازید. با این وجود اگر برای اولین بار است که به حمام های سنتی ترکی می روید و به دنبال تجربه ای بی نظیر هستید، ما به شما پیشنهاد می دهیم که قید این سرویس را بزنید. قطعا سرویس های بهتری نیز برای رفع خستگی و ریلکس کردن در حمام های استانبول وجود دارد. شاید قیمت و هزینه چنین حمامی برایتان حدود ۶۰ لیر در بیاید.

  • سبک سنتی

اگر به دنبال تجربه حمام های قدیمی و سنتی ترکی را دارید، پس این یکی را انتخاب کنید. سبک سنتی در حمام های ترکی، همان شیوه ای است که در حمام های قدیمی ایران وجود داشت. جدای از شستشوی بدن، گرفتن یک مشت و مال حسابی، خستگی را پس از گشت و گذار در استانبول از شما دور می کند. در این شیوه حمام ها، فردی برای ۱۵ دقیقه، در خدمت شما خواهد بود و به نوعی خدمتکارتان می شود. همچنین شما نیازی به آوردن وسایل شستشو به درون حمام ندارید. چرا که بقچه ای برای شما در حمام در نظر می گیرند. این نوع حمام سنتی را با پرداخت هزینه ای در حدود ۹۵ لیر می توانید بیابید. برای اولین تجربه حضور در حمام های ترکی،، ما سبک سنتی را به شما پیشنهاد می دهیم. می توانید لیستی از بهترین حمام های استانبول را مشاهده کرده و از میان آن ها، حمام مورد پسندتان را انتخاب کنید. بسیاری از این حمام ها از نظر طراحی فضای داخلی، امکاناتی که به مشتریان خود ارائه می دهند، امکان دسترسی و فضایی که دارند هزینه ورودی خود را تعیین می نمایند.

  • دیگر شیوه ها

در بسیاری از حمام ها، می توانید خدمات دیگری را نیز از لیست خدمات انتخاب کنید. می توانید برای پوست صورت خود، ماسک صورت انتخاب کنید. نوع شامپو و صابون خود را انتخاب کنید. گزینه مشت و مال در حمام را تیک بزنید و بسیاری از مراقبت های پوستی متنوع را درخواست دهید. همچنین زمان حضورتان در حمام ها را نیز خودتان انتخاب خواهید نمود. می توان سپری کردن ۳ ساعت را در این محیط مناسب دانست.

وسایل حمام در ترکیه

بخش های مختلف حمام های استانبول

در هنگامی که حمام های سنتی استانبول را انتخاب می کنید، به شما بسته ای داده می شود که در آن شامپوی بدن و وسایل شستشو همانند کیسه و لیف قرار دارد. همچنین دو لنگ و حوله به شما داده می شود. در نهایت شما را به سالنی که مخصوص استراحت اولیه است راهنمایی می کنند. در این قسمت به شما کمدی می دهند که حتی می توانید آن را قفل کنید. وسایلتان را درون کمد بگذارید. شما را به سمت رختکن هدایت می کنند و به شما صندل و پارچه لنگی نیز می دهند.

بعضی از حمام ها دارای بخش زنانه و مردانه جداگانه هستند و اگر این دو بخش را نداشته باشند، در دو زمان متفاوت خدمات خود را برای آقایان و بانوان ارائه می دهند. بنابراین قبل از اینکه به سمت حمام بروید، از سانس حمام مطلع شوید که برای کدام یک از گروه ها باز است. پس از عبور از قسمت سربینه که هوایی خنک و متعادل دارد، به قسمت گرمخانه بروید.

در گرمخانه، زمانی را برای گذراندن و تماشای معماری گرمخانه خواهید داشت. کمی در این فضای پر بخار، می مانید تا بدن شما مرطوب شود. می توانید در زیر گنبد زیبای حمام و بر روی سکویی از سنگ های مرمر در وسط حمام های سنتی استانبول، دراز کشیده و استراحت کنید. به این سکو در زبان ترکی گوبکتاشی (göbektaşı) می گویند. پس از ۱۵ دقیقه استراحت، فردی برای کیسه کشی به کمک شما خواهد آمد. در اینجاست که باید این جمله معروف را بیان کنیم: نابرده رنج، گنج میسر نمی شود. چرا که مشت و مال درد خواهد داشت اما در نهایت به شما احساس سبکی خواهد داد. در نهایت بدنتان را با آب سرد شستشو داده و دوباره می توانید استراحت کنید. تمام فرایند کیسه کشی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. بعد از آن برای ۱۵ دقیقه یا بیشتر بر روی سکوی میانی استراحت کنید. پس از استراحت به بخش سرد و تفریحی حمام می روید.

بخش سرد بعدی را می توان همان رختکن دانست که نه تنها هوایی خنک تر داشته بلکه سرویس های بهداشتی نیز دارد. برای ورود به این قسمت که از طرفی بسیار تمیز نیز هستند، به شما حوله می دهند تا تن خود را خشک کنید. همچنین دوش هایی برای استفاده تعبیه شده است.

بخش های حمام سنتی استانبول

ورود دوباره به بخش سربینه

پس از تمام کارهای گفته شده، دوباره برای استراحت به بخش سربینه یا همان رختکنی که برای بار اول به آن وارد شدید، می شوید. در اینجا به شما تختی داده می شود که می توانید بر روی آن لم داده و استراحت کنید. شاید بخواهید کمی چرت بزنید یا یک نوشیدنی سفارش دهید. اگر هنوز وقت دارید، می توانید از افراد حمامی بخواهید تا شما را بیدار کنند تا برای بیرون آمدن از حمام آماده شوید.

نکاتی بیشتر راجع به حمام های سنتی استانبول

  • ساعات کاری حمام ها، اغلب از ساعت ۶ صبح تا زمانی حدود نیمه شب هاست.
  • فردی که شما را مشت و مال می دهد یا کیسه می کشد را خودتان می توانید انتخاب کنید.
  • صابون های استفاده شده، صابون های معمولی هستند. اگر پوستی حساس دارید، صابون خود را به همراه داشته باشید.
  • بانوان قبل از ورود به بخش شستشو بهتر است که آرایش خود را تماما پاک کنند. همچنین بهتر است با خود دستمال کاغذی به همراه داشته باشید.
  • برای بعد از حمام، برای خود لباس های تمیز به همراه داشته باشید. هیچ کس دوست ندارد پی از نظافت، همان لباس های قبلی خود را بپوشد.
  • انعام دادن به حمامی ها، کاری بسیار عادی و غیر قابل انکار است. بهتر است کمی با خود پول نقد و خرد به همراه داشته باشید. معمولا حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از هزینه کلی حمام را به عنوان انعام پرداخت می کنند.
استراحت در حمام های استانبول

در سفر به ترکیه و ورود به استانبول، برای پیدا کردن حمام های سنتی استانبول می توانید از نقشه های راهنما یا آدرس گرفتن از مردم محلی کمک بگیرید. همچنین برای رزرو هتل یا خرید بلیط هواپیما، سایت الی گشت به صورت آنلاین پاسخگوی شما خواهد بود.

منبع: theistanbulinsider.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد