بلیط هواپیما

حمایت از حیوانات، گردشگران مسئول

اجازه ندهیم به اسم گردشگری به حیوانات آسیب برسد

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی در یک منطقه توریستی مثلا در هند مشغول غذا خوردن هستید، مردمی را ببینید که سوار فیل ها شده اند و با خوشحالی از سواریشان لذت می برند. همه ما دوست داریم در سفر از دیدن و بازی کردن با حیوانات لذت ببریم و به همین دلیل است که برای فیل سواری ثبت نام می کنیم به باغ وحش می رویم و شیرها و ببرهایی را که در قفس قدم میزنند تماشا می کنیم. چه کسی دوست ندارد که به حیوانات، این مخلوقات زیبا و با نمک و گاهی پشمالو، نزدیک شود!؟ با الی گشت همراه شوید و از آنچه بر این حیوانات می‌گذرد بیشتر آگاه شوید:

مطالب مرتبط:
گردشگر خوب چه کسی است؟
سفر با معنا، تجربه سفری متفاوت
ride an elephant

اغلب حیواناتی که از آنها استفاده توریستی می شود آزار و اذیت شده اند. اکثر این حیوانات در شرایطی وحشتناک نگهداری می شوند و زیردست مربیانی ناشی آموزش می بینند. مکان هایی که گردشگران برای بازدید حیوانات انتخاب می کنند، مکان هایی علمی نیستند، بلکه فقط مرکزی تفریحی برای انسان اند که هیچ نگرانی ای بابت رفاه حیوانات ندارند.

واقعیت این است که همه ما انسان هستیم و هیچ یک از ما مقدس نیست. شاید بسیاری از ما خودمان در سفر سوار فیل ها شده و از سواریمان لذت برده باشیم. ولی اگر از شرایط زندگی این حیوانات آگاه شویم هرگز به عنوان یک گردشگر اجازه سوءاستفاده از حیوانات را نخواهیم داد.

هدف ما از نزدیک شدن به حیوانات فقط بازی کردن با آن هاست. اما همین که به این مراکز مراجعه کنیم وارد چرخه آزاررساندن به حیوانات می شویم. هیچ یک از ما دلش نمی خواهد باور کند مکان هایی که برای تفریح انتخاب می کند باعث صدمه زندن به یک موجود زنده می شود. برای همین بعضی از ما شاید درباره آن مرکز تحقیقاتی را انجام دهیم تا با خیال راحت به بازدید از آنجا برویم. مثلا ممکن است مقاله هایی را درباره مرکز موردنظرمان بخوانیم اما هیچکس نیست که اعتراف کند حیوانات را آزار می دهد و بگوید: «بله! ما در اینجا حیوانات را آزار می دهیم!» درحقیقت اغلب این مراکز این مسئله را انکار می کنند.

abused monkey

نگهداری از فیل ها هزینه بالایی دارد و به همین خاطر مربیان، فیل ها را تمام روز با زین و وسایل تزییتی دیگر، دنبال خودشان می کشند تا پول بیشتری به دست بیاورند. مربیان این فیل ها لزوما آدم های بی فکر و بی احساسی نیستند. مشکل اینجاست که آن ها به طور حرفه ای آموزش ندیده اند و اکثرا انسان های فقیری هستند که می خواهد درآمدی برای خانواده هایشان کسب کنند.

چندی پیش یک فیل، یک نفر را در کوسامویی کشت. مربی فیل مرد فقیری بود که به خاطر سیر کردن شکم خانواده‌ اش، فیل را مجبور می کرد که ساعت ها در گرمایی کشنده به مسافران سواری بدهد. اغلب مربی‌ها انسان های خوبی هستند، اما رییس‌ها یا شرکت‌هایی که آن ها را اداره می‌ کنند فقط به دنبال سود مالی هستند.

متاسفانه واقعیت این است که در صنعت گردشگری حیوانات زیادی آزار می ‌بینند. پس سعی کنید در سفرتان از برنامه‌ هایی مانند، فیل سواری، قدم زدن با شیرها، تماشای نمایش میمون ها، دعوای اورانگوتان ها، سیرک دلفین ها، سلفی گرفتن با ببرها و… استقبال نکنید.

گردشگران انسان هایی هستند که زمین و موجودات زنده آن را دوست دارند و طبیعتا برای حفظ و نگهداری آن تلاش می کنند. اگر گردشگران از پشت پرده این برنامه ها آگاه شوند، به سودجویان این جریان هرگز اجازه چنین سواستفاده هایی را نخواهند داد.

۱۳ آذر روز جهانی یوزپلنگ، تیزپاترین گربه سان جهان
۱۳ آذر روز جهانی یوزپلنگ، تیزپاترین گربه سان جهان
ضیافتی برای خرس ها – عکس روز نشنال جئوگرافیک
ضیافتی برای خرس ها – عکس روز نشنال جئوگرافیک
دلیل تنوع گونه‌های جانوری در جزیره ماداگاسکار
دلیل تنوع گونه‌های جانوری در جزیره ماداگاسکار
حیوانات عجیبی که باعث رونق گردشگری در جهان شده اند! + تصویر
حیوانات عجیبی که باعث رونق گردشگری در جهان شده اند! + تصویر