سیستم حمل و نقل در چین چگونه است؟

چین

حمل و نقل در چین

چین یکی از گسترده ‌ترین شبکه ‌های قطار و راه‌ آهن جهان را در اختیار دارد. در این شبکه گسترده، قطارهای قدیمی و که با سرعت کمی حرکت می‌کنند در شهرهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. امّا، قطارهای دی کلاس با سرعت ۱۲۴ مایل در ساعت حرکت می‌کنند. همچنین قطارهای فوق مدرن و فوق سریع جی کلاس نیز از دیگر قطاهایی هستند که در شبکه ریلی چین فعالیت دارند و با سرعتی نزدیک به ۲۰۰ مایل در ساعت حرکت می‌کنند. شبکه قطارهای پر سرعت در چین به سرعت در حال گسترش است، اخیرا دولت مرکزی چین در حال انجام یک پروژه درباره توسعه زیرساخت‌های عظیم این کشور در زمینه قطارهای پرسرعت است که تا سال ۲۰۲۰ تکمیل می‌شود. این پروژه در تمام شهرهای چین گسترده می‌‌شود و توان جابجایی حداقل ۵۰۰ هزار نفر را دارد. با تکمیل این پروژه، مسافران می‌توانند از مناطق مرزی دورافتاده و سرد هاربین طی چند ساعت و نه چند روز خود را به گوانگژو که در مناطق دورافتاده و غربی ارومچی قرار دارد، برسانند.

حمل و نقل در چین

مهم اینکه، قطارهای پرسرعت در حال حاضر در برخی از مناطق چین گسترده شده‌اند، به طوریکه اکنون سفر ۸۰۰ مایلی از پکن به شانگهای در کمتر از پنج ساعت انجام می‌شود. سفر از گوانگژو در جنوب چین به پکن حدود ۲۱ ساعت طول می‌کشد، امّا، همین مسافت با قطار اکسپرس و سریع تنها هشت ساعت طول می‌کشد. سفر با قطار پرسرعت در چین به صورت سریع، به موقع و راحت انجام می‌شود. از سویی دیگر، گسترش شبکه قطارهای سریع‌السیر در چین این امکان را به وجود آورده است که مسافران چای و صبحانه را در گوانگژو (جنوب چین)، ناهار را در ووهان (مرکز) و کباب اردک و عصرانه را در پکن صرف کنند. محل اقامت در قطارهای سریع ‌السیر به لحاظ کیفیت به انواع مختلف از جمله بیزینس و کلاس یک ودو تقسیم می‌شوند. البته برخی از قطارها محل اقامت ‌هایی را ارائه می‌دهند که در آنها چای و دسر رایگان نیز عرضه می‌شود.
محل اقامت در قطارهایی با مسافت کوتاه به نرم و سخت تقسیم می‌شود. البته قطارهایی که مسافت ‌های طولانی را طی می‌کنند نیز محل اقامت نرم و سخت دارند. گفتنی است؛ محل‌های اقامت سخت پایین‌ترین کلاس اقامت‌گاه‌های قطارهای سریع‌السیر هستند و عملا هیچ صندلی برای نشستن وجود ندارد. صندلی ‌های نرم در قطارهای سریع ‌السیر دارای محلی برای قرار دادن آرنج هستند تا در طول سفر از خستگی آن جلوگیری شود و همچینین افرادی که این نوع بلیط را خریداری می‌کنند از توالت های مخصوصی استفاده می‌نمایند. صندلی ‌های سخت در یک اتاقک قرار گرفته‌اند و شش نفر در این اتاق حضور دارند. به طور کلی، صندلی ‌های نرم راحت ‌تر و گران ‌تر هستند و دو یا چهار نفر در یک جا حضور دارند و البته امکان قفل کردن در این اتاقک ‌ها نیز وجود دارد. توصیه می‌شود که از قبل بلیط قطارها را رزرو کنید، به ویژه برای کلاس ‌های دارای جای خواب این امر الزامی است. همچنین، بلیط را تا زمان رسیدن به مقصد نزد خود نگاه دارید.
بسیاری از مناطق شهری چینی مانند پکن، شانگهای و گوانگژو و تعداد زیادی از شهرهای چین مانند دیگر شهرهای بزرگ در جهان بیش از یک ایستگاه راه آهن دارند، بنابراین در زمان رزرو بلیط دقت کنید که اطلاعات ایستگاه راه‌آهن را به درستی یادداشت کنید.

