راهنمای حمل و نقل در شانگهای (قسمت دوم)

انواع حمل و نقل در شانگهای

اگر قصد سفر به چین و دیدن شهر شانگهای را دارید پیشنهاد می کنیم این مطلب را مرور کنید تا اطلاعات دقیقی از سیستم حمل و نقل این شهر به دست آوردید. با این اطلاعات می توانید به سرعت به مقصد مورد نظرتان برسید و از زمانتان بهترین استفاده را کنید. با الی گشت همراه باشید تا سیستم راه آهن و فرودگاه در شانگهای را بررسی کنیم.

مطالب مرتبط:
راهنمای حمل و نقل در شانگهای (قسمت اول)
دنیای شگفت انگیز دیزنی لند در شانگهای
حمل و نقل در شانگهای

قطار ماگلو شانگهای Shanghai Maglev Trains

قطار ماگلو با سرعت ۴۳۰ کیلومتر در ساعت در شانگهای در حال جابجا کردن مسافران است. در اینجا به جدول زمان بندی این قطار و مسیرهای آن اشاره می شود:

ایستگاه جاده لانگیانگ Longyang: قطار اول: ۰۷:۰۰ آخرین قطار: ۲۱:۰۰

ایستگاه فرودگاه پو دونگ: اولین قطار: ۰۷:۰۲ آخرین قطار: ۲۱:۰۲

باید بدانید که هر بیست دقیقه یک بار نیز قطار آماده حرکت است. پیش از این، زمان فعالیت قطار ماگلو ۹ ساعت بود و بنا بر نیازهای مسافران این شهر، از اواخر سال ۲۰۰۷ دوره زمان بندی آن به ۱۴ ساعت افزایش پیدا کرد و برای صرفه جویی بیشتر زمان، سرعت قطارها از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت به حداکثر سرعت ۴۳۰ کیلومتر در ساعت تغییر کرد در نتیجه دوره بهره برداری این قطار افزایش یافت.

ایستگاه راه آهن شمالی شانگهای

ایستگاه راه آهن شانگهای در واقع ایستگاه اصلی قطار در شهر شانگهای است. قطار ها از این ایستگاه به هر بخشی از چین و بالعکس در رفت و آمد هستند. مقصدهایی که از این ایستگاه به آن قطار حرکت می کند عبارت اند از : پکن Beijing ، چینگدائو Qingdao، هاربین  Harbin، چنگدو Chengdu، نانجینگ Nanjing و یا در نزدیکی کوه هوانگ -هونگ شان  Huangshan . Mount Huang

اگر شما در نظر دارید از این وسایل نقلیه عمومی برای سفر استفاده کنید و مقصد شما غرب یا شمال باشد، بهتر است برای تهیه بلیط به این ایستگاه مراجعه کنید.
این ایستگاه در بخش شمالی شهر شانگهای واقع شده است و خطوط ۱، ۳ و ۴ مترو نیز برای تبادل مسافران خود در زیر ایستگاه راه آهن، ایستگاه دارد. ایستگاه اتوبوس راه دور مرکزی نیز در بخش شمال غربی این ایستگاه قطار قرار گرفته است. علاوه بر این ایستگاه  توقف بسیاری از مسیرهای اتوبوس محلی نیز در اینجا وجود دارد تا مسافرانی که نیازمند سفر با قطارهای این ایستگاه هستند به آسانی به آن منتقل شوند.

قطارهای شانگهای

ایستگاه راه آهن جنوبی شانگهای

ایستگاه راه آهن جنوبی شانگهای در بخش جنوب غربی شهر شانگهای در امتداد خطوط مترو ۱ و ۳ قرار گرفته است. قطارهای این ایستگاه در یک خط راه آهن مجزا از جنوب غربی به شانگهای نزدیک می شود.

ایستگاه راه آهن غربی شانگهای

ایستگاه راه آهن غربی شانگهای نسبتا کوچک بوده و درست در خط ایستگاه راه آهن شانگهای قرار گرفته است. بیشتر قطارهای این ایستگاه به نانجینگ Nanjing، ووکسی Wuxi،سوژوو Suzhou و هنگژوو Hangzhou حرکت می کنند اما برخی دیگر از قطارها از طریق ایستگاه راه آهن غربی شانگهای خود را به پکن و گوانگجو Guangzhou می رسانند.

