سیستم حمل و نقل عمومی در برلین چگونه است؟

حمل و نقل در برلین

در سفرهای توریستی به کشور آلمان و پایتخت این کشور، آشنایی با سیستم حمل و نقل در برلین بسیار کمک کننده خواهد بود. اگر با این سیستم ها آشنایی داشته باشید، نه تنها در برلین گیج یا گم نمی شوید، بلکه می توانید در هزینه های رفت و آمد خود صرفه جویی کرده و به راحتی به دیدن جاذبه های معروف شهر بروید. مجله الی گشت برای سفر و گشت و گذار شما در برلین سیستم حمل و نقل این شهر را معرفی می کند. با گزینه های مختلف تهیه بلیط و خرید کارت نیز آشنا خواهید شد.

حمل و نقل در برلین-اتوبوس های توریستی برلین

خرید کارت های حمل و نقل توریستی

مطالب مرتبط:
سیستم حمل و نقل عمومی در قطر چگونه است؟
سیستم حمل و نقل در تایلند چگونه است؟
راهنمای سفر به آلمان

اگر به عنوان توریست وارد شهر برلین شوید، می توانید از کارت های عبوری توریستی که با نام های  AB یا ABC شناخته می شوند بر روی پکیج های تور خود استفاده کنید یا از هتل ها خریداری کنید. این کارت ها شامل تخفیف های ویژه برای توریست ها بوده و گاهی خدمات اضافه را نیز شامل می شود. صرف نظر از اینکه چه مدت در برلین خواهید ماند، تا زمانی که ویزای شما اعتبار داشته باشد، می توانید از این کارت ها بدون محدودیت استفاده کنید. با داشتن این کارت دیگر نباید نگران خرید بلیط های حمل و نقل در برلین باشید. از مزیت های این کارت، داشتن تخفیف های ویژه برای رستوران ها و ورودی جاذبه ها می باشد.

حمل و نقل در برلین-کارت توریستی

مواردی که قبل از سوار شدن باید بدانید

همیشه قبل از ورود به ایستگاه های حمل و نقل در برلین از اعتبار داشتن کار خود مطمئن شوید. در ورودی اتوبوس ها و تراموا دستگاه های کوچک اعتبارسنجی کارت را پیدا خواهید کرد اما برای مترو های U و S این نوع دستگاه ها یافت نمی شود. در قطار گاهی مأمورانی برای چک کردن بلیط شما هستند. بنابراین بلیط خود را دور نیندازید. اگر بدون بلیط در قطار دستگیر شوید، باید ۶۰ یورو جریمه پرداخت کنید و دردسر آن را نیز خواهید کشید.

همچنین دستگاه های بلیط برای قطارهای U و S متفاوت با آنچه که در اتوبوس یا تراموا می بینید، است. دستگاه های خطوط قطار S به رنگ آبی و قرمز و دستگاه های خطوط U به رنگ زرد و سفید هستند. با این حال نخوه کار کردن با همه دستگاه ها مشابه هم و بسیار آسان است. حتی می توانید در دستگاه ها زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

حمل و نقل در برلین-دستگاه کارتخوان

انواع حمل و نقل در برلین

با دیدن حمل و نقل های متفاوت با اسم های مختلف در برلین گیج نشوید و هول نکنید. در واقع تمام وسایل حمل و نقل در برلین جزو سیستم حمل و نقل عمومی محسوب شده و با یک کارت بلیط یا کارت توریستی معتبر می توانید سوار تمام آن ها شوید. حتی بین این خطوط و وسایل حمل و نقل خط عوض کنید.

سیستم حمل و نقل در برلین شبانه روزی کار می کند. اتوبوس ها و قطارهای شهری هر ۲۰ دقیقه به ایستگاه ها می رسند. اگر چه قطارهای شهری در مرکز شهر در مدت زمان کوتاه تری به ایستگاه ها می رسند.

در هنگام شب، خدمات و سرویس های حمل و نقل عمومی کمی محدود می شوند. در تمام روزهای هفته قطار اس-بان S-Bahn و قطار یو-بان U-Bahn از صبح ساعت ۰۴:۳۰ صبح تا ساعت ۰۱:۰۰ صبح روز بعد کار می کنند. همچنین در تمام این خطوط اتوبوس ها نیز رفت و آمد دارند. در آخر هفته ها تمام سیستم حمل و نقل در برلین به صورت شبانه روزی و ۲۴ ساعته فعالیت دارند.

حمل و نقل در برلین-مترو برلین

اس-بان | The S-Bahn

اس-بان یک سیستم حمل و نقل عمومی و قاط شهری با یک مسیر اصلی و طولانی در شهر است که در مدت زمان بسیار کمی کل این مسیر را می پیماید. این سرویس حمل و نقل همانند قطارهای اکسپرس یا تندرو است. د راین سیستم حمل و نقل در کل ۴ خط اصلی وجود دارد. خطوط آن شامل خطوط گردشی، راهروی اصلی شرقی-غربی، خط شمال به جنوب (مترو زیرزمینی) و خطی که به بیرون از شهر برلین و حومه می رود یا خطی که تا پوتسدام، مرکز ایالت براندنبورگ می رود، است. این خطوط مترو با حروف انگلیسی S و به رنگ سبز مشخص شده است و در سردر ورودی ایستگاه ها تمام حروف به رنگ سبز نوشته شده است.

حمل و نقل در برلین- اس-بان

یو-بان | The U-Bahn

سیستم حمل و نقل در برلین اگر با اسم یو-بان بیاید یعنی با یک سیستم حمل و نقل قدیمی و کلاسیک روبرو خواهید بود. این سیستم قطار شهری بیشتر برای حمل و نقل در مناطق اطراف برلین استفاده می شود. تمام خطوط مترو یو-بان به برلین متصل می شوند و مقصد آن ها مکان های خارج از شهر است. این مترو ها در تمام روزهای کاری هفته شبانه روز فعالیت داشته و از جمعه تا یکشنبه تا شب قبل از تعطیلات رسمی رفت و آمد دارند. خطوط این سیستم حمل و نقل در برلین با حرف U در انگلیسی مشخص شده است و بعد از این حرف عدد آمده نشان دهنده شماره خط می باشد. مانند U1 و الی ۴٫گاهی ممکن است در ادامه حرف U یک اسم نیز آمده باشد که مشخص کننده نام آن ایستگاه بخصوص است.

حمل و نقل در برلین-یوبان

اتوبوس ها

سیستم حمل و نقل در برلین شامل یک سیستم عظیم، کارآمد و قابل اعتماد از اتوبوس هاست. اتوبوس های شهر هر روز از ساعت ۰۶:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ نصف شب یا همان ۰۰:۳۰ صبح روز بعد فعالیت می کنند. از ساعت ۱۲:۳۰ صبح تا ساعت ۰۴:۳۰ صبح نوع دیکری از اتوبوس ها به نام اتوبوس Nachtbus در طول شهر حرکت می کنند. همچنین اتوبوس های اکسپرس و تندرو نیز وجود دارد. اتوبوس های معمولی با شماره ۱۰۰ و ۲۰۰ بسیار شبیه به هم و دوقلو بوده و اکثراً همه نقاط شهر را پوشش می دهند. این اتوبوس ها گاهی به صورت اتوبوس های توریستی نیز فعالیت می نمایند. اتوبوس هایی که در شب رفت و آمد دارند با کد اختصاری N1 و اتوبوس های خطوط اکسپرس با کد X11 نشانه گذاری شده اند.

حمل و نقل در برلین-اتوبوس ها در برلین

تراموا یا قطارهای خیابانی

در دهه ۱۹۵۰، مردم راجع به ماشین ها بسیار خوش بین بودند. بنابراین دیگر از سیستم حمل و نقل عمومی کمتر استفاده کردند. در سمت غرب برلین این نوع سیستم حمل و نقل عمومی منسوخ شد اما در قسمت آلمان شرقی این گونه نبود. در واقع آلمان شرقی نتوانست ماشین های سواری به اندازه کافی به مردم عرضه کند و در نتیجه آن، سیستم حمل و نقل در آلمان شرقی به شیوه تراموا زنده باقی ماند. امروزه اگر در محله های آلمان شرقی قدم بزنید، می توانید خطوط متراکم ترمینال های تراموا یا ریل های آن ها که با نام تراموا ۱۲ نام گذاری شده اند ببینید.

منبع: freetoursbyfoot.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code