نظرات مسافرانی که به چین سفر کرده‌اند

استفاده از اتوبوس در چین

اگر بودجه محدودی دارید، استفاده از اتوبوس یک گزینه خوب برای گشت و گذار در چین است. بلیط اتوبوس ارزان ‌تر از هواپیما و قطار است و به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد. از سویی دیگر، شبکه‌ اتوبوس در چین بسیار گسترده است و امکان سفر به شهرها و روستاهای دور افتاده که قطار به آنجا نمی‌رود نیز به وسیله اتوبوس وجود دارد.
مشکلات استفاده از اتوبوس: شرایط برخی جاده ‌ها که اتوبوس ‌ها از آنها تردد می‌کنند و اغلب در مناطق دورافتاده است، زیاد مناسب نیست. از سویی دیگر، بعضی شرایط جوی و آب و هوایی نیز گاهی اوقات خطرآفرین می‌شود. همچنین، برخی از رانندگان اتوبوس نیز به اندازه کافی حرفه‌ای نیستند. موضوع دیگر، تراکم ترافیک در بزرگراه‌ ها است که امری شایع محسوب می‌شود و به همین دلیل تاخیر در رسیدن به مقصد نیز امری متدوال است. گفتنی است؛ سفر از پکن به شانگهای با اتوبوس بین ۱۴ تا ۱۶ ساعت طول می‌کشد و این در حالی است که همین مسافت با قطار سریع‌السیر فقط ۵ ساعت زمان می‌برد. از سویی دیگر، برخی از اتوبوس‌ ها برای مسافت ‌های طولانی جای خواب دارند که البته به خاطر شلوغی بیش از حد اتوبوس و سر و صدای زیاد، گزینه مناسبی به شمار نمی‌روند.
هر استانی در چین یک شرکت اتوبوس دارد و البته به ندرت سایت این شرکت ‌ها به زبان انگلیسی است و همین موضوع مشکلاتی را برای توریست ‌ها به وجود می‌آورد. از سویی دیگر، معمولا چینی‌ها خودشان به صورت روزانه بلیط را تهیه می‌کنند و البته کارمندانی که به زبان انگلیسی مسلط باشند برای فروش بلیط اتوبوس در دسترس نیستند. برای گردشگران خارجی که قصد دارند بلیط اتوبوس را برای مسافت‌ های طولانی خریداری کنند، بهترین گزینه این است که از طریق هتل و یا آژانس‌های مسافرتی محلی اقدام به این کار نمایند.
همان‌گونه که شهرهای بزرگ چین، ایستگاه‌های قطار متعدد دارند، ایستگاه اتوبوس‌های مختلفی نیز در آنها وجود دارد و به همین دلیل لازم است که قبل از خارج شدن از هتل درباره اینکه از کدام ایستگاه اتوبوس قرار است که استفاده کنید اطلاعاتی کسب نمایید. از سویی دیگر، همواره موقع استفاده از اتوبوس باید مراقب وسایل شخصی خود باشید تا سرقت نشوند.

استفاده از تاکسی در چین

تاکسی در چین فراوان و نسبتا ارزان است، امّا، متاسفانه، بسیاری از رانندگان تاکسی به زبان انگلیسی صحبت نمی کنند. به نظر می‌رسد در این شرایط خوب است که یک یادداشت داشته باشید که بر روی آن مقصدتان نوشته شده باشد و از سویی دیگر، حتماً کارت هتل محل اقامت خود را به همراه داشته باشید. نکته مهم درباره استفاده از تاکسی این است که قبل از سوار شدن به آن مطمئن شوید که دستگاه کیلومتر سنج به درستی کار می‌کند. همچنین، توصیه می‌شود که قبل از پیاده شدن، رسید رسمی (صورتحساب) از راننده دریافت کنید، در این رسید باید اطلاعات شرکت تاکسیرانی و وسیله نقلیه ذکر شده باشد، تا در صورتیکه وسیله ‌ای جا گذاشتید، قابل پیگیری باشد. پول تقلبی نیز یکی از مشکلاتی است که مسافران در چین با آن روبرو هستند. به ویژه این مشکل زمانی بیشتر می‌شود که از پول درشت استفاده می‌کنید، بنابراین حتی الامکان برای پرداخت هزینه کرایه تاکسی از پول ‌های با ارزش کمتر استفاده نمایید. از سویی دیگر، وقتی که افراد یادداشت خود را نشان می‌دهند، راننده متوجه می‌‌شود که او مسافر و نابلد است و به همین دلیل احتمال بروز مشکل بیشتر می‌شود.

اجاره ماشین در چین

اجاره ماشین یک گزینه مناسب برای مسافرانی است که به چین سفر می‌کنند. اما، در این ارتباط باید به چند موضوع توجه کنیم، اول اینکه، باید گواهینامه رانندگی در چین داشته باشید و از سویی دیگر، محل اقامت شما مجوز کرایه اتومبیل را در اختیارتان بگذارد. در مرحله دوم، باید توجه داشته باشید که روند تهیه گواهینامه رانندگی محلی از هر استان به استان دیگر متفاوت است. از جمله مشکلات کرایه اتومبیل در چین می‌توان به این موارد اشاره کرد که اولا، نشانه‌گذاری ‌های خیابان ‌ها و بزرگراه ‌های چین به زبان انگلیسی نیست. تراکم ترافیک در این کشور و به ویژه در شهرهای بزرگ بالاست. از سویی دیگر، باید حوادث رانندگی را نیز به مشکلات کرایه اتومبیل افزود. در آخر می‌توان گفت که اگر مسافران واقعا قصد دارند اتومبیل کرایه کنند، بهتر است که یک راننده نیز استخدام کنند که در این موارد هتل‌ها می‌توانند به افراد کمک کنند.

چطور از فرودگاه لیورپول به مرکز شهر برویم؟
سیستم حمل و نقل در ارمنستان چگونه است؟
راهنمای کامل سیستم حمل و نقل در کوالالامپور
چطور از فرودگاه بنگلور هند به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code