فرودگاه های شانگهای

فرودگاه بین المللی پودونگ Pudong International Airport

در صورتی که برای نخستین بار به چین سفر می کنید، باید بدانید که سفر آسانی نخواهد بود. خوشبختانه فرودگاه بین المللی پودونگ و امکاناتش باعث می‌شود تا نخستین تجربه سفر افراد به چین آسان تر از آنچه انتظار می رود، شود.

فرودگاه شانگهای

اگر در هتلی اقامت داشته اید و غیر منتظره مجبور شدید چمدان ها را بسته و قصد پرواز کنید، به بخش اطلاعات هتل مراجعه کرده و برای خود یک پرواز رزرو کنید و اقدامات لازم برای انتقال به فرودگاه را انجام دهید. بسیاری از هتل ها این خدمات را ارائه می دهند. علاوه بر این، مسافران می توانند پیش از سفر خود قوانین آن را مطالعه کنند و از خدمات ارائه شده توسط هتل ها آگاهی پیدا کنند. در صورتی که هتل شما این خدمات را ارائه نمی دهد، از طریق گرفتن تاکسی به سمت فرودگاه حرکت کنید. اگر از تاکسی هایی که در خارج از ایستگاه ها قرار دارند بخواهید تا شما را برسانند هزینه انتقالتان ۵۰۰ RMB خواهد شد که بسیار غیر منصفانه است. اما اگر از تاکسی های فرودگاه استفاده کنید، کارمندی از فرودگاه به زبان انگلیسی شما را راهنمایی خواهد کرد و هزینه آن بیش از ۱۵۰ تا ۲۰۰ RMB نخواهد شد.
یکی از راههای وارد شدن به شهر از طریق فرودگاه، قطارهای ماگلو یا قطار صفحات مغناطیسی است که با پرداخت ۵۰ RMB استفاده از آن ها امکان پذیر خواهد شد. این قطار مسافران را طی هشت دقیقه به ایستگاه لانگیانگ Longyang (خط ۲) در پودونگ می رساند. این راه بسیار آسان است اما باید در نظر داشته باشید که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نیز در منطقه تاریخی پوکسی Puxi در یک تاکسی توقف خواهید داشت. در غیر این صورت می توانید تمام مسیر را از طریق مترو طی کنید و به شهر برسید که البته در طول سفر باید چندین مرتبه خط عوض کنید و وجود صدها نفر از مردم را در شلوغی مترو تحمل نمایید. بنابراین به خاطر داشته باشید که در برابر انتخاب یکی از این راه ها با چه چیزهای مقابله خواهید کرد. از طرف دیگر سفر با قطارهای ماگلو با سرعت بالای ۴۳۱ کیلومتر در ساعت بسیار هبجان انگیز خواهد بود.
علاوه بر آن، هزینه سوار کردن تاکسی از پوکسی به فرودگاه در برخی مواقع ارزان تر هم می شود. تقریبا از فرنچ کانسیژن French Concession هزینه آن ۱۲۵ RMB خواهد شد.
همچنین اتوبوس شاتل از همه نقاط شهر شانگهای هر ۳۰ دقیقه به سمت فرودگاه حرکت می کند. ایستگاه های اتوبوس های شاتل شامل نقاطی همچون؛ معبد Jing’an ، زیر هتل پورتمن Portman، پارک ژونگسان Zhonghsan، استادیوم فوتبال هونگکو Hongkou و هر دو ایستگاه راه آهن شانگهای و ایستگاه راه آهن جنوبی هستند که بلیط آنها بین ۱۶ – ۲۰ RMB است. اتوبوس شاتل شماره ۱ با ۳۰ RMB به فرودگاه هانگکیاو Hongqiao حرکت می کند.

شانگهای

فرودگاه بین المللی فرودگاه هانگکیاو  Hongqiao International Airport

بسیاری از پروازهایی که از این فرودگاه انجام می شود، داخلی هستند . این فرودگاه در منطقه تاریخی پوکسی بوده و رسیدن به آن با تاکسی بیشتر از نیم ساعت طول نخواهد کشید. در نظر داشته باشید همه پروازهای داخلی از این فرودگاه انجام نشده و به استثنای پروازهایی که به جزیره هاینان Hainan Island حرکت می‌کنند و برخی از پروازهایی که به پکن و گویلین Guilin که از فرودگاه پودونگ انجام می گیرد، سایر پروازها از دیگر فرودگاه شهر خواهد بود. بهتر است که با آژانس مسافرتی خود هماهنگ کنید که مشخص کنند پروازهای شما از کدام فرودگاه انجام می شود تا در این زمینه دچار مشکل نشوید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد