هنگام حمله سگ چه کنیم؟

در طبیعت با حمله ی سگ ها چه کنیم؟

هوای خوب کوهستان در بهار و تابستان هر طبیعت دوستی را هوایی می کند تا دل به طبیعت بزنند. طبیعت با همه ی زیبایی هایش خطراتی دارد که یکی از آن ها حمله حیواناتی مثل سگ است که معمولا در ماه های گرم تعداد آن ها در کوه ها زیاد است. می خواهیم در این پست از راهکارهایی بگوییم که کمی با رفتار سگ ها، روش های مقابله با حمله سگ و … آشنا شوید. در ادامه، الی گشت را همراهی کنید.

حمله ی سگ
مطالب مرتبط:
با نیش ستاره دریایی حین شنا چه کنیم؟
با مار گزیدگی چه کنیم؟

اگر می خواهید از حمله  سگ ها در امان بمانید، نکته های زیر یادتان نرود:

با سگ ها صمیمی نشوید: شاید فکر کنید با سگ های کوهستانی هم می شود مثل سگ های خانگی صمیمی شد اما این اشتباهی است که می تواند به قیمت حمله ی سگ تمام شود! اگر چندان شناختی به رفتار سگ ها ندارید به جای اینکه نزدیک بروید و با او حرف بزنید به راه خود ادامه دهید.

لبخند نزنید: احتمالا با لبخند می خواهید محبتتان را نشان دهید اما سگ خیال می کند در حال نشان دادن دندان هایتان هستید تا برایش شاخ و شونه بکشید! پس هیچ وقت به سگ کوهستانی لبخند نزنید.

 نزدیک سگی که با زنجیر بسته شده نشوید: سگی که بسته است احتمالا عصبانیست پس اگر وارد محدوده ی او شوید احتمالش زیاد است که با حمله ی او روبرو شوید.

حمله ی سگ های وحشی

سگ را تحریک به حمله نکنید: تا وقتی علامت های حمله را در سگ ندیدید حالت حمله به خود نگیرید چون دراین صورت سگ را بی جهت وادار به حمله می کنید. ممکن است بپرسید این علامت های حمله در سگ ها چیست و چجوری بفهمیم که سگی خیال حمله دارد یا نه؟

 • وقتی سگی آهسته به سمت شما می آید و سرش را بالاتر و پا پایین تر از بدنش نگه داشته احتمالا قصدش فقط کنجکاوی است نه حمله.
 • وقتی سگ به سمت شما می دود و سرش در امتداد بدنش است یعنی آمده برای حمله!
 • در صورتی که صدای پارس سگ را شنیدید یعنی سگ فقط در حال هشدار است پس به راه خود ادامه دهید و بیجهت با بالا بردن چوب او را تحریک به حمله نکنید.
 • اگر دیدید سگ خرناس می کشد حالت حمله به خود بگیرید چون تا لحظاتی دیگر حمله می کند!

خونسرد باشید: سگ ها حسگرهای خیلی خوبی دارند و خیلی راحت می توانند بفهمند که شما چقدر ترسیده اید. آن ها اگر شما را ترسان ببینند راحت تر حمله می کنند پس در هنگام دیدن سگ با خونسردی تمام از کنارش رد شوید و به هیچ وجه ندوید چون با دویدن غریزه ی شکار را در او تحریک کرده اید.

اگر سگ حمله کرد چه کنیم؟

 • از سر، گردن و سینه ی خود بیشتر محافظت کنید و اگر سگ ول کن ماجرا نبود بهتر است نقاطی قوی تر بدن، هدف گاز گرفتن سگ ها قرار بگیرند!
 • سگ های تعلیم ندیده چیزهایی که به بدن وصل است مثل کوله پشتی را جزئی از بدن می دانند می توانید باهوش عمل کنید و این وسایل را در مسیر دندان های سگ قرار دهید.
مقابله با سگ ها
 • در صورتی که مورد حمله ی سگ قرار گرفتید اگر چوب یا وسیله دفاع داشتید آن را به پوزه ی سگ بزنید اگر هم هیچ وسیله ای نداشتید به چشم های او حمله کنید چون حمله به بقیه ی قسمت های بدن سگ چندان کاری از پیش نمی برد!
 • اگر قسمتی از بدنتان را در دهان سگ دیدید قدرت مانور بعدی را از او بگیرید چون در قدم بعدی سر تکان می دهد و زخم سطحی را در چشم بر هم زدنی به پارگی عمیق تبدیل می کند!
 • می توانید خودتان را روی بدن سگ بیندازید و زانو را روی انتهای گردن و دنده های حیوان فشار دهید با این کار دنده های حیوان می شکند. (این را هم اضافه کنیم که رفتار خشونت آمیز با حیوانات جنبه ی اخلاقی ندارد و فقط در صورتی که با حمله وحشیانه ی حیوان روبرو شدید و جانتان در خطر بود باید دست به این عمل بزنید.)
 • پاهای عقب سگ را بلند کنید و از بالا به طرف گردن بکشید اینطوری سگ بی حرکت می ماند.
 • اگر سگ کسی را در نزدیکی شما گاز گرفته با چوب محکم به پشت گردنش بزنید. هیچ وقت به سرش ضربه نزنید چون معمولا جمجمه های آن ها قوی است و با این کار فقط خشمگین ترمی شوند.
 • اگر در محاصره چندین سگ بودید و می خواستید با چوب آن ها را بزنید بزرگ ترین سگ را انتخاب کنید.

بعد از حمله ی سگ چه کارهایی انجام دهیم؟

 • زخم را بررسی کنید و با وارد آوردن فشار سعی کنید جلوی خونریزی را بگیرید.
 • زخم را با آب گرم و صابون مورد شست و شو قرار دهید.
 • قبل از اینکه به دکتر بروید به زخم پماد آنتی بیوتیک بزنید و آن را پاسمان کنید، ۸ ساعت بعد پانسمان را عوض کنید.
 1. محمد

  یه بار داشتم تنهایی پیاده روی می کردم که یه سگ بهم حمله کرد ولی یکم جثش کوچیک بود منم فورا دمشو گرفتم چند دور چرخوندمش و پرتش دادم اونم با سرگیجه پا به فرار گذاشت
  بعد می خندیدم

 2. بهنام

  ما برای مسافرت به روستامون میرویم چون اونجا اکثرا کشاورز و چوپان هستن سگ زیاده
  اگر بهش بی اهمیت باشیم اصلا کاری نداره
  اگر با موتور باشی جات وایسی سمت پات میاد میره ولی گاز بدی بالاخره میگیرتت
  با ماشین که هیچی
  ولی صرفا برای خنده یبار اومد سمتم ی صدای عجیب غریبی در اوردم گف این از من اسکل تره فرار کرد✌️

  • Andrea

   خوشبختانه من تا الان مورد حمله ی سگ قرار نگرفتن که مجبور بشم دنده ی سگ رو بشکنم ولی اگه ادم مجبور بشه نکات خوبیه
   ولی سگ هم از روی غریزه کار انجام میده ما هم باید این نکات رو رعایت کنیم تا سگ مجبور به حمله بشه ****

 3. Andrea

  خوشبختانه من تا الان مورد حمله ی سگ قرار نگرفتن که مجبور بشم دنده ی سگ رو بشکنم ولی اگه ادم مجبور بشه نکات خوبیه
  ولی سگ هم از روی غریزه کار انجام میده ما هم باید این نکات رو رعایت کنیم تا سگ مجبور به حمله بشه

 4. Andrea

  خوشبختانه من تا الان مورد حمله ی سگ قرار نگرفتن که مجبور بشم دنده ی سگ رو بشکنم ولی اگه ادم مجبور بشه نکات خوبیه
  ولی سگ هم از روی غریزه کار انجام میده ما هم باید این نکات رو رعایت کنیم تا سگ مجبور به حمله بشه ^_^

 5. حسین

  امشب یه پسره که یک سگ گرگ خیلی گنده همراش بود حسابی پسرمو ترسوند و به سمتش پارس گرد و میخواست پسرمو بگیره. پسرم نزدیک بود سکته کنه . همش گریه میکرد. پسره بیشعور هم اعتنا نکرد. منم نتونستم کاری کنم چون دستم وسیله ای نبود. اما برام گرون تموم شد. تصمیم دارم سگه رو بکشم . چون نمیخوام یه دفعه دیگه شاهد این صحنه باشم.. با تشکر.

  • Milad

   میدونستی که اون سگ تحت تاثیر رفتار صاحبش بوده!!!وفرد مقصر صاحب اونه!!!واینکه شما خیلی ناراحت شدید که اون سگ برای پسرتون شاخ وشونه کشید حالا فرض کنید کار شما چقدر بی شرمانست که بخوای یک حیوان زبون بسته رو بکشی زود قضاوت نکن

 6. سید ممد

  دوست عزیز خیلی زحمت کشیدی این مطلبو نوشتی و دستت درد نکنه ولی ! اولا اگه با چوب بزنی به پوزه سگ مطمعن باش سگو عصبی میکنی دوما باید چوب رو به دنده هاش و پاهای سگ خیلی ضعیفه بزنی به پاهای سگ سوما اینو برای دوستانی که میان مطالبو میخونن مینویسم چون خیلی به دردشون میخوره . دوستان اگه چوب نداشتید کافیه فقط بشینید زمین و بلند بشید و هی این کارو تکرار کنیدو سگ از این حالت شما میترسه که مبادا شما به او سنگ پرتاب مکنید و در حالت نشستن اگر سنگی دیدید بدون چون و چرا به طرفش پرتاب کنید . این حرفارو نمیتونین هیجا پیدا کنین و فقط از دست یه بچه روستایی برمیاد

 7. محسن

  محسن من با همکارم در کوه مورد حمله سگهای عشایر قرار گرفتیم تنها کاری که از دستمان ساخته بود نشستیم سگها دور ما پارس کنان حلقه زدند مرا یاد فیلم سینمایی انداخت بود پس از ده دقیقه یکی از عشایر امد و مارا نجات داد

 8. علی

  سگ به من حمله کرد من هم سر جا ی خود ایستادم بعد چوبی برداشتم وبه گردن او زدم ولی اخر هم بهم حمله کردبعد من افتادم روی زمین اما باپا زدم توی کمر سگ بعد رفت

 9. سعید

  چیزی که کاملا اشتباه فرمودید اینه که در صورت گاز گرفتن سگ سریعا با آب و صابون شستشو دهید و به هیییییییچ وجه نباید زخم را پانسمان کنید
  در صورت وجود بیماری هاری که در صئرتی که مبتلا بشید مرگ به طور قطع حتمیه، پانسمان کردن و بستن زخم کار بسیار اشتباهیه
  نکته ی مهم دیگه سریعا به مرکز بهداشت یا بیمارستان رجوع کنید برای دریافت واکسن هاری، که با وجود همه ی مشکلات در همه ی شهرها و بخش های کشور بطور ۲۴ ساعتی ارایه میشه و هزینه ی بسیار زیادی حدود۴ میلیون تومان برای هر واکسن میشه.

 10. رامین

  عزیزانی که میگن خشونت با سگ خوب نیست … حمله ی سگ به انسان خشونت نیست؟ این مطلب واسه من و امثال منه که تنها میخوام برم جنگل و طبیعت که احتمال حمله ی سگ زیاده .احتمال به رده. حتما حمله میکنن مثل همیشه. چون سوار دوچرخم . پس باید احتمال بدترین شرایطو بدم و واسش آماده باشم. لعنتیا سرعتشون از دوچرخه بیشتره. از دور بهت میرسن. واقعا فرار راه خوبی نیست ولی چه کنیم که بچگی یبار دورم حلقه زده بودن و واق واق میکردن ازون موقع ترسش تو تنم مونده

 11. امیر

  اگر سگ دچار بیماری هاری باشه و گازتون بگیره خدایی نکرده سریعا باید واکسن بزنید وگرنه این بیماری صد درصد کشنده هستش و تا ۳ روز بیشتر نمیذاره بیمار زنده بمونه. واکسن هاری بصورت رایگان تو ایران به بیمار تو چند نوبت و سر زمان مشخص شده تزریق میشه.
  خلاصه حواستون باشه و اگرم دیدید شرایط جوریه که ممکنه جونتون به خطر بیوفته حتما سگ رو متوقف کنید (چه بمیره چه نمیره و فرار کنه) چون جون انسان ارزشش بالاتره در هر صورت.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد