سیستم حمل و نقل عمومی در قطر چگونه است؟

حمل و نقل عمومی در قطر

آب و هوای قطر مخصوصا در تابستان خیلی گرم است برای همین در این کشور اصلا نباید روی پیاده روی حساب کنید اینجاست که استفاده از حمل و نقل عمومی به یک ضرورت تبدیل می شود. با پیشرفت و رشد مداوم این کشور شبکه حمل و نقل عمومی قطر روز به روز بهتر می شود و حتی تا چند سال آینده پیشرفت بیشتری می کند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره حمل و نقل عمومی در قطر بیشتر بدانید.

رفت و آمد در قطر
مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه دوحه قطر به مرکز شهر برویم؟
دوحه قطر، کشوری کوچک با جاذبه های بسیار

شرکت مواصالات کاروا (Mowasalat Karwa) مسئول حمل و نقل عمومی قطر و رشد و پیشرفت این شبکه است. این شرکت در حال ساخت شبکه ریلی وسیع برای قطار است که شامل راه آهن های خارج شهر و همینطور مترو برای دوحه است، هرچند هنوز تا کامل شدن این شبکه چند سالی مانده است.

شبکه اتوبوس قطر رفت و آمد به کل دوحه و همینطور اتصال آن به شهرهای اطراف را ممکن می کند. قبلا تاکسی های شهر نارنجی و شخصی بودند اما امروز جای آن ها را خودروهای فیروزه ای گرفته است. در قطر می توانید از سه وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنید: اتوبوس، تاکسی و لیموزین است که همه این ها متعلق به شرکت مواصالات هستند.

حمل و نقل عمومی در قطر

اتوبوس ها و کارت های اعتباری

خدمات اتوبوس از اکتبر سال ۲۰۰۵ شروع شده به طوری که شبکه گسترده اتوبوس کل شهر دوحه را پوشش می دهد و آن را به دیگر شهرهای کشور متصل می کند. قطر در تلاش برای تشویق بیشتر مردم برای استفاده از اتوبوس شبکه اتوبوس را در سال های اخیر وسیع تر کرده است. استفاده از اتوبوس نسبت به استفاده از ماشین های شخصی هزینه خیلی کمتری دارد برای همین بیشتر مردم از این شبکه استفاده می کنند. برای پرداخت کرایه اتوبوس می توانید از کارت های اعتباری FareSaver استفاده کنید که قیمت آن ۳۰ ریال قطر است، فقط از ۲۰ ریال آن استفاده کنید و ۱۰ ریال بعدی وقتی قابل استفاده می شود که کارت را به اندازه ۳۰۰ ریال قطر شارژ کنید. هزینه رفت و آمد در دوحه با اتوبوس بین ۳ تا ۴ ریال قطر و سفر به دیگر شهرها بین ۴ تا ۹ ریال قطر است این یعنی رفت و آمد با اتوبوس یکی از ارزان ترین وسیله های حمل و نقل در قطر است.

با داشتن کارت هوشمند رفت و آمد در هر سفر بین ۳ تا ۷ ریال قطر می شود که نسبت به تاکسی خیلی ارزان تر است. این کارت را می توانید از ایستگاه اتوبوس اصلی الغنیم تهیه کنید هر چند که در فروشگاه های دیگر خرده فروشی هم پیدا می شوند. بدون داشتن این کارت هزینه یک بار سفر با اتوبوس حدود ۱۰ ریال قطر می شود.

اتوبوس در قطر

تاکسی و تاکسی لیموزین

شرکت مواصالات بر روی تاکسی و تاکسی های لیموزین هم نظارت دارد. تاکسی ها مدرن هستند و همه آن ها سیستم تهویه دارند چیزی که در آب و هوای گرم قطر از ضروریات است. همه تاکسی ها، تاکسی متر دارند ، هزینه ورودی آن ها ۱ ریال قطر است و به ازای هر کیلومتر در روز ۱٫۲ ریال و در شب ۱٫۸ ریال به آن اضافه می شود. در ساعت های شلوغ، تاکسی گرفتن کمی سخت است اما آسان ترین راه برای کرایه تاکسی این است که به کنار مراکز خرید و هتل ها بروید و در جایگاه تاکسی در صف بایستید.

گزینه دیگر حمل و نقل استفاده از خدمات لیموزین است در این روش، ماشین به محلی که شما هستید فرستاده می شود. استفاده از لیموزین گران است اما در عوض راحت ترین و آسان ترین راه رفت و آمد در کشور قطر به حساب می آید. هزینه ورودی لیموزین ۲۰ ریال است و به ازای هر ۱ کیلومتر ۲ ریال به آن اضافه می شود.

تاکسی در قطر
لیموزین

پرواز

قطر فقط یک فرودگاه فعال برای عموم مردم دارد و آن هم فرودگاه بین المللی دوحه است. نبود فرودگاه در دیگر شهرهای قطر یعنی برای سفرهای داخلی امکان استفاده از هواپیما وجود ندارد اما نگران نباشید چون با وجود فقط ۵۶۳ کیلومتر خط ساحلی و وسعت کوچکی که قطر دارد می توانید به راحتی با تاکسی و اتوبوس در قطر سفر کنید و باز هم زمان زیادی وقت اضافه داشته باشید!

پرواز در قطر

نکات حمل و نقل عمومی در قطر

  • استفاده از اپلیکیشن Uber برای کرایه تاکسی از سال ۲۰۱۳ در قطر متداول شده و معمولا ماشین ها بعد از حدود ۱۵ دقیقه در محل حاضر می شود.
  • فعلا در دوحه هیچ خط مترویی فعال نیست؛ در واقع متروی دوحه در دست ساخت است و قرار است که تا پایان سال ۲۰۱۹ افتتاح شود. متروی دوحه ۴ خط ، ۳۰۰ کیلومتر طول و ۱۰۰ ایستگاه خواهد داشت.
  • اگر دوست دارید قطر را با ماشین های کرایه ای بگردید می توانید ماشین های کوچک را برای هر روز به قیمت روزانه ۷۵ تا ۲۰۰ ریال قطر کرایه کنید.
  • در بندر دوحه برای رفتن به جزیره Al Safliya قایق های خصوصی موجود هست که هزینه سفر با آن ها ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ ریال قطر است. در این بندر می توانید از قایق های سنتی Dhow هم استفاده کنید که بیشتر جنبه تفریحی دارند.
چطور از فرودگاه چانگی سنگاپور به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه چانگی سنگاپور به مرکز شهر برویم؟
سیستم حمل و نقل در ایتالیا
سیستم حمل و نقل در ایتالیا
از سیر تا پیاز حمل و نقل عمومی در مشهد
از سیر تا پیاز حمل و نقل عمومی در مشهد
راهنمای متروی برلین
راهنمای متروی برلین

